Copenhagen Vs ΑΠΟΕΛ 1-0

Η ομάδα μας δεν τα κατάφερε να αποφύγει την ήττα αφού ο παθητικός ρόλος και ένα σοβαρό λάθος στο πρώτο ημίχρονο έφεραν το 1-0. Ο στόχος να δυσκολέψουμε την Κοπεγχάγη επιτεύχθηκε μερικώς αφού πρόκειται για ήττα που μπορεί να ανατραπεί στον επαναληπτικό εάν συμβούν πολλά πράγματα.

Στην επανάληψη η απόδοση του ΑΠΟΕΛ  βελτιώθηκε κάπως αφού μπορέσαμε να κάνουμε τελικές προσπάθειες για γκολ με πιο μεγάλη αυτή του Ντε Καμάργκο στο 76. Η Κοπεγχάγη από την πλευρά της είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι μια φορά και στις καθυστερήσεις να χάνει τεράστια ευκαιρία.

Το πλάνο του Κρίστιανσεν

Ο προπονητής μας έκανε την μια και μοναδική αλλαγή σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα της διοργάνωσης με τον Ορλάντι να παίρνει θεση στη μεσαία γραμμή. Στο 4-2-3-1 οι Μοράις και Βινίσιους ήταν τα αμυντικά χαφ με τον Ισπανό λίγο πιο μπροστά τους ενώ οι Εφραίμ και Γιαννιώτας κάλυψαν τα δυο άκρα.

Η αμυντική τετράδα ήταν η γνωστή με τους Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου, Καρλάο και Αστίι ενώ ο Πιέρος ήταν στην κορυφή τη επίθεσης.

Η Κοπεγχάγη ξεκίνησε πιο δυνατά και με ξεκάθαρους επιθετικούς προσανατολισμούς. Από την άλλη έγινε το αναμενόμενο και από πλευράς ΑΠΟΕΛ αφού η ομάδα μας αμυνόταν στο δικό της μισό προκειμένου να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Βάντερμαν.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κρίστιανσεν μπόρεσαν να λειτουργήσουν καλύτερα, απορροφώντας την πίεση των Δανών και δείχνοντας ότι μπορούσαν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία.

Στο 11 ο διαιτητής δεν είδε την καθαρή παράβαση του Όλσεν που βγήκε έκτος περιοχής και μετά από ασυνεννοησία με τον αμυντικό του απέκρουσε με το χέρι. Η συνέχεια έφερε την Κοπεγχάγη σε θεση οδηγού αφού είχε την κατοχή της μπαλας και προσπαθούσε από την αριστερή μας πλευρά να δημιουργήσει ρήγματα.

Η πρώτη μεγάλη φάση έγινε στο 34 όταν ο Πάβλοβιτς νίκησε στην κίνηση τον Καρλάο αλλά ο Βάντερμαν σε ετοιμότητα απέκρουσε την μπαλα στο σουτ που έγινε. Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα μας θα κατάφερνε να πάει στα αποδυτήρια χωρίς να δεχτεί τέρμα μια σειρά από λάθη οδήγησε στο 1-0.

Αρχικά το λάθος του Σωτήριου έδωσε την κατοχή στους Δανούς που με δύο πάσες βρέθηκαν σε θεση βολής αφού ο Αστιθ έχασε το μαρκάρισμα στον Πάβλοβιτς που με πλασέ έστειλε την μπαλα στα δικτυα του Βαντερμαν που βιάστηκε να κάνει την έξοδο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας με τον Μερκή να περνά στη θέση του Καρλάο. Τα πρώτα λεπτά δεν έδειξαν ότι θα μπορούσαμε να λειτουργήσουμε καλύτερα έτσι στο 55 έγινε η γνωστή αλλαγή με τον Βαντερ να περνά στη θέση του Εφραίμ.

Ο ΑΠΟΕΛ εξακολούθησε να μην μπορεί να φτάσει με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή των γηπεδούχων ενώ και αμυντικά έδειχνε να έχει κενά τα οποία γινόντουσαν ορατά όποτε η Κοπεγχάγη είχε γρήγορες εναλλαγές της μπαλας.

Στο 70 γλιτώσαμε το δεύτερο γκολ όταν μετά από σουτ του Νεριτς η μπαλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας μας. Η ανάγκη να αντιδράσουμε έφερε στο 74 την πρώτη πραγματική ευκαιρία μετά από σουτ του Γιαννιώτα.

Η τρίτη και τελευταία αλλαγή έγινε στο 75 με τον Ντε Καμάργκο να αντικαθιστά τον Σωτήριου. Ο Βραζιλιάνος έκανε αισθητή την παρουσία του άμεσα αφού στο επόμενο λεπτό και μετά από σέντρα του Βαντερ έκανε την εξ επαφής κεφαλιά με την μπαλα όμως να σταματά στο σώμα του Όλσεν.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα μας αφού δεν μπορέσαμε να επιτεθούμε με αξιώσεις ενώ η Κοπεγχάγη έχασε τα αχαστα σε μια φάση στις καθυστερήσεις. Αρχικά ο Βάντερμαν απέκρουσε σωτήρια πλασέ και στην επιστροφή o Ντιλέινι κατάφερε προ κενής εστίας να στείλει την μπαλα εξω.

Κίτρινες: Ορλάντι, Μοράις

Βάτερμαν, Καρλάο 45′ (Μερκής), Αστίθ, Αλεξάνδρου, Μιλάνοφ, Μοράις, Βινίσιους, Ορλάντι, Εφραίμ 55΄(Βάντερ), Γιαννιώτας, Σωτηρίου (75 Ντε Καμάργκο)