H ακτινογραφία του ΑΠΟΕΛ

Οι αριθμοί πάντα λένε την αλήθεια και η ανάλυση τους μπορεί να μας δώσει χρήσιμα συμπεράσματα. Είναι γνωστό ότι έχουμε την καλύτερη άμυνα με μεγάλη διαφορά από τη δεύτερη Ανόρθωση και μάλιστα με περισσότερο από double σκορ (21-10). Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι τα τελευταία 8 παιχνίδια δεν δεχθήκαμε γκολ δεν μένει απολύτως τίποτα άλλο να πούμε. Επιθετικά έχουμε τη δεύτερη καλύτερη επίθεση με ένα μόλις τέρμα από την Ανόρθωση. Αυτό και μόνο λέει πολλά όπως και τα υπόλοιπα που θα δούμε πιο κάτω.

Γκολ ανά δεκαπεντάλεπτο

Όπως βλέπουμε πιο πάνω ο ΑΠΟΕΛ είναι πολύ καλύτερο στο Β’ ημίχρονο αφού πέτυχε 34 γκολ έναντι 22 στο Α’ ημίχρονο. Αν δούμε πιο προσεκτικά την γραφική παράσταση θα συμπεράνουμε ότι με την πάροδο του χρόνου σε ένα παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ γίνεται καλύτερος και σκοράρει περισσότερα τέρματα. Αυτό δείχνει ότι η ομάδα έχει βάθος και ο Γιοβάνοβιτς «αυξάνει» την απόδοση μας με κάποιες διορθωτικές κινήσεις.

Λεπτά Συμμετοχής Παικτών

Στην πρώτη θέση ποιος άλλος από τον τεράστιο Γκουστάβο Μαντούκα! Ότι και να πει κανείς για αυτό τον παίκτη είναι λίγο αφού είναι ο μόνος παίκτης του ΑΠΟΕΛ που αγωνίστηκε βασικός σε όλα τα παιχνίδια. Με 26 παιχνίδια βασικός ο Μαντούκα είναι για τον προπονητή μας ο κορμός της ομάδα, αφού εκτός από πολλά λεπτά μπορεί να αγωνιστεί και σε πολλές θέσεις. Ακολουθούν οι Μπάρντο (που έχασε τα 3 τελευταία παιχνίδια λόγω τιμωρίας) και τα «μοτοράκια» Μοράις και Πίντο. Δεν είναι μόνο τα λεπτά συμμετοχής των πιο πάνω αλλά και τα χιλιόμετρα που καλύπτουν οι πιο πάνω ποδοσφαιριστές, έστω και αν δεν κρατάμε αυτό το στατιστικό. Στην 5η θέση ο μακρυλαίμης Μπόρδα με 1828 λεπτά δείχνει πόσο τον εμπιστεύεται ο Γιοβάνοβιτς και με 8 λεπτά λιγότερα ο άρχοντας Τζιόλης.

Ασσίστς

Στη λίστα αυτή πρώτος είναι ο αναγεννημένος τελευταίος Χαραλαμπίδης με 5 ασσίστς και ακολουθεί, ποιος άλλος, από το Μαντούκα με 4. Με τρεις ο νεοαποκτηθείς Μπέκμαν, ο Σέρτζιο και ο  Αλωνεύτης. Ίσως το πιο σημαντικό στοιχείο σε αυτή τη λίστα είναι ότι ο αριθμός των ασσίστς είναι αρκετά μεγάλος και πιο συγκεκριμένα 33 (λείπουν αυτοί που έδωσαν μόνο μία)και επιτεύχθηκε από 14 διαφορετικούς παίκτες. Όταν έχεις 14 παίκτες να δίνουν ασσίστς και 15, όπως θα δούμε στον επόμενο πίνακα να σκοράρουν ίσως να είναι και ο ορισμός της λέξης ομάδα!

Σκόρερς

Όπως προαναφέραμε το σημαντικότερο συμπέρασμα που βγάζουμε από τον πιο πάνω πίνακα είναι η πολυφωνία που υπάρχει στο σκοράρισμα. Ο αντίπαλος δεν μπορεί εύκολα να περιορίσει κάποιο παίκτη συγκεκριμένα αφού ολόκληρη η ομάδα είναι σε θέση να σκοράρει. Ο άτυχος Ατόρνο φιγουράρει εδώ και μήνες στην πρώτη θέση του πίνακα με 13 γκολ, τρία εκ των οποίων σημειώθηκαν με το κεφάλι. Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Ατόρνο πετύχαινε γκολ κάθε 89 λεπτά κατά μέσο όρο, αν αναλογιστεί κανείς ότι έπαιξε 1154 λεπτά. Ακολουθεί ο Μαντούκα με 10 εκ των οποίων τα τρία με σουτ, 2 με κεφαλιά και 5 από το σημείο του πέναλτι.

Ιδιαίτερη αναφορά χρίζει η ικανότητα του νεαποκτηθείς Μπιτόν αφού μέσα σε 426 κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα 6 φορές με μέσο όρο 71 λεπτά για κάθε γκολ.

Στα αρνητικά αυτό του πίνακα είναι το ένα τέρμα που πέτυχε ο Μπούντιμιρ σε 850 λεπτά συμμετοχή κάτι καθόλου αποδοτικό για ένα προωθημένο επιθετικό περιοχής .

Περισσότερα στατιστικά τόσο της φετινής χρονιάς όσο και προηγούμενων μπορείτε να βρείτε εδώ.