Αεκ Vs ΑΠΟΕΛ 0-1

Τίποτα δε φαίνεται ικανό να μας σταματήσει αφού έστω και μετά από μέτρια εμφάνιση ξεπεράσαμε το εμπόδιο της Αεκ. Η γκολάρα του Τρισκόφσκι φέρνει τον ΑΠΟΕΛ ένα βαθμό μακριά και από την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος και όλοι θέλουν αυτό να γίνει στον επόμενο αγώνα με την ομόνοια. Για να γίνει αυτό θα χρειαστεί σοβαρότητα και σίγουρα καλύτερη απόδοση σε σχέση με αυτή στο ΓΣΖ. Η τεράστιας σημασίας νίκη ήρθε δύσκολα αφού η ομάδα της Λάρνακας αποδείχτηκε άξια αντίπαλος καταφέρνοντας να αμυνθεί σωστά. Η ομάδα μας ήταν ασύνδετη σε όλο τον αγώνα και χρειάστηκε η κλάση του Τρισκόφσκι και μια εξαιρετική πάσα του Χαραλαμπίδη για να έρθει το χρυσό γκολ στο 80. Ενάντια στις προβλέψεις μας ο Αλμέιδα κρίθηκε έτοιμος και ήταν στο αρχικό σχήμα του Γιοβάνοβιτς έτσι η μίνι έκπληξη αφορούσε τον Βραζιλιάνο. Στο αρχικό σχήμα επανήλθε ο Μαντούκα όπως και ο Τρισκόφσκι με τον Σκοπιανό να παίζει δίπλα από τον Αλμέιδα σε διάταξη 4-4-2. Η αμυντική διάταξη δεν είχε διαφοροποιήσεις σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα αφού ο Αλεξάνδρου κάλυψε το αριστερό άκρο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να μπαίνει πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά αλλά σχετικά νωρίς η Αεκ κατάφερε να ισορροπήσει έτσι η εδαφική υπεροχή δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα. Με την μπάλα να γυροφέρνει στο κέντρο του γηπέδου οι δυο ομάδες προσπαθούσαν χωρίς επιτυχία να δημιουργήσουν ευκαιρίες και η Αεκ ήταν η ομάδα που έφτιαξε την πρώτη όταν το σουτ του Όπερ ανάγκασε τον Χιώτη να διώξει σε κόρνερ.

Η ομάδα μας στο διάστημα αυτό δεν μπορούσε να οργανωθεί σωστά αφού η άμυνα των γηπεδούχων προσαρμόστηκε στον Αλμέιδα ο οποίος ήταν στενά μαρκαρισμένος. Ο Πίντο δεν μπόρεσε να βοηθήσει στον οργανωτικό τομέα, τα άκρα δεν δούλεψαν ικανοποιητικά έτσι δεν μπορούσαμε να απειλήσουμε. Στο 35’ και μετά που η Αεκ πίεσε και έφτιαξε τις δικές της προϋποθέσεις ήρθε η ευκαιρία του αγώνα όταν ο Μπίδης έβγαλε μόνο του τον Τρισκόφσκι αλλά ο Φορτίν απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με την ομάδα μας να μην μπορεί να οργανωθεί σωστά και τον Γιοβάνοβιτς να αναγκάζεται να αλλάξει διάταξη και να γυρίσει στο 4-5-1 με τον Μαντούκα να μετακινείται στο κέντρο λίγο πίσω από τον Αλμέιδα.

Η Αεκ ήταν αυτή που μπήκε με περισσότερη διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο και βοηθούμενη από την είσοδο του κινητικού Καμπρέρα προσπάθησε να ελέγξει τον αγώνα. Παρά το ότι η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη η ομάδα μας δεν μπορούσε να οργανωθεί σωστά αφού έλειπε τόσο η κάθετη πάσα όσο και τα κατεβάσματα από τα δυο άκρα. Μοιραία το μπορούσε να οδηγήσει σε κάτι καλό ήταν οι μεμονωμένες ατομικές προσπάθειες αλλά και πάλι όποτε ο ΑΛμέιδα έπαιρνε μπάλα ήταν περικυκλωμένος από τρεις αντιπάλους.

Οι ισορροπίες ανατράπηκαν στο 70’ όταν ο Χόφλαντ με δυο σκληρά φαουλ σε λίγα λεπτά δέχτηκε δυο κίτρινες και αποχώρησε. Η εδαφική υπεροχή δε φάνηκε ιδιαίτερα στα λεπτά που έμειναν αλλά η Αεκ έχασε τον καλύτερο της αμυντικό.

Η ευκαιρία που θέλαμε για να τους τιμωρήσουμε ήρθε στο 79 όταν η έξυπνη κάθετη πάσα του Μπίδη κατέληξε εκεί που έπρεπε. Ο Τρισκόφσκι έκανε τα δικά του βρέθηκε απέναντι από τον Φορτίν και με άψογο πλασέ έκανε το 0-1. Το γκολ ήρθε σε μια στιγμή που ήταν εξαιρετικά δύσκολο για τους γηπεδούχους να αντιδράσουν, κάτι που στα επόμενα λεπτά επιβεβαιώθηκε.

Η ομάδα διατήρησε με σχετική ευκολία το υπέρ της σκορ, ο Γιοβάνοβιτς έκανε μέσα σε 10 λεπτά και τις τρεις του αλλαγές και το τελικό σφύριγμα του Σκαπούλλη βρήκε το κατάμεστο ΓΣΖ να πανηγυρίζει.

Κίτρινες: Μοράις, Πουρσαϊτίδης

Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Αλεξάνδρου, Κόντης, Ζόρζ, Μοράις, Πίντο, Χαραλαμπίδης (83 Μαρσίνιο), Μαντούκα (88 Μπρούερς), Τρισκόφσκι, Αλμέιδα (90 Σατσιάς).