Ανόρθωση Vs ΑΠΟΕΛ 0-2

Ο ασταμάτητος ΑΠΟΕΛ πέτυχε την όγδοη συνεχόμενη νίκη του στον πιο καθοριστικό αγώνα της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος και απολαμβάνει την σημαντικότητα διαφορά των έξι βαθμών από την Ανόρθωση. Η σπουδαία από κάθε άποψη νίκη ήρθε δύσκολα αλλά δίκαια αφού η ομάδα μας εξαργύρωσε την πολύ καλή παρουσία της στο δεύτερο ημίχρονο. Τα γκολ των Μπιτόν και Μοράις μετά που είχαμε δυο δοκάρια έφεραν τη νίκη που για πολλούς ισοδυναμεί με πρωτάθλημα. Η ομάδα μας σε έναν ακόμα αγώνα δυσκολεύτηκε να οργανωθεί σωστά αλλά κατάφερε να κρατήσει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος στο μηδέν παθητικό. Η αποτελεσματικότητα ήταν το κλειδί σε έναν ακόμα αγώνα όπως επίσης και η αγωνιστική πειθαρχία της ομάδας.

Ο Γιοβάνοβιτς επέλεξε να αρχίσει τον αγώνα με το αναμενόμενο πλάνο και άτομα αφού το 4-2-3-1 είχε τον Μπιτόν στην κορυφή της επίθεσης και τον Μπέκμαν λίγο πιο πίσω ρε ρόλο οργανωτή. Ο Χαραλαμπίδης προτιμήθηκε αντί του Αλεξάνδρου ενώ το πάζλ της μεσαίας γραμμής συνέθεσαν οι Μαντούκα, Τζιόλης και Μοράις.

Το κύριο χαρακτηριστικό στα πρώτα στάδια του αγώνα ήταν η νευρικότητα και τα πολλά λάθη και για τις δυο ομάδες στο χώρο του κέντρου. Η ομάδα μας παρά το ενισχυμένο κέντρο δεν κατάφερε να κρατήσει όσο ήθελε την μπάλα με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται να οργανωθεί σωστά και να φτάσει με αξιώσεις μπροστά στην περιοχή της Ανόρθωσης.

Οι γηπεδούχοι με την πάροδο του χρόνου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά τίποτα περισσότερο με εξαίρεση μια φάση στο 23 όταν η άμυνα μας βρέθηκε εκτός θέσης με τον Χιώτη να αποκρούει σωτήρια το πλασέ του Λαβόρδε.

Το δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε αφού ο Μοράις ανέβασε την απόδοση του ενώ οι Σέρτζιο και Χαραλαμπίδης συνέχισαν να είναι δημιουργικοί.  Με την παρέλευση του πρώτου δεκαλέπτου ήρθαν μαζεμένες και οι ευκαιρίες. Μέσα σε ένα λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έχασε δυο μοναδικές ευκαιρίες όταν μετά από σουτ των Μαντούκα και Σέρτζιο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Η απάντηση της Ανόρθωσης στο 65 ήταν μια μεγάλη ευκαιρία από τον Σπαντάτσιο ο οποίος έστειλε την μπάλα έξω ενώ στο 68 ήρθε το πρώτο κούρεμα. Μετά από κόρνερ του Χαραλαμπίδη ο ανενόχλητος Μπιτόν με κεφαλιά κάρφωσε τον Βαλβέρδε.

Το 0-1 έδωσε στην ομάδα μας το προβάδισμα που ήθελε και όπως φάνηκε η Ανόρθωση δεν είχε τις δυνάμεις για να αντιδράσει. Όταν στο 71 έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Ιντζάγκι φάνηκε ότι δεν θα αυτοκτονούσαμε και για αυτό φρόντισε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο ο Μοράις.

Και αυτό γιατί στο 80 ο Πορτογάλος με ένα σουτ-φωτοβολίδα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 0-2 αποτελείωσε τους μαθητές οι οποίοι αποχώρησαν από το κοτέτσι προκαλώντας και αρκετές ζημιές σε αυτό!

Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την ομάδα μας να χάνει ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μαντούκα. Το τελικό σφύριγμα του Τράττου έφερε την έκρηξη χαράς από όλους μας. Γιατί μονάχα αυτή η ομάδα μας ομορφαίνει τη ζωή.

Κίτρινες: Μπιτόν, Τζιόλης, Μοράις

Χιώτης, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Κλουκόφσκι, Μοράις, Τζιόλης, Μπέκμαν (67′ Πίντο), Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (96′ Μπούντιμιρ), Μπιτόν (77′ Αλωνεύτης)