Ajax Vs ΑΠΟΕΛ 2-0

Η θέληση των παικτών μας δεν ήταν αρκετή αφού η ανωτερότητα του Άγιαξ έφερε την ήττα και τον αποκλεισμό από το Champions League. Ένα γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου που μπορούσε να αποφευχθεί έκανε ακόμα πιο δύσκολη την προσπάθεια της ομάδας μας που δεν μπόρεσε ποτέ να επιτεθεί με αξιώσεις.

Ο Άγιαξ έλεγξε το ρυθμό του αγώνα, είχε την κατοχή αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες. Ευτύχησε όμως να πάει στα αποδυτήρια με το 1-0 ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Η ομάδα μας επιδίωξε με αμυντικογενή τακτική να πάρει τον αγώνα στο τελευταία δεκάλεπτο και εκεί να ρισκάρει.

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο έγιναν και οι αλλαγές με τους Ντε Βινσέτι, Βιντιγκάλ και Χαλένιους να μπαίνουν στον αγώνα.

Το πλάνο όμως δεν λειτούργησε ποτέ αφού στο 80 ο Τάντιτς με φοβερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 2-0.

Το γεγονός ότι η απόδοση των Τάμαρι, Μάτιτς και Γιάκολις δεν ήταν η αναμενόμενη έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να δυσκολευτούμε αφάνταστα να κρατήσουμε μπάλα και να δημιουργήσουμε προϋποθέσεις για γκολ.

Μπέλετς, Μιχαήλοβιτς, Μερκής, Ιωάννου, Ζοαοζίνιο, Σόουζα, Μάτιτς (Χαλένιους 78′), Γιάκολις (Ντε Βινσέντι 64′), Πάβλοβιτς, Τάμαρι (Βιντιγκάλ 73′), Μπέζιακ.

Κίτρινες: Μιχαήλοβιτς, Μερκής, Ζοαοζίνιο, Σόουζα, Γιάκολις, Μπέζιακ.