ΑΠΟΕΛ Vs Astana 1-1

H ομάδα μας ήταν για ακόμα μια φορά κατώτερη των προσδοκιών και το ισόπαλο αποτέλεσμα μας αφήνει εκτός ομίλων του Champions League. H  διάθεση δεν ήταν αρκετή αφού έλειπε το καθαρό μυαλό και το κάτι παραπάνω που απαιτείται σε τέτοιους αγώνες. Παρόλο που προηγηθήκαμε στο 60 με γκολ του Στίλιτς και θα μπορούσαμε να περνάμε τον αγώνα στην παράταση ένα αστείο γκολ που δεχτήκαμε στο 89 έβαλε ταφόπλακα στο ΓΣΠ.

Το πλάνο του Πασιένσια

Ο Πασίενσια έκρινε έτοιμο για το αρχικό σχήμα τον Βάντερ έτσι ο Βραζιλίανος πήρε θέση στο άκρο της μεσαίας γραμμής μαζί με τον Ντε Βινσέτι.  Ο προπονητής μας παρέταξε την ομάδα με ενα άκρως επιθετικό σχήμα αφού πέραν των δυο Λατίνων ο Στιλιτς πήρε θεση στον κεντρικό άξονα πισω απο τον Λεάλ που ηταν στην κορυφή της επίθεσης.

Οι υπόλοιπες θέσεις στον κεντρικό άξονα δεν είχαν εκπλήξεις με τους Μακρίδη και Μοραις σε πιο ανασταλτικό ρόλο ενώ οι τέσσερις της άμυνας ήταν οι γνωστοί αφου στα αριστερά προτιμήθηκε ο Αντωνιαδης.

Με το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα μας προσπάθησε να μπει πιο δυνατά σε μια προσπάθεια να επιβάλει το ρυθμό της και να εξασκήσει την πίεση που θα έφερνε τις ευκαιρίες ή και το γκολ. Το πλάνο ομως δεν λειτούργησε αφού παρά τις πρωτοβουλίες των Ντε Βινσετι και Λεάλ η διπλή αμυντική ζώνη της Αστάνα λειτούργησε πολύ καλά. Ο Λεάλ ηταν αποκομμένος από την υπόλοιπη ομάδα ενώ οι μακρινές και ψηλές μπαλιές προς την περιοχή της Αστάνα αποκρούονταν εύκολα από τους φιλοξενούμενος.

Η Αστάνα μάλιστα ηταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρια στο 34 οτάν ο Βατερμαν απέκρουσε σωτηρία το σουτ του Τζόλτσιεφ. Η απάντηση μας ηταν άμεση αλλά οχι όλη καλύτερη δυνατή αφου στο 36 ο Στίλιτς έκανε την κάθετη πάσα στον Λεάλ, ο οποίος μόνος από διαγώνια θέση έκανε το σουτ με τον Έριτς να αποκρούει και την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα ηταν αργός και με την μπάλα να ταλαιπωρείται στο χώρο του κέντρου με τροπο που βόλευε την Αστάνα που κατάφερε με σχετική ευκολία να παει στα αποδυτήρια με το 0-0.

Παρά τη διάθεση για βελτίωση τα πρωτα δέκα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου επιβεβαίωσαν τα προβλήματα μας γεγονός που οδήγησε στην πρώτη αλλαγή. Στο 55 ο  Χαραλαμπίδης πέρασε στη θέση του Μακρίδη, κίνηση που έφερε την μετακίνηση του Ντε Βινσέτι στον κεντρικό άξονα.

Η λύση που ψάχναμε και δεν βρίσκαμε ηρθε με τη συμπλήρωση 60 από το μαγικό πόδι του Στίλιτς και μια στημένη φάση οταν η μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Βόσνιου κατέληξε στο αριστερο παραθυράκι της εστίας της Αστάνα.

Το γκολ έδωσε στην ομάδα μας καλή ψυχολογία αλλά δεν ηταν αρκετό για να φέρει την πίεση που θα οδηγούσε στην κατάρρευση της Αστάνα. Στο 82 ο Πασιενσια αναγκάστηκε να σπαταλήσει μια αλλαγή οταν ο Καρλάο τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Αμορίν.

Τα χειρότερα όμως ήρθαν στο 89 όταν η Αστάνα στην μοναδική της προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου και σαν σε προπόνηση ισοφάρισε σε 1-1. Ηταν μια φάση όπου ο Αντωνιάδης επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε κακή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση αλλά δεν μπορεί να χρεωθεί εκ μέρους όλων τον αποκλεισμό.

Κίτρινες: Ντε Βινσετι, Χαραλαμπίδης

Βάτερμαν, Σέρτζιο, Αστίθ, Καρλάο (82΄ Αμορίν), Αντωνιάδης (85΄ Πιατκόφσκι), Μοράις, Μακρίδης (55΄ Χαραλαμπίδης), Ντε Βινσέντι, Στίλιτς, Βάντερ, Λεάλ