Ανόρθωση Vs ΑΠΟΕΛ 1-1

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία να κερδίσει και να σπάσει την δυσμενή παράδοση έχασε το ΑΠΟΕΛ αφού έμεινε τελικά στην ισοπαλία σε έναν αγώνα που θα θυμούνται όλοι για πολύ καιρό. Το τελικό 1-1 ήρθε μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα μέσα από τον οποίο και οι δύο ομάδες έχασαν ξεκάθαρες ευκαιρίες για τη νίκη. Παρόλα αυτά το ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που έχασε την τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο 94′ όταν μετά από κεφαλιά του Δασκαλάκη η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επιστροφή το πλασέ του Βακουφτσή πέρασε μόλις έξω.

Το πέρασμα του ΑΠΟΕΛ από το Αντώνης Παπαδόπουλος απέδειξε ότι δεν φοβάται κανέναν ούτε καταλάβει από έδρες. Μπορεί να μην ήρθε η νίκη που ήθελαν όλοι αλλά η ισοπαλία δεν είναι και το τέλος του κόσμου αν αναλογιστεί κανείς ότι παραμένει η διαφορά των δύο βαθμών.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για το ΑΠΟΕΛ όπως συμβαίνει σχεδόν κάθε χρόνο στο συγκεκριμένο γήπεδο. ΟΓιοβάνοβιτς παρέταξε την ομάδα με σύστημα ζώνης ακολουθώντας το 4-4-2. Ο Γεωργίου προτιμήθηκε να μείνει στο πάγκο και τη θέση του στο δεξί άκρο πήρε ο Χαραλαμπίδης, ενώ στο κέντρο ο Μακρίδης αντικατέστησε τον Σατσιά.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά αλλά στη συνέχεια η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που επέβαλε το ρυθμό της δείχνοντας να αναζητά περισσότερο το γκολ. Η υπεροχή αυτή έφερε κάποιες καλές ευκαιρίες αλλά ο Μορφής ήταν πάντα σε θέση ετοιμότητας. Στο διάστημα αυτό το ΑΠΟΕΛ έδειχνε να μην μπορεί να οργανωθεί σωστά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αντιδράσει στην πίεση των γηπεδούχων. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν στο κέντρο του γηπέδου όπου έλειπε ο παίκτης που θα οργάνωνε και θα μοίραζε μπαλιές στα άκρα. Με μακρινές μπαλιές οι οποίες σις πλείστες περιπτώσεις ήταν άστοχες οι Νεοφύτου και Βακουφτσής δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί.

Η πίεση της Ανόρθωσης καρποφόρησε στο 30′ όταν η νέα πλαγιοκόπηση από τα δεξιά έφερε τον Κικλάτζε σε θέση βολής ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0. Το γκολ έδωσε στην Ανόρθωση το προβάδισμα που ήθελε ενώ αυτό ήταν εμφανές και στις κινήσεις των παικτών και των δύο ομάδων.

Το ΑΠΟΕΛ έστω και αν μέχρι εκείνο το διάστημα δεν κατάφερε να οργανωθεί και να απειλήσει έφτασε στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο γεγονός που το βοήθησε πολύ στη συνέχεια. Στο 38′ λοιπόν ο Νεοφύτου με απευθείας εκτέλεση φάουλ αφότου αυτή κτύπησε πρώτα στο σώμα αμυντικού. Το 1-1 ήταν γεγονός και το σημείο από όπου άλλαξε η ροή του αγώνα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ είχε την υπεροχή και έδειχνε να επανακτά τον έλεγχο στο νευραλγικό χώρο του κέντρου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει την υπεροχή και να είναι η ομάδα που έδειχνε να αναζητά περισσότερο το γκολ. Η Ανόρθωση έδειχνε εγκλωβισμένη αφού η μεσοαμυντική της ομάδας δούλεψε σωστά ενώ με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να δημιουργούνται και ευκαιρίες.

Πιο κραυγαλέα αυτή του Νεοφύτου στο 63′ όταν μετά από συνδυασμό με τον Μιχαήλ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Γιωργαλλίδη αλλά το πλασέ του πέρασε έξω. Αυτό ήταν μόνο η αρχή όμως αφού ακολούθησε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών και από τις δύο πλευρές. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Βακουφτσή να χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν η κεφαλιά του σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων. Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε εις τριπλούν με πρωταγωνιστή το Φρούσο. Και στις 3 περιπτώσεις ο Μορφή απέκρουσε σωτήρια δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα να κρατήσει την ισοπαλία και να διεκδικήσει τη νίκη.

Στα τελευταία λεπτά ο Γιοβάνοβιτς έριξε στον αγώνα τονΓεωργίου θέλοντας να φρεσκάρει τη δεξιά πλευρά και να τα δώσει όλα για τη νίκη, ενώ προς το τέλος πέρασε στον αγώνα και ο Μαλέκος. Και οι δύο λίγο έλειψε να γίνουν οι ήρωες αφού βρέθηκαν μια ανάσα από το γκολ. Στη τελευταία φάση του αγώνα ο Δασκαλάκης που πέρασε στις καθυστερήσεις στον αγώνα έχασε νέα απίστευτη ευκαιρία όταν μετά από κεφαλιά του η μπάλα σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων ενώ στην επιστροφή το πλασέ του Βακουφτσή πέρασε μόλις έξω.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή έφερε το τέλος σε ένα αγώνα που πρόσφερε απίστευτες συγκινήσεις σε όσους το παρακολούθησαν. Το ΑΠΟΕΛ με την όλη του παρουσία απέδειξε γιατί είναι η πρώτη και η καλύτερη ομάδα αυτή τη στιγμή στην Κύπρο. Πέρασε για μια ακόμα φορά αλώβητο από μια δύσκολη έδρα και διατήρησε τη διαφορά από το μεγαλύτερο του αντίπαλο. Μπορεί ο κόσμος να έφυγε με μια πικρία αλλά με τέτοιες εμφανίσεις η συνέχεια θα είναι ακόμα καλύτερη.

Φάσεις-Γκολ
7′ Μακρινό σουτ του Χάπερ με τον Μορφή να διώχνει με δυσκολία
9′ Ο Κικλάτζε μπήκε απειλητικά στην περιοχή σούταρε αλλά ο Μορφής έσωσε.
10′ Ο Πουρσαϊτίδης δεν πρόλαβε να πλασάρει ενώ βρισκόταν απέναντι από τον Μορφή
22′ Πρώτη επίσκεψη του ΑΠΟΕΛ στην αντίπαλη περιοχή με τον Νεοφύτου να πλασάρει από μακριά.
30′ Μετά από σέντρα που έγινε από δεξιά ο Κικλάτζε βρέθηκε μόνος στην καρδιά της περιοχής και με πλασέ έκανε το 1-0.
38′ Ο Νεοφύτου εκτέλεσε φάουλ η μπάλα κτύπησε σε αμυντικό που στήθηκε στο τοίχος και η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα για να γίνει το 1-1
63′ Η κλασικότερη ευκαιρία του αγώνα όταν μετά από ωραίο συνδυασμό των Χρύση – Νεοφύτου ο τελευταίος βρέθηκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα το πλασέ όμως πέρασε έξω.
68′ Δεύτερη συνεχόμενη μεγάλη ευκαιρία με τον Βακουφτσή να πιάνει κεφαλιά και να τη στέλλει στο κάθετο δοκάρι.
74′ Φρούσος μόνος αλλά πλάγια δεν κατάφερε να νικήσει τον Μορφή
84′ Φρούσος με κεφαλιά εξ΄επαφής ανάγκασε τον Μορφή να δείξει τη μεγάλη του κλάση.
86′ Φρούσος και πάλι μόνος αλλά ο Μορφής απέκρουσε σωτήρια
87′ Η σειρά του Μαλέκου ο οποίος από πολύ καλή θέση άδειασε αμυντικό και τη τελευταία στιγμή τον πρόλαβε άλλος αμυντικός που έδιωξε σε κόρνερ
89′ Ο Αλεξάνδρου πιάνει σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο Γιωργαλλιδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ
92′ Ο Γεωργίου μπήκε απειλητικά επιχείρησε σέντρα σουτ αλλά ο τερματοφύλακας διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ
93′ Εκτελείτε το κόρνερ και η κεφαλιά του Δασκαλάκη και η μπάλα σταματά σο κάθετο δοκάρι και στην επιστροφή ο Βακουφτσής πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω

Διαιτησία
Σε ένα δύσκολο αγώνα ο Κώστας Θεοδότου μπορεί να ισχυριστεί ότι φάνηκε αντάξιος των όσων είδαμε αφού η διαιτησία του ήταν άριστη.

Μορφής, Ηλία, Χαραλάμπους, Οκκαρίδης, Γουίλιαμς, Μιχαήλ, Μακρίδης, Χαραλαμπίδης (75′ Γεωργίου), Αλεξάνδρου (89′ Δασκαλάκης), Βακουφτσής, Νεοφύτου (82′ Μαλέκος).

Δηλώσεις Προπονητή
“Έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που είχαν σαν στόχο τη νίκη. Στα πρώτα 30 λεπτά η Ανόρθωση ήταν πολύ επικίνδυνη αλλά στο κρίσιμο σημείου του παιχνιδιού ισοφαρίσαμε. Το παιχνίδι παιζόταν μέχρι τελικής πτώσεως και είδαμε θέαμα και ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μας μετά το σημείο της ισοφάρισης και μέχρι το τέλος του αγώνα. Τέτοια παιχνίδια ανεβάζουν πολύ το επίπεδο του κυπριακού ποδοσφαίρου και φάνηκε γιατί οι δύο ομάδες είναι οι καλύτερες αυτή τη στιγμή. Συγχαρητήρια σε όλους”.

Σημαντικά Ασήμαντα

• Πρώτο παιχνίδι που δεν σκόραρε το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Τρεις κίτρινες έχει ο Μακρίδης.
  • Μορφής και Οκκαρίδης δεν έχασαν λεπτό από τους αγώνες πρωταθλήματος.
  • Η Ομόνοια ανέβηκε στην έβδομη θέση!
  • Την ερχόμενη αγωνιστική η Ανόρθωση αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα στη Λεμεσό.
  • Μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου το ΑΠΟΕΛ έχει μόνο ένα παιχνίδι εκτός Λευκωσίας (Πάφο).