Το έκτρωμα του Πετρίδη

Η ήττα του ΑΠΟΕΛ μέσα στο ΓΣΠ από τον ουραγό Εθνικό Άχνας είναι ακόμα μια επιβεβαίωση ότι η ομάδα μας θα πρέπει να κάνει μεγάλη προσπάθεια για να αποφύγει τη διαβάθμιση. Ο στόχος για να πλασαριστούμε στην 6η θέση αποδεικνύεται ανέφικτος αφού οι αγωνιστικές αδυναμίες βγάζουν μάτια.

Η τραγική απόδοση του πρώτου ημιχρόνου επέτρεψε στον Εθνικό να γυρίσει το 1-0 και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-2. Η αμυντική μας γραμμή ήταν για κλάματα σε όλο το διάστημα του αγώνα και πριν ισοφαρίσουμε σε 2-2 ήταν ο αντίπαλος που έχασε τρομερές ευκαιρίες.

Ο Πουρσαϊτίδης προσπάθησε να το σώσει με μαζικές αλλαγές που έγιναν με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου. Ισοφαρίσαμε και εκεί που όλα έδειχναν πως θα καταφέρναμε ακόμα και την ανατροπή ήρθε το 2-3 από το πουθενα.

Ήταν ένας αγώνας ανάμεσα σε δυο ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή τους και όπως φάνηκε αν είμαστε πιο προσεκτικοί και συγκεντρωμένοι θα μπορέσουμε να τους κερδίσουμε την επόμενη φορά.

Σίλβα, Ενσούε, Βινίσιους (46′ Ζόρζε), Σιέλης, Γουίλερ, Λουντέμο, Μπερν (46′ Σατσιάς), Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι (46′ Κλωναρίδης), Εφραίμ (67′ Κατσαντώνης), Γκάρνερ (83′ Νούχιου)