Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 1-2

Τεράστιας σημασίας νίκη όσον αφορά το ψυχολογικό τομέα πέτυχε η ομάδα μας επί της μισητής Ομόνοιας το βράδυ της Κυριακής για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παίζοντας παλικαρίσια και δείχνοντας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο να θέλει περισσότερο τη νίκη το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 16 ο δευτερόλεπτο του αγώνα. Το λάθος του Μορφή στη φάση του γκολ αλλά και οι ανεξήγητες αλλαγές του Ουζουνίδη στην επανάληψη πέρασαν σε δεύτερη μοίρα εξαιτίας μια φοβερής εκτέλεσης κόρνερ του Φερνάντεζ με την οποία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα αφού ο Βέζερ δεν κατάφερε να κάνει με τη σειρά του το αυτονόητο.

Το ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε με διαφορετικά πρόσωπα σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες αλλά με την ίδια ουσιαστικά τακτική αφού ο Σολάρι ήταν ο μοναδικός προωθημένος ενώ ο Νεοφύτου αναπτυσσόταν από τα αριστερά ενώ κινείτο περισσότερο μεσοεπιθετικά. Ο Σαμψών αντικατέστησε τον τιμωρημένο Φλορέα, ενώ οι Μακρίδης και Φερνάντεχ πλαισίωσαν τους Σατσιά και Μιχαήλ στο κέντρο.

Το ξεκίνημα ήταν εφιαλτικό αφού στην πρώτη επίθεση των κινέζων ο Μορφής έκανε άστοχη έξοδο και ο Μγκούνι που έπιασε γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0. Το απροσδόκητο αυτό γκολ επηρέασε τους παίκτες του Ουζουνίδη που για ένα δεκάλεπτο έδειχναν σοκαρισμένοι αλλά με την πάροδο του χρόνου ισορρόπησαν τον αγώνα.

Με τον Μακρίδη να παίρνει πολλές πρωτοβουλίες από τα δεξιά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα και ευτύχησε να ισοφαρίσει σχετικά νωρίς. Στο 30′ μετά από εκτέλεση κόρνερ δημιουργήθηκε ένα μελέ στην εστία του Βεζέρ με τον Μακρίδη να επιχειρεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα τον Βεζέρ να αποκρούει ασταθώς και ο Νεοφύτου από κοντά να πλασάρει και να κάνει το 1-1.

Με τον αγώνα πλέον στα ίσα οι δυο ομάδες έδειξαν να θέλουν να πάνε στα αποδυτήρια χωρίς άλλη αλλαγή στο σκορ κάτι που έγινε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ μπήκε ακόμα πιο δύνατα δείχνοντας πως ήθελε να ελέγξει και να καθορίσει την εξέλιξη του αγώνα. Αμυντικά οι παίκτες του Ουζουνίδη κατάφεραν να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία του Μορφή ενώ οργανωτικά κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη του κέντρου. Το διάστημα 45-60 ήταν ένα μονόλογος για την ομάδα μας και είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες της Ομόνοια προσπαθούσαν ακόμα και με αντιαθλητικά μαρκαρίσματα να ανακόψουν τις επιθέσεις μας.

Ενώ όλα έδειχνα ότι το γκολ ήταν θέμα λεπτών ο Ουζουνίδης προχώρησε στην πρώτη αλλαγή βάζοντας στον αγώνα τον Γεωργίου στη θέση του Σολάρι. Η αλλαγή αυτή σε σχέση και με την είσοδο του Γκροζτανόφκσι άλλαξε τα δεδομένα αφού η Ομόνοια άρχισε να ισορροπεί και να γίνεται απαιτητική. Τα πράγματα έδειχναν να γίνονται ακόμα χειρότερα όταν στο 76′ ο Πίντο αντικατέστησε τον μοναδικό επιθετικό του ΑΠΟΕΛ (Νεοφύτου).

Η τύχη χαμογέλασε στο ΑΠΟΕΛ όμως όταν στο επόμενο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντεζ και λάθος του Βέζερ η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα. Το 1-2 ήταν γεγονός και η ομάδα μας θα έπρεπε πλέον να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ. Έχοντας πλέον ενισχυμένο κέντρο και με τη ψυχολογία υπέρ του έδειξε να ξέρει πώς να κρατήσει το σκορ.

Χρειάστηκε φυσικά μια δύσκολη απόκρουση του Μορφή στο τελευταία λεπτό όταν με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ κεφαλιά του Μγκούνι. Το τελικό σφύριγμα του Καϊλη βρήκε τους παίκτες και τον κόσμο του ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζουν μια δύσκολη αλλά σημαντικότατη νίκη. Αν αναλογιστεί κανείς το κλίμα απογοήτευσης που υπήρχε ανάμεσα σε μερίδα οπαδών μας μετά τους αγώνες με Απόλλωνα και Τραπεζούντα, η νίκη επί της Ομόνοιας αποτελεί βάλσαμο και την καλύτερη απόδειξη ότι παίκτες και τεχνική ηγεσία πρέπει να στηριχθούν παρά τα οποιαδήποτε λάθη τους.

Μορφής, Κόντης, Σαμψών, Δασκαλάκης, Σεγκιρί, Σατσιάς, Μιχαήλ, Φερνάντεζ (89′ Γκόμεζ), Μακρίδης, Σολάρι (63′ Γεωργίου), Νεοφύτου (76′ Πίντο)

Σημείωση
Μη μπορώντας να αντέξουν τις συνέπειες της προδιαγραφόμενης ήττας οι οπαδοί της ομόνοιας που βρίσκοντας στο βόρειο πέταλο άρχισαν να πετούν ότι έβρισκαν στα χέρια τους με αποτέλεσμα τη δημιουργία επεισοδίων που είχαν ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό μικρών παιδιών.