Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 1-4

Η κλάση των παικτών του Κρίστιανσεν ήταν αυτή που έκανε τον δύσκολο και καθοριστικό αγώνα ένα θρίαμβο. Ο καταιγιστικός ΑΠΟΕΛ του πρώτου ημιχρόνου άφησε το παράρτημα με 10 παίκτες και το κάρφωσε τρεις φορές κάνοντας το δεύτερο ημίχρονο διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η αντίδραση των παικτών μας μετά τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα ήταν ιδανική ενώ οι αχόρταγοι οπαδοί μας ίσως και δικαιολογημένα να ήθελαν ακόμα ένα τέρμα για να αποκτήσει χαρακτήρα συντριβής η νίκη.

Τα πρώτα λεπτά ήθελαν τους κομπλεξικούς να μπαίνουν πιο δυνατά και να είναι η ομάδα που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν στο 7 η άμυνα μας πιάστηκε στον ύπνο αλλά ο Χριστοφή που έκανε το πλασέ έστειλε την μπάλα έξω. Η φάση που μάλλον καθόρισε τον αγώνα βγήκε στο 16 όταν Καρλίτος στην προσπάθεια του να αμυνθεί έπεσε στο έδαφος ανατρέποντας παράλληλα τον Ντε Καμάργκο που ετοιμαζόταν να πλασάρει.

Ο Νικόλαου κατέδειξε το πέναλτι και ταυτόχρονα την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του παραρτήματος. Ο Εφραίμ από τα 11 βήματα ήταν εύστοχος και το 0-1 γεγονός. Η αριθμητική υπεροχή αποδείχτηκε καθοριστική αφού η ανώριμη από κάθε άποψη Ομόνοια επιχείρησε να επιτεθεί με αποτέλεσμα σε κάθε σχεδόν επίθεση να απειλείται ή να δέχεται γκολ.

Στο 28 χρειάστηκε να κάνει μια εξαιρετική επέμβαση ο Βαντερμαν σε πλασέ του Ντάρμπισάιαρ αλλά μετά ξεκίνησε το σεξ. Στο 33 σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο ο Εφραίμ έδωσε στον Αλωνεύτη του οποίου η παράλληλη μπαλιά κατέληξε στον Σωτήριου που με πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να κάνει το 0-2.

Το γκολ έκοψε τα πόδια των αντιπάλων που έπρεπε να συμβιβαστούν με το μοιραίο ενώ τελούσαν και υπό κατάσταση σοκ με τα λάθη τους να μας φέρνουν κοντά στο τρίτο όταν στο 36 ο Βύντρα με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στο δοκάρι της ομάδας του.

Αυτό που δεν έγινε σε εκείνη τη φάση ήρθε στο 38 όταν η άψογη πασα του Μοράις ο Σωτηρίου με γυριστό πλασέ Κάρφωσε την μπαλα στα δίκτυα του Παναγή για να κάνει το 0-3. Πριν το ημίχρονο αγγίξαμε και το τέταρτο γκολ όταν η κεφαλιά του Ντε Καμάργκο ανάγκασε τον Παναγή να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μερκή να περνά στη θέση του Καρλάο αλλά και την Ομόνοια να μειώνει στο σκορ με επεισοδιακό τρόπο. Στο 50 με απρόσεκτο παίξιμο ο Αλεξάνδρου ανέτρεψε τον Κωνσταντινίδη πάνω στη γραμμή της περιοχής με τον διατητή να καταλογίζει το πέναλτι. Στη συνέχεια όμως ο βοηθός του υπέδειξε ότι η παράβαση έγινε εκτός έτσι άλλαξε την απόφαση του.

Ο Μαρκάσα που ανάλαβε την εκτέλεση κατάφερε να στείλει την μπαλα στα δίκτυα αφού άνοιξε το τοίχος και ο Βαντερμαν δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

Η εξέλιξη αυτή έφερε και τη δεύτερη αλλαγή σχεδόν άμεσα με τον Μπερτόλιο να περνά στη θέση του Ντε Κμάργο σε μια προσπάθεια να κρατήσουμε μπαλα και να μην δώσουμε χώρο στον αντίπαλο.

Το όνειρο των πιο γραφικών αρνιών παρέμεινε τέτοιο αφού ο επόμενος που έμελλε να τους καρφώσει ήταν ο Βινίσιους. Στο 67 λοιπόν μετά από άψογη πασα του Μπερτόλιο ο Βίνι με ωραία κίνηση εξουδετέρωσε τον αντίπαλο του καίμε άψογο σουτ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να κάνει το 1-4.

Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η ομάδα μας κατέβασε ταχύτητες και με παιχνίδι κατοχής ροκάνιζε το χρόνο.

Κίτρινες: Καρλάο, Εφραίμ

Βάτερμαν, Αστίθ, Καρλάο (46΄ Μερκής), Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους, Αλωνεύτης, Εφραίμ (70΄ Γιαννιώτας), Ντε Καμάργκο (58΄ Μπερτόλιο), Σωτηρίου