Maccabi Tel Aviv Vs ΑΠΟΕΛ 2-2 (1-0)

Το ΑΠΟΕΛ μονάχα ξέρει λέει ο ύμνος μας και το βράδυ της 25ης Αυγούστου η ομάδα μας έγραψε ακόμα μια χρυσή ευρωπαϊκή σελίδα στην ιστορία της. Η πρόκριση επί της Μακάμπι η οποία πέρσι ήταν στους Ομίλους είναι γεγονός. Εκεί που όλα έδειχναν δύσκολα και ίσως ακατόρθωτα η ομάδα μας όρθωσε το ανάστημα μας της και με δύο γκολ στην παράταση πήρε τη μεγάλη πρόκριση με τελικό σκορ 2-2. Τα πράγματα ήταν δύσκολα αφού οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με την Μακάμπι να δείχνει σε όλο το ενενηντάλεπτο να θέλει περισσότερο το γκολ.

Ο Μακρίδης όμως με ένα απίστευτο γκολ στο τρίτο λεπτό της παράτασης έκανε το 1-1 ενώ δύο λεπτά μετά ο Νεοφύτου έβαλε το κερασάκι στη τούρτα κάνοντας το 1-2. Η Μακάμπι το μόνο που μπόρεσε να κάνει ήταν να σημειώσει δεύτερο αλλά ανούσιο γκολ στο 117′ για να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Το ΑΠΟΕΛ παρατάχθηκε όπως αναμενόταν δηλαδή με ενισχυμένο κέντρο και τον Νεοφύτου στη κορυφή της επιθετικής γραμμής με τους Γιοβάνοβιτς και Νασιόπουλο να επιχειρούν να δίνουν στηρίγματα από τα άκρα όταν η ομάδα αναπτυσσόταν. Στο χώρο του κέντρου οι Μιχαήλ και Μακρίδης είχαν το δύσκολο ρόλο να αναχαιτίζουν τις επιθέσεις των γηπεδούχων ενώ ο Φερναντέζ είχε πιο ελεύθερο ρόλο σαν οργανωτής.

Τα πρώτα λεπτά όπως αναμενόταν ήταν δύσκολα αφού η Μακάμπι μπήκε στον αγώνα δυνατά επιδιώκοντας ένα γρήγορο γκολ. Η πίεση δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα αφού δεν φτιάχνονταν κάποια ευκαιρία. Αυτό φυσικά μέχρι το 23′ όταν μετά από μια στημένη φάση ο Μορφής έδιωξε δύσκολα απευθείας φαουλ του Νίμνι. Η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση αφού στην εξέλιξη της φάσης ο Νεοφύτου έπιασε το πρώτο σουτ.

Από το σημείο αυτό και μετά η ομάδας μας μπόρεσε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα με αποτέλεσμα να πάρει ανάσες η αμυντική γραμμή αλλά και να δημιουργηθούν ευκαιρίες για γκολ. Στο 26′ χάθηκε η πιο μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γιοβάνοβιτς μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον τερματοφύλακα να διώξει σε κόρνερ.

Η συνέχεια και ο ρυθμός του αγώνα ήταν στα μέτρα του ΑΠΟΕΛ αφού αν εξαιρεθεί το τελευταίο πεντάλεπτο η ομάδα μας δεν κινδύνεψε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο με τους γηπεδούχους δηλαδή να μπαίνουν δυνατά επιδιώκοντας το γκολ που θα έφερνε τον αγώνα στα ίσα. Στην πρώτη τους μάλιστα επίθεση έφτασαν κοντά στο γκολ. Η πίεση των γηπεδούχων ήταν έντονη γεγονός που ανάγκασε τον Κωνσταντίνου να κάνει την πρώτη αλλαγή στο 51′ βάζοντας στον αγώνα τον Γεωργίου στη θέση του Γιοβάνοβιτς.

Η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ ήταν σπασμωδική και ήρθε από μια στημένη φάση όταν στο 56′ το φαουλ τουΝεοφύτου αποκρούστηκε δύσκολα από τον τερματοφύλακα. Δυστυχώς εκεί που η πίεση των γηπεδούχων πήγαινε να χαλαρώσει ήρθε το γκολ στο 62΄ όταν μετά από ολιγωρία της άμυνας του ΑΠΟΕΛ η μπάλα κατέληξε στο Νίμνι που με προβολή έκανε το 1-0.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν η ίδια με τους Ισραηλίτες να έχουν την κατοχή της μπάλας και να προσπαθούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ χωρίς όμως κάτι ουσιαστικό. Ανούσιο όμως και μάλιστα πολύ περισσότερο ήταν και το ΑΠΟΕΛ που δεν έβρισκε τους τρόπου να αναπτυχθεί σωστά και να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή των γηπεδούχων.

Ο Φερνάντεζ ήταν καλά κλεισμένος ενώ ούτε και η είσοδος στον αγώνα του Αλεξάνδρου στη θέση του Νασιόπουλου μπόρεσε να βελτιώσει οργανωτικά την ομάδα. Με το ΑΠΟΕΛ να μην μπορεί να απειλήσει καθόλου το παιχνίδι έδειχνε να πηγαίνει ολοταχώς στην παράταση αφού σε δυο περιπτώσεις τα σουτ των γηπεδούχων στο 83’και 93′.

Θρυλική παράταση

Όσα δεν έκανε το ΑΠΟΕΛ τα πρώτα 90 λεπτά τα έκανε στα πρώτα πέντε λεπτά τις παράτασης όταν σημείωσε δύο γκολ και έφερε τα πάνω κάτω. Το πρώτο και καθοριστικό γκολ είχε τη σφραγίδα του Μακρίδη και ήταν καταπληκτικό. Ο μέσος του ΑΠΟΕΛ πήρε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου έκανε μια απίστευτη κούρσα πέρασε ένα αμυντικό και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε τον τερματοφύλακα κάνοντας το 1-1.

Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί από το γκολ πρόκριση ήρθε και δεύτερο γκολ για το ΑΠΟΕΛ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση της ομάδας μας. Ο Φερνάντεζ μετά από εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Νεοφύτου ο οποίος με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης κάνοντας το 1-2.

Το σοκ για τους γηπεδούχους ήταν αξεπέραστο αφού το σκορ ήταν τέτοιο που η Μακάμπι δεν μπορούσε με τίποτα να αντιδράσει. Δύο λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 μετά από απίστευτο σουτ το οποίο δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Μορφής.

Από το ΑΠΟΕΛ δεν υπήρξε παίκτης που να υστέρησε αλλά ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στον Μακρίδη αλλά και στον Μιχαήλ που έκαναν τα πάντα. Ο Μορφής επίσης όποτε χρειάστηκε ήταν κέρβερος.

Μορφής, Δασκαλάκης, Οκκαρίδης, Ηλία, Κένετι, Μιχαήλ, Μακρίδης, Φερνάντεζ, Γιοβάνοβιτς (52′ Γεωργίου), Νασιόπουλος (70′ Αλεξάνδρου), Νεοφύτου (100′ Τζαμπρόζ)

Προδρομός Πετρίδης: “Μπράβο σε όλους”
Μετά το τέλους του αγώνα επικρατούσε όπως ήταν φυσικό πανηγυρική ατμόσφαιρα στα αποδυτήρια με παίκτες, τεχνική ηγεσία και διοίκηση να γίνονται ένα. Τηλεφωνικός ο πρόεδρος του ΑΠΟΕΛ μας είπε τα ακόλουθα: Είναι μια μεγάλη μέρα για την ομάδα μας και το Κυπριακό ποδόσφαιρο. Αποκλείσαμε μια ομάδα που πέρσι ήταν στους Ομίλους και αυτό λεει πολλά. Μπράβο σε όλους. Μπράβο και στον κόσμο μας που μας στήριξε. Απόψε πανηγυρίζουμε αλλά από αύριο σκεφτόμαστε πρωτάθλημα.

– Στη Λευκωσία οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ γίορτασαν την πρόκριση στους δρόμους της Λευκωσίας μέχρι αργά το βράδυ της Πέμπτης.

– Η αποστολή της ομάδας θα έφτανε με τη βοήθεια του Θεού στη Λάρνακα στις 8 το πρωί της Παρασκευής.

– Η πρόκριση του ΑΠΟΕΛ ήταν από τα πρώτα θέματα και του uefa.com όπως και το γκολ του Μακρίδη.

– Σήμερα το μεσημέρι θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση της επόμενης φάσης.