ΑΠΟΕΛ Vs Ομόνοια 3-1

Υποκλιθείτε στον αυτοκράτορα.

Ένα ΑΠΟΕΛ με ψυχή βγαλμένη από τα σπλάχνα της ιστορίας της ομάδας μας πέτυχε τη νίκη που ήθελε αφήνοντας την Ομόνοια 10 ολόκληρους βαθμούς πίσω του. Η πέμπτη συνεχόμενη νίκη διατηρεί την ομάδα μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα ενώ ο αιώνιος μας αντίπάλος μπορεί να θεωρηθεί προς το παρών τουλάχιστον εκτός τίτλου.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός αφού το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να αντεπεξέλθει σε όλων των ειδών τα απρόοπτα και δυσκολίες. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τις αρχές του πρώτου ημίχρονου διάστημα στο οποίο η Ομόνοια ήταν καλύτερη όμως λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισε μετά που ο Μορφής απέκρουσε εντυπωσιακά ανύπαρκτο πέναλτι που έδωσε στην Ομόνοια ο Καϊλής.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο και σαφώς πιο οργανωμένο και αφού κατάφερε να διατηρήσει την εστία του ανέπαφη σε καθοριστικά σημεία κτύπησε την Ομόνοια πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα με τους Οκκαρίδη και Μακρίδη.

Φάσεις-Γκολ
16′ Σουτ του Κορολόφσκι, ασταθής απόκρουση του Μορφή και ο Γιώργος Νικολάου από κοντά άνοιξε το σκορ
36′ Ο Κορολόφσκι σουτάρει αλλά η μπάλα αποκρούεται από αμυντικό
38′ Ο Αλωνεύτης ξεγέλασε το διαιτητή και με μια βουτιά στη μεγάλη περιοχή κέρδισε πέναλτι. Ο Μορφής όμως με μια φοβερή απέκρουσε την εκτέλεση του Καϊάφα.
40′ Στην εξέλιξη της φάσης ο Χαραλαμπίδης δέχτηκε την πάσα από τον Μορφή έκανε μια επέλαση και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στο Μιχαήλ που με σουτ στο ύψος του πέναλτι ισοφάρισε 1-1.
58′ Ο Μορφής και πάλι κατεβάζει τα ρολά αποκρούοντας πλασέ του Αλωνεύτη που βρέθηκε μόνος απέναντι του.
61′ Εκτέλεση φάουλ του Νεοφύτου αλλά ο Βεζέρ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ
62′ Ο Νεοφύτου σουτάρει από μακριά, ο Βεζέρ αποκρούει δύσκολα, ο Γεωργίου πλασάρει από κοντά κα ο Οκκαρίδης προ κενής εστίας καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 2-1.
64′ Πλασε του Βακουφτσή αποκρούει όμως ο Βεζέρ.
80′ Ο Ηλία με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε
90+3′ Ο Μακρίδης με εκπληκτικό τέρμα από το κέντρο του γηπέδου κρέμασε τον Βεζέρ γράφοντας το τελικό 3-1

Μορφής, Στογιανόφσκι (46′ Μ. Ηλία), Οκκαρίδης, Δασκαλάκης, Χαραλαμπίδης, Σατσιάς, Γεωργίου, Χρ. Μιχαήλ (86′ Γουίλιαμς), Νεοφύτου (72′ Μακρίδης), Βακουφτσής, Αλεξάνδρου