Young Boys Vs ΑΠΟΕΛ 3-1

Ανώμαλη προσγείωση για την ομάδα μας είχαμε απόψε αφού αν και προηγηθήκαμε στο σκορ γνωρίσαμε την ήττα που μπορεί να θεωρηθεί και βαριά. Ο ΑΠΟΕΛ υστέρησε στα πάντα και δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι στο δεύτερο ημίχρονο παραδόθηκε αμαχητί. Τα δυο γκολ πέναλτι με τα οποία η Young Boys μας αποτέλειωσε δεν πρέπει να μας παρασύρουν αφού οι Ελβετοί ήταν η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη.

Το πλάνο του Κρίστιανσεν

Ο προπονητής μας επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τον Βάντερ στο αρχικό σχήμα έτσι ο Γιαννιώτας έμεινε στον πάγκο. Στο 4-2-3-1 ο Εφραίμ ήταν στο άλλο άκρο της μεσαίας γραμμής με τον Μπερτόλιο να κινείται στον κεντρικό διάδρομο ενώ ο Βινίσιους λειτουργούσε ως στήριγμα του Μοράις.

Ο Αστιθ επανήλθε στο κεντρο της άμυνας δίπλα από τον Καρλάο ενώ στα δύο άκρα μπροστά από τον Βάντερμαν ήταν οι Μιλάνοφ και Λάγο.

Ο αγώνας

Η Young Boys ήταν η ομάδα που μπήκε στον αγώνα με περισσότερες απαιτήσεις γεγονός που της επέτρεψε να κρατήσει περισσότερο την μπαλα. Το ζητούμενο για την ομάδα μας στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν να μην αιφνιδιαστεί κάτι που το κατάφερε με σχετική ευκολία αφού οι Ελβετοί παρά την κατοχή δεν ήταν επικίνδυνοι.

Η πρώτη καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ ήταν γκολ και αυτό έγινε στο 14. Μετά από ασιστ του Βινίσιους ο Εφραίμ έφυγε πίσω από την άμυνα των Ελβετών και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 0-1 ήταν ότι καλύτερο αλλά δεν κράτησε παρά μόνο τέσσερα λεπτά.

Στο 18 μετά από αδράνεια στην άμυνα μας, ο Σικ βρήκε τον Οαρό, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το γκολ και το 1-1 αποκατέστησε άμεσα τις ισορροπίες και βρήκε τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την προσπάθεια τους έχοντας την μπάλα περισσότερο στα πόδια τους.

Η προσπάθεια μας να αντιδράσουμε ήταν σπασμωδική αλλά ήταν αρκετή για να δημιουργήσει κάποιες καλές προϋποθέσεις που έμειναν όμως τέτοιες αφού η τελική πασα δεν ήταν καλή.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά αφού η Young Boys μπήκε πιο δυνατά ενώ στο 49 έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Μερκή να αντικαθιστά τον Καρλάο. Πριν καλά καλά μπει στον αγώνα ο αμυντικός μας υπέπεσε σε αχρείαστο πέναλτι όταν κράτησε τον Ζακαρία.

Ο Οαρό ήταν ο εκτελεστής του πέναλτι με τον Βάντερμαν να αποκρούει, όχι όμως σωτήρια αφού η μπάλα κατέληξε κι πάλι στον Γάλλο που με νέο πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-1.

H ανατροπή του σκορ αποσυντόνισε ακόμα περισσότερο την ομάδα μας που δεν μπορούσε με τίποτε να κρατήσει την μπάλα γεγονός που δεν τη επέτρεπε να επιτεθεί με αξιώσεις. Η προβληματική εικόνα έφερε την είσοδο του Γιαννιώτα στο 67 αντί του Βάντερ σε μια προσπαθεί να λειτουργήσει καλύτερα η μεσαία γραμμή.

Η επόμενη φάση ήταν και πάλι για τη Young Boys όταν και πάλι ο Οαρό βρέθηκε σε θεση βολής αλλά ο Βάντερμαν απέκρουσε με υπερένταση το σουτ. Στο 73 ο Ολλανδός ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής όταν με σωτήρια έξοδο μας γλίτωσε από τα χειρότερα.

Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε ούτε κατά ελάχιστο αφού η ομάδα μας δεν μπορούσε με κανέναν τρόπο να επιτεθεί σωστά και να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, γεγονός που στο 78 έφερε την είσοδο του Μπρεσάν στη θεση του Μπερτόλιο που υστέρησε.

Ο αγώνας κρίθηκε με το χειρότερο τρόπο όταν ο Μοράις υπέπεσε σε πεναλτι στο 81 όταν ανέτρεψε τον Μπαρτόνε. Ο Οαρό που το εκτέλεσε ήταν εύστοχος από την πρώτη και διαμόρφωσε το 3-1.