Ερμής Vs ΑΠΟΕΛ 2-4

adminΤο δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ είναι γεγονός. Μπορεί να χρειάστηκε να περιμένουμε μέχρι την τελευταία αγωνιστική αλλά κατακτήσαμε άξια το 24ο πρωτάθλημα στην ένδοξη ιστορία μας. Ο αγώνας στο Αμμόχωστος κρίθηκε πολύ νωρίς αφού ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε σοβαρός και αποτελεσματικός έτσι πήγε στο ημίχρονο με το ευρύ 1-4. Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού το ζητούμενο ήταν η λήξη για να αρχίσουν οι πανηγυρισμοί.

Το πλάνο του Μαντούκα

Ο Μαντούκα έκανε μια ουσιαστική έκπληξη όσον αφορά το αρχικό σχήμα αφού εκεί που όλοι νόμιζαν ότι ένας εκ των Χριστοφίδη ή Αρτυματά θα έπαιζε στο δεξί άκρο της άμυνας, προτιμήθηκε ο Αντωνιάδης. Οι Ρίισε, Καρλάο και Κακά ήταν οι άλλοι τρεις μπροστά από τον Χιώτη ενώ τα δυο αμυντικά χαφ ήταν οι Μοράις και Λάνιγκ.

Στο 4-2-3-1 οι Χαραλαμπίδης και Αλεξάνδρου ήταν στα δυο άκρα της μεσαίας γραμμής με τον Ντε Βινσέτι να κινείται λίγο πιο πίσω από τον προωθημένο Τζιμπούρ.

Το ζητούμενο για την ομάδα μας ήταν το γρήγορο γκολ που θα έκανε τη συνέχεια του αγώνα διαδικαστικού χαρακτήρα και αυτό έγινε με τον καλύτερο τρόπο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 10 λεπτά. Αρχικά στο 5 ο Ντε Βινσέτι με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 0-1.

Ο Χαραλαμπίδης ήταν αυτός που διπλασίασε το σκορ όταν μπήκε στην περιοχή και με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Χρυσοστόμου. Η αντίδραση του Ερμή ήταν σχεδόν άμεση αφού στο 15 μετά από απευθείας εκτέλεση φαουλ του Ταραλίδη η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα του Χιώτη για να γίνει 1-2.

Στη συνέχεια ο Τζιμπούρ πήρε το περίστροφο του να κερδίσει πέναλτι στο 15 το οποίο μετέτρεψε σε γκολ για να διαμορφωθεί το 1-3 το οποίο έκρινε ουσιαστικά τον αγώνα. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ο Αλγερινός σκοράρε και πάλι μετά από ασιστ του Μοράις για να ανεβεί ο δείκτης του σκορ στο 1-4.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού οι παίκτες μας έδειχναν από την αρχή να περιμένουν τη λήξη για να αρχίσουν οι πανηγυρισμοί. Αυτό επέτρεψε στον Ερμή να κρατήσει περισσότερο την μπάλα και στο 53 να μειώσει σε 2-4 με τον Παπαθανασίου να εκμεταλλεύεται μια από τις γνωστές μας ολιγωρίες..

Ο Μαντούκα έκρινε ότι ο αγώνας και η εξέλιξη του σκορ ήταν ιδανικός για να δώσει χρόνο συμμετοχής στους μικρούς έτσι οι Πεχλιβάνης, Παπαφώτης και Ιωάννου πήραν χρόνο συμμετοχής.

Κίτρινες: Καρλάο, Λάνιγκ

Χιώτης, Κακά, Καρλάο, Αντωνιάδης, Ρίισε (73΄ Ιωάννου), Μοράις, Λάνιγκ, Αλεξάνδρου (58΄ Πεχλιβάνης), Χαραλαμπίδης (68΄ Παπαφώτης), Ντε Βινσέντι, Τζιμπούρ