Νέα Σαλαμίνα Vs ΑΠΟΕΛ 2-3

Η ομάδα μας είχε τα γνωστά της προβλήματα αλλά βρήκε τον τρόπο να περάσει νικηφόρα το δύσκολο εμπόδιο της Νέας Σαλαμίνας. Τα γκολ σε καθοριστικά σημεία του αγώνα και κυρίως αυτά του πρώτου ημιχρόνου έθεσαν τις βάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση του ΑΠΟΕΛ ήταν τραγική και θύμισε αυτή του προηγούμενου αγώνα αλλά για καλή μας τύχη δεν στοίχισε.

Ήταν όμως μια νίκη που ήρθε με κόστος αφού οι Εφραίμ και Καρλάο αποχώρησαν τραυματίες!

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ομάδα μας αφού πριν συμπληρωθεί το 2ο λεπτό πήραμε προβάδισμα στο σκορ. Τότε και μετά από λάθος των γηπεδούχων στη μεσαία γραμμή ο Τάμαρι έγινε κάτοχος της μπάλας και η πάσα του στον Εφραίμ έφερε αρχικό το άστοχο πλασέ αλλά στη συνέχεια ο Ρέζα με δυνατό την πλασέ την έστειλε στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίκτυα.

Το 0-1 ήταν ότι καλύτερο για το ΑΠΟΕΛ αλλά η διαχείριση του αγώνα δεν ήταν σωστή αφού με την πάροδο του χρόνου η ομάδα του Πουρσαϊτίδη έλεγξε τη μεσαία γραμμή και άρχισε να εξασκεί πίεση. Αυτό έφερε δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες με τον Βάτερμαν να μας σώζει στο 32 όταν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ του σουτ του Τιάγο.

Η προβληματική μεσοαμυντική λειτουργία με τον Ζαχίντ να υστερεί και πάλι είχε προεκτάσεις και στη δυνατότητα να οργανωθούμε σωστά. Αναπόφευκτα η μόνη πηγή κινδύνου και δημιουργικότητας ήταν οι ατομικές ενέργειες του Τάμαρι.

Αυτές αποδείχτηκαν αρκετές για να φέρουν το δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα. Στις καθυστερήσεις ο Ιορδανός έκανε μια τρομερή κούρσα προς το τέρμα αναγκάζοντας τον Ντομίνγκεζ να τον ανατρέψει.

Ο Αναστασίου σφύριξε το πέναλτι μετά από υπόδειξη του βοηθού και ο Μοράις ήταν και πάλι εύστοχος για να κάνει το 0-2.

Το σημαντικό προβάδισμα μας έστειλε κοιμισμένους στο δεύτερο ημίχρονο ενώ στο 48 ήρθε η αναγκαστική αλλαγή με τον Εφραίμ να αποχωρεί τραυματίας και τον Σοουζα να περνά στη θέση του.

Η τρομερή αδυναμία να κρατήσουμε μπάλα και να αμυνθούμε σωστά επέτρεψε στη Νέα Σαλαμίνα να ελέγξει πλήρως και να μας κλείσει στο μισό γήπεδο. Οι δυο τεράστιες ευκαιρίες των γηπεδούχων φανέρωσαν τις χτυπητές μας αδυναμίες που ανάγκασαν τον Κωστή να επιχειρήσει διορθωτική κίνηση.

Στο 65 ο Ντελατόρε πέρασε στη θέση του Ρέζα προκειμένου να γίνουμε περισσότερο δημιουργικοί εκτός περιοχής του αντιπάλου κάτι που έγινε ως ένα βαθμό αλλά όχι όσο θα έπρεπε.

Η επιπολαιότητα που υπήρξε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έφερε την μείωση του σκορ στο 80 όταν μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σοουζα στο κέντρο του γηπέδου, η άμυνα μας βρέθηκε εκτός ισορροπίας και ο Ελοντού μείωσε σε 1-2.

Ο κίνδυνος και το άγχος της ισοφάρισης δεν κράτησε πολύ αφού μια άστοχη έξοδος του Βεζελόφσκι στο 83 επέτρεψε στον Σοουζα να στείλει την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει 1-3. Η πεισματάρα Νέα Σαλαμίνα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Κίτρινες: Μοράις, Ντε Βινσέτι, Βάτερμαν

Βατερμαν, Μιλάνοφ, Καρλάο (73 Μερκής) , Βούρος, Ιωάννου, Μοράις, Ζαχίντ, Ντεβινσέτι, Τάμαρι, Εφραίμ (48 Σόουζα), Ρέζα (66 Ντεκατόρε)