Ajax Vs ΑΠΟΕΛ 4-0

Οι ρεαλιστικές εκτιμήσεις επιβεβαιώθηκαν με τον Άγιαξ να κερδίζει εύκολα παρά την πολύ καλή προσπάθεια της ομάδας μας στα πρώτα 44 λεπτά του αγώνα. Μέχρι τότε ο ΑΠΟΕΛ αμύνθηκε άψογα αλλά το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Αντωνιάδης έδωσε την ευκαιρία στον Άγιαξ να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ. Στην επανάληψη ήρθε η αγωνιστική και ψυχολογική κατάρρευση με αφορμή το γρήγορο δεύτερο γκολ. Με αυτό τον άσχημο τρόπο δόθηκε το τέλος στις φετινές μας ευρωπαϊκές υποχρεώσεις σε έναν όμιλο που από την αρχή έδειχνε κάτι παραπάνω από δύσκολος.

Το πλάνο του Δώνη

Ο προπονητής μας επέλεξε ένα νέο σχήμα όσον αφορά τους παίκτες που παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο αφού ο Εφραίμ πήρε θέση δίπλα από τον Σιέρινταν στην επίθεση. Η ουσιαστικότερη αλλαγή αφορούσε τον τρόπο που αμυνόταν η ομάδα μας με τους Παπάζογλου, Καρλάο και Αντωνιάδη να αγωνίζονται πολύ κοντά σε μια διάταξη με 3 ουσιαστικά κεντρικούς αμυντικούς και τον Αλεξάνδρου να γίνεται αριστερό μπακ.

Οι Μοράις και Βινίσιους ήταν στον κεντρικό άξονα της μεσαίας γραμμής ενώ ο Γκόμες ήταν στο δεξί άκρο.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα αφού κατάφερε να κρατήσει τους αντιπάλους μακριά από την περιοχή του Πάρντο, κάτι που ήταν και το ζητούμενο. Το πρώτο και κρίσιμο εικοσάλεπτο κύλησε χωρίς προβλήματα για την ομάδα μας η οποία μάλιστα επιτέθηκε καλά σε 1-2 φάσεις με τον Εφραίμ στο 15 να μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή αλλά να μην καταφέρνει να ολοκληρώσει την προσπάθεια του.

Σταδιακά ο Άγιαξ άρχισε να πιέζει και στο 26 έφτασε πολύ κοντά στο γκολ αλλά ο Πάρντο απέκρουσε σωτήρια την κεφαλιά του Μίλικ. Παρά την υπεροχή του Άγιαξ και την κατοχή της μπάλας η άμυνα μας λειτουργούσε σωστά αφού οι διάδρομοι προς την εστία του Πάρντο έκλεισαν για τα καλά.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι θα πηγαίναμε στα αποδυτήρια με το 0-0 έγινε το κακό. Στην μοναδική φάση που η άμυνα μας βρέθηκε εκτός ισορροπίας ο Αντωνιάδης ανέτρεψε τον Μίλικ με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα παρά το ότι ο Πάρντο έπεσε στη σωστή γωνία.

Το γκολ έπαιξε καταλυτικό ρόλο αφού το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταστροφικό για την ομάδα μας αφού χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση και η καλή ψυχολογία. Σαν αποτέλεσμα ήρθε στο 50 το δεύτερο γκολ όταν μετά από αβίαστο λάθος του Παπάζογλου στο κέντρο του γηπέδου, η μπάλα κατέληξε στον Σένε που πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα όταν τρία λεπτά αργότερα ο Άγιαξ πέτυχε και τρίτο γκολ.  Ο Κίσνα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε την μπαλιά και ο Κλάασεν με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Η εξέλιξη του σκορ ήταν τέτοια που έδωσε την ευκαιρία στον Δώνη να κάνει αλλαγές που είχαν σαν στόχο να πάρουν ανάσες ενόψει πρωταθλήματος κάποιοι έτσι στο 65 οι Αλωνεύτης και Σωτηρίου πέρασαν στη θέση των Εφραίμ και Σίερινταν αντίστοιχα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε αφού οι παίκτες μας δεν είχαν τις αγωνιστικές και ψυχικές δυνάμεις για να ακολουθήσουν το ρυθμό του Άγιαξ που συνέχισε να πιέζει. Η τελευταία αλλαγή έγινε στο 72 με τον Δώνη να δίνει την ευκαιρία στον Αρτυματά να πάρει γεύση Champions league αντικαθιστώντας τον Μορίς.

Μοιραία στο 74 ήρθε και το 4-0 όταν ο Μίλικ με το κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο.

Κίτρινες: Αντωνιάδης, Βινίσιους

Πάρντο, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Καρλάο, Παπάζογλου, Μοράις (72′ Αρτυματάς), Γκόμες, Βινίιους, Εφραίμ (65΄ Αλωνεύτης), Αλεξάνδρου, Σέρινταν (65΄ Σωτηρίου)