ΑΠΟΕΛ Vs Αέζ 7-0

Το αφηνιασμένο πρώτο 15λεπτο της ομάδα μας ήταν αρκετό για να έρθει η νέα νίκη που μας εδραίωσε ακόμα περισσότερο στην κορυφή. Ήταν το διάστημα οι παίκτες του Κρίστιανσνεν πέτυχαν τέσσερα τέρματα τα οποία ουσιαστικά καθόρισαν και το υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Μπαράλ στον πρώτο του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ έστειλε τα πιο ενθαρρυντικά μηνύματα αφού έδειξε ότι μπορεί αν δώσει ουσιαστικές λύσεις στο γκολ. Ο Ισπανός σκόραρε δύο φορές ενώ οι επιθετικοί σημείωσαν πέντε από τα συνολικά τέρματα αφού ο Ντε Καμάργκο που πέρασε ως αλλαγή πέτυχε τα άλλα δυο ενώ ο Σωτηρίου σκόραρε πριν γίνει αλλαγή στο ημίχρονο.

Ο χορός των τερμάτων άνοιξε στο 5 όταν μετά από εκτέλεση κόρενερ του Εφραίμ ο Αλωνεύτης με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπαλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Χρυσοστόμου για να κάνει το 1-0.

Στο 7 ήταν η σειρά του Μπαράλ όταν μετά από κεφαλιά – πάσα του Σωτηρίου βρέθηκε σε θεση βολής και χωρίς χρονοτριβή με ένα ξερό μονοκόμματο σουτ έκανε το 2-0. Με τους φιλοξενούμενους να τα έχουν χαμένα στο 11 το σκορ άρχισε να παίρνει διαστάσεις όταν ο Σωτήριου με προβολή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Όταν στο  15 ο Μερκή έστειλε την μπαλα με κεφαλιά και πάλι στα δίκτυα για το 4-0 έγινε ξεκάθαρο ότι ο ΑΠΟΕΛ θα έφτανε στην πιο μεγάλη του νίκη. Ίσως και φυσιολογικά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αλλά αυτό δεν αποτέλεσε εμπόδιο για αν έρθει και το 5-0.

Αυτό έγινε με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν μετά από μια φάση διάρκειας μεσα στην περιοχή η μπαλα κατέληξε στον Μπαράλ που με άψογο πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Το ζητούμενο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σωστή διαχείριση και αυτή ξεκίνησε με την είσοδο των Αρτύματα και Ντε Καμάργκο στη θεση των Μοράις και Σωτήριου αντίστοιχα.   Η αναιμική αντίδραση της ΑΕΖ ήταν τέτοια που της επέτρεψε να φτάσει σε δυο φάσεις κοντά στο γκολ αλλά ο Βαντερμαν και στις δυο απέκρουσε ενώ στο 65 έγινε και η 3η αλλαγή με τον Γιαννιώτα να αντικαθιστά τον Μπαράλ.

Ο Ελλαδίτης έδωσε την ασιστ στον Ντε Καμάργκο που πλάσαρε εύστοχα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε 6-0 στο 70. O Βραζιλιάνος διπλασίασε τα τέρματα του στο 85 όταν και πάλι μεςα στην περιοχή πλάσαρε τον Χρυσοστόμου για να διαμορφώσει το τελικό 7-0.

Βάτερμαν, Χριστοφόρου, Μερκής, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις (46΄ Αρτυματάς), Βινίσιους, Εφραίμ, Αλωνεύτης, Μπαράλ (65 Γιαννιώτας), Σωτηρίου (46΄ Ντε Καμάργκο)