Αέλ Vs ΑΠΟΕΛ 0-1

Η ομάδα μας λειτούργησε σωστά όταν βρέθηκε μπροστά στο κρίσιμο σταυροδρόμι του Τσιρείου και επιστρέφει στη Λευκωσία με τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς της νίκης. Ο Μοράις και αυτή τη φορά ήταν ο παίκτης που έδωσε τη λύση με το γκολ του στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Κετσπάγια δικαιώθηκε για τις επιλογές του έστω και αν η απόδοση της ομάδας δεν ήταν η καλύτερη δυνατή.

Το πλάνο του Κετσπάγια

Ο προπονητής μας ξάφνιασε αφού προτίμησε να αφήσει στον πάγκο τον Καβενάγκι προκειμένου να παρατάξει ένα πιο ελαφρύ πιο σχήμα με τους Σωτηρίου και Ντε Βινσέτι επιθετικό δίδυμο. Στο 4-4-2 οι Γιαννιώτας και Εφραίμ ήταν στα δυο άκρα της μεσαίας γραμμής με τους Βινίσιους και Μοραίς να διατηρούν το γνωστό τους ρόλο.

Οι Μερκής και Καρλάο ήταν στο κέντρο τη άμυνας αφού ο Αμορίν έμεινε στον πάγκο κάτι που έφερε τους Σερζιο και Μιλάνοφ στα δυο άκρα.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πιο ορεξάτα και με διάθεση να επιτεθεί και στο 5 είδε τον Ορθοδόξου να παίζει πελλό στο να σφυρίξει πέναλτι όταν ο Αιρόσα σταμάτησε αντικανονικά την μπάλα με το χέρι του. Η κατοχή της μπάλας βοήθησε τους παίκτες του Κετσπάγια να επιβάλουν το ρυθμό τους αλλά η μπάλα δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα και με προϋποθέσεις στην περιοχή του Ντεκρά.

Η δεύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο έγινε στο 15 όταν μετά από κόρνερ η μπάλα κατέληξε στην καρδία της μικρής περιοχής όπου βρισκόταν ο Ντε Βινσέτι του οποίου όμως η κεφαλιά ήταν άστοχη.

Η προσπάθεια της ΑΕΛ να αντιδράσει ήταν αναιμική έτσι στο 28 χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντεκρά απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Εφραίμ που με καλή κίνηση βρέθηκε σε θεση βολής.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημίχρονου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δυο ομάδες να κάνουν εύκολα το λάθος στη μεσαία γραμμή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας όταν στο 51 πήραμε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Μοράις από πλάγια θεση κεραυνοβόλησε τον Ντεγκρά στέλνοντας την μπαλα στα δικτυα.

Το 0-1 έδωσε στην ομάδα μας το σημαντικό προβάδισμα αλλά η συνέχεια ήταν δύσκολη αφού ο παίκτες μας ήταν επιπόλαιοι στην τελική του προσπάθεια. Η φάση του 57 χρίζει αναφοράς όταν ο Κουταντέρ έκανε χέρι μπροστά στον διαιτητή ο οποίος υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ο επιπρόσθετος Θωμάς Μούσκος μέσω της ενδοεπικοινωνίας του είπε ότι ήταν πέναλτι. Επέστρεψαν και τελικά τους διόρθωσε ο β΄ βοηθός Χαράλαμπος Γεωργίου ο οποίος όντας μπροστά στην φάση υπέδειξε φάουλ εκτός περιοχής.

Στο 67 χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας όταν Εφραίμ μόνος απέναντι από τον Ντεγκρά δοκίμασε με «σκάψιμο» της μπάλας να την στείλει στα δίχτυα αλλά δεν τα κατάφερε, αφού δεν σημάδεψε σωστά με αποτέλεσμα να περάσει ελάχιστα έξω.

Ο ίδιος παίκτης ήταν πρωταγωνιστής και στη φάση του 73 όταν βρέθηκε σε θεςη βολής αλλά το σουτ του πέρασε εξω.

Στο 79 ο Κετσπάγια έκανε την πρώτη του κίνηση με τον Βάντερ να αντικαθιστά τον Γιαννιώτα που φάνηκε να μένει από δυνάμεις. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα μας οπισθοχώρησε ενώ η αμυντική διάθεση έγινε ξεκάθαρη και με την είσοδο του Αμορίν στη θεση του Εφραίμ.

Κίτρινες: Μερκής, Γιαννιώτας, Ντε Βινσέτι, Πάρντο, Σέρτζιο

Πάρντο, Μερκής, Καρλάο, Μιλάνοφ, Σέρτζιο, Βινίσιους, Μοράις, Εφραίμ (83′ Αμορίν). Ντε Βινσέντι, Γιαννιώτας(Βάντερ 79′), Π. Σωτηρίου