Άεκ Vs ΑΠΟΕΛ 2-1

Η ομάδα μας δια χειρός Κρίστιανσεν κατέρρευσε στα τελευταία λεπτά και είδε την ΑΕΚ να πετυχαίνει δυο γκολ στα τελευταία δεκα λεπτά και να παίρνει την τεράστια νίκη. Ο ΑΠΟΕΛ έδειξε τρομερή αδυναμία να κάνει τα απαραίτητα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αφού παίζαμε και με 10 παίκτες λόγω της ατυχέστατης και καταδικασμένης σε αποτυχία επιλογής του προπονητή μας να κάνει τον Μπαράλ ακραίο αμυντικό.

Προτού καταρρεύσουμε ο Εμπεσίλιο έχασε τρομερή ευκαιρία να κάνει το 0-2 αλλά αυτά είναι ψηλά γράμματα αφού ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών.

Η ομάδα μας ήταν αυτή που ξεκίνησε τον αγώνα καλύτερα αφού είχε καλή κυκλοφορία της μπαλας και με επιθετικούς προσανατολισμούς έδειχνα ότι ήταν αυτή που θα καθόριζε το αποτέλεσμα. Μετά από ένα καλό σουτ του Σωτήριου που πέρασε έξω και μια κεφαλιά του Μοράις που απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο Γιωργαλλίδης ήρθε το γκολ.

Μόλις στο 8′ ο Μπερτόλιο βρήκε μόνο του στην μικρή περιοχή τον Μοράις ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 0-1 ήταν γεγονός και οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για όφσαϊτ αβάσιμες αφού ο Πορτογάλος καλυπτόταν από τον Καταλά.

Στη συνέχεια και με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα αφού κράτησαν περισσότερο την μπάλα και προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για το γκολ. Η ομάδα ήταν νεκρή από αριστερά αφού ο Μπαράλ δεν μπορούσε να κάνει κάτι ουσιαστικό ενώ η καλύτερη φάση για την ΑΕΚ έγινε στο 23′ όταν ο Βαντερμαν απέκρουσε την κεφαλιά του Φλοριάν.

Με τον Μπερτόλιο να παίρνει πρωτοβουλίες αλλά να μην έχει αρκετά στηρίγματα ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει μεσα από αντεπιθέσεις χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα έστω και αν στο 26′ ο Μπαράλ έχασε καλή κυκλοφορία όταν βρέθηκε σε θεση βολής.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα μας ακόμα πιο αποσυντονισμένη αφού απλά αμυνόταν στο δικό της μισό με αποτέλεσμα να εξασκηθεί έντονη πίεση από τους γηπεδούχους αλλά και να κοπούμε στα δυο.

Αυτό έφερε στο 58′ την πρώτη αλλαγή με τον Αλωνεύτη να περνά στη θεση του Γιαννιώτα. Η ροή όμως του αγώνα δεν άλλαξε αφού μεσοεπιθετικό η ομάδα μας ήταν νωθρή και ασύνδετη έτσι στο 66 έγινε και η δεύτερη κίνηση με τον Εμπεσίλιο να αντικαθιστά τον Μπερτόλιο.

Στο 67′ ο κρύος Εμπεσίλιο έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν ο Σωτήριου τον έφερε σε τρομερό τετ α τετ αλλά κατάφερε να στείλει την μπαλα εξω.

Μοιραία η μπαλα μας τιμώρησε αφού στο 82 σε μια φάση από το πουθενά ήρθε η ισοφάρισε με τον Αστιθ να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά η μπαλα να σκάει μπροστά στον Ιωάννου και να καταλήγει στον Μυτίδη που με πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Το 1-1 όπως ήταν φυσικό έδωσε τρομερή ψυχολογία στην ΑΕΚ που πίστεψε στην ανατροπή και στις καθυστερήσει με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Κίτρινη: Γιαννιώτας

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Γιαννιώτας (58΄ Αλωνεύτης), Μπαράλ (85 Ντε Καμάργκο) , Μπερτόλιο (66΄ Εμπεσίλιο), Σωτηρίου