Αλκή Vs ΑΠΟΕΛ 2-4

Η ομάδα μας έκανε ότι μπορούσε να αυτοκτονήσει αλλά δεν τα κατάφερε. Το 0-2 έγινε λόγω της γνωστή μας επιπολαιότητας 2-2 αλλά στο 90 ο Νατέλ κέρδισε πέναλτι που έκανε γκολ ο Μοράις και μας γλίτωσε από τα χειρότερα. Ο Βραζιλιάνος ήταν μάλιστα ο παίκτης που στις καθυστερήσεις πέτυχε και το τέταρτο γκολ.

Η ομάδας μας φανέρωσε σε έναν ακόμα αγώνα τις έντονες αγωνιστικές της αδυναμίες οι οποίες δεν μπορούν να κρυφτούν εύκολα.

Ούτε το ότι προηγηθήκαμε με 0-2 ήταν αρκετό αφού η τραγική αμυντική λειτουργία επέτρεψε στον αντίπαλο να σκοράρει για πρώτη φορά δύο τέρματα και να ισοφαρίσει. Ένα αυστηρό πέναλτι και ένα κωμικοτραγικό λάθος του Ρόμο έφεραν το 2-2.

Αν το ψάξουμε περισσότερο ο Τραμετσάνι δεν βοήθησε ιδιαίτερα την κατάσταση με την επιλογή του να παρατάσσει την ομάδα με την τριάδα των Μοράις, Αρτύματα και Σόουζα, αφού πρόκειται για παίκτες που δεν μπορούν να κρατήσουν την μπάλα με δημιουργικό τρόπο.

O αγώνας

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως να μπορεί να εξασκήσει πίεση και ευκαιρίες. Στο 41 έγινε η πρώτη αξιόλογη φάση για την ομάδα μας όταν το σουτ του Ζαχίντ σταμάτησε στο δοκάρι.

Η τρομερή δυσκολία του Νορβηγού αλλά και του Σόουζα να βοηθήσουν στο δημιουργικό κομμάτι ήταν μέρος του προβλήματος αλλά και το ότι ο Τάμαρι ήταν καλά κλεισμένος.

Ο νεαρός ήταν αυτός που μας έστειλε στα αποδυτήρια με το υπέρ μας σκορ όταν μετά από ένα τρομερό σλάλομ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με γκολ όταν ο Ρέζα είδε επιτέλους δίκτυα όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-2.

Από το σημείο αυτό και μετά είδαμε έναν προκλητικό ΑΠΟΕΛ με παίκτες να κάνουν τρομερά λάθη και να συμπεριφέρονται ως αρχάριοι. Η Αλκή κέρδισε εύκολα το χώρο του κέντρου και στο 56 εξαργύρωσε την επιμονή της όταν ο Σταύρου εκμεταλλεύτηκε το αυστηρό πέναλτι που τους έδωσε ο Νικολάου.

Η νευρικότητα και ο παθητικός ρόλος έφεραν και το 2-2 στο 77 όταν ο Ρόμο έκανε μια έξοδο στο πουθενά και  ο Μπελαμεϊρί βρέθηκε μόνος με την εστία και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ομάδα μας έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει αλλά το πείσμα του Νατέλ μας έσωσε στις καθυστερήσεις. Στο 90 κέρδισε πέναλτι που έκανε γκολ ο Μοράις και στο 94 με πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-4!

Κίτρινες: Ντελατόρε, Καρλάο

ΑΠΟΕΛ: Ρόμο, Βούρος, Μερκής, Καρλάο, Καζού, Αρτυματάς (75΄ Ντε Βινσέντι), Σόουζα (82΄ Ντελατόρε), Μοράις, Ζαχίντ (62΄ Νατέλ), Τάμαρι, Ρέζα