Tauras Vs ΑΠΟΕΛ 0-3

Τη νίκη-πρόκριση που θέλαμε πήραμε το απόγευμα της Πέμπτης στη Λιθουανία αλλά με κόστος αφού ο τραυματισμός του Μοράις είναι ο σοβαρός και ο Πορτογάλος θα χάσει αρκετό χρονικό διάστημα. Το κάταγμα στο ζυγωματικό όπως όλα δείχνουν θα χρειαστεί χειρουργική επέμβαση για να διορθωθεί οπότε χάνουμε για ένα δίμηνο έναν από τους καλύτερους μας παίκτες. Όσον αφορά τον αγώνα η Τάουρας δεν ήταν αντίπαλος που θα μπορούσε να μας δημιουργήσει οποιοδήποτε πρόβλημα και το τελικό 0-3 θεωρείται δίκαιο. Άργησαν μάλιστα να έρθουν τα δυο τελευταία γκολ αφού προηγουμένως και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο χάθηκαν εξαιρετικές ευκαιρίες με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει στο 0-0. Στην επανάληψη το γρήγορο γκολ του Μπίδη έκανε τα πάντα πιο εύκολα.

Με την μοναδική αναμενόμενη αλλαγή παράταξε την ομάδα ο Γιοβάνοβιτς αφού ο Χιώτης πήρε τη θέση του Κίσσα κάτω από τα δοκάρια. Με το γνωστό 4-5-1 και τον Σολάρι στην κορυφή της επίθεσης και τους Χαραλαμπίδη και Μαντούκα στηρίγματα από τα άκρα το ΑΠΟΕΛ επιδίωξε από την αρχή να επιβάλει το ρυθμό του και τα κατάφερε. Πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 13′ ο Μοράις δέχτηκε χτύπημα στο ζυγωματικό και αποχώρησε με έντονους πόνους. Στη θέση του πέρασε ο Σατσιάς και παρά την απρόσμενη αλλαγή η ομάδα μας διατήρησε τον έλεγχο και ήταν αυτή που επιδίωξε πιο έντονα και ορθολογιστικά το τέρμα.

Με την μπάλα να περνά περισσότερα από τα πόδια των Μπίδη και Μαντούκα δημιουργήθηκαν κάποιες ευκαιρίες οι οποίες όμως δεν έγιναν γκολ. Αρχικά στο 23′ ο Μπρούσερ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του πέρασε έξω. Η πιο ξεκάθαρη ευκαιρία χάθηκε δύο λεπτά αργότερα όταν μετά από ωραίο συνδυασμό Μπίδη-Σολωμο, η μπάλα κατέληξε στον Μαντούκα ο οποίος μόνος απέναντι σε άδειο τέρμα κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν σωστά και περιορίστηκαν σε όλο το διάστημα του πρώτου ημιχρόνου στο να αμύνονται στο γήπεδο τους σε μια προσπάθεια να κρατήσουν τον αγώνα στο 0-0. Μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η εικόνα του αγώνα παρέμεινε αναλλοίωτη με την ομάδα μας να έχει την πρωτοβουλία τον Μαρσίνιο να προσπαθεί με ατομικές περισσότερο ενέργειες να δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ αλλά και τον Σολάρι να μην καταφέρνει να γίνει επικίνδυνος.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για το ΑΠΟΕΛ αφού στο 50′ ήρθε το γκολ που θέλαμε. Ο Μαρσίνο με κάθετη πάσα έβγαλε μόνο του αλλά σε πλάγια θέση τον Σολάρι ο οποίος την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Μπίδη ο οποίος εντελώς μόνος στην μικρή περιοχή με πλασέ έκανε το 0-1.

Το γκολ έφερε δυστυχώς την χαλάρωση στους παίκτες μας και παρά το ότι μπορούσαν να επιδιώξουν μια πιο ξεκάθαρη νίκη έδειξαν να τους αρκεί το 0-1. Στο 58′ μάλιστα λίγο έλειψε να ισοφαριστούμε όταν η κεφαλιά του Ζόρζε σταμάτησε στο δοκάρι του Χιώτη! Ο Γιοβάνοβιτς είκοσι λεπτά πριν το τέλος επιχείρησε να φρεσκάρει την μεσοεπιθετική γραμμή ρίχνοντας στον αγώνα τους Τρισκόφσκι και Πίντο στη θέση των Σολάρι και Μαρσίνιο αντίστοιχα.

Η κίνηση έφερε ξανά τη ζωντάνια και δημιουργικότητα που μας έλειπε αφού οι δυο τους ήταν οι πρωταγωνιστές των καλών στιγμών. Ο Σκοπιανός έχασε μέσα σε ένα λεπτό δυο κλασσικές ευκαιρίες ενώ ο Πίντο στο 80′ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με εύστοχο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 83′ όταν ο Μαντούκα με άψογο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

Από την ομάδα μας ξεχώρισαν οι Μαντούκα, Μαρσίνιο και Μπίδης ενώ ο Πίντο έδειξε ότι είναι θέμα χρόνου να χριστεί και πάλι βασικός.

Κίτρινες: Χαραλαμπίδης