Ανόρθωση Vs ΑΠΟΕΛ 0-3

Η καρδιά και η κλάση του πρωταθλητή έλαμψε στο αφιλόξενο Παπαδόπουλος. Ο ΑΠΟΕΛ άλωσε την έδρα της μέχρι σήμερα αήττητης Ανόρθωσης. Η αποτελεσματικότητα, η σωστή τακτική και το πάθος για τη νίκη ήταν τα στοιχεία που έφεραν το πελώριο από κάθε άποψη 0-3.

Το γκολ του Ποτέ μόλις στο 14ο δευτερόλεπτο έθεσε τις προϋποθέσεις ενώ στη συνέχεια έγινε πολύ καλή διαχείριση. Ο Πέρεθ απέκρουσε πέναλτι στο 77 όταν το σκορ ήταν 0-2 και ο Τράττος προσπάθησε να τους βάλει στον αγώνα με ένα αυστηρότατο πέναλτι.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα ήταν ο ορισμός του γρήγορου γκολ αφού πριν συμπληρωθεί το 15ο δευτερόλεπτο η ομάδα μας πέτυχε γκολ. Η σωστή συνεργασία των Ποτέ, Ζαχίντ και Λάγο έφερε τον πρώτο σε θέση βολής και το πλασέ του έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το γκολ ήταν ότι καλύτερο για την ομάδα μας αφού η Ανόρθωση έδειξε να επηρεάζεται τουλάχιστον για ένα δεκάλεπτο ενώ οι παίκτες του Δώνη μπόρεσαν να αμυνθούν σωστά και έξυπνα.

Η Ανόρθωση κρατούσε περισσότερο την μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ κάτι όμως που δεν γινόταν με εξαίρεση τη φάση στο 34 όπου ο Αμπντουλάγιεφ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο.

Με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται σε κάθε σφύριγμα του Τράττου λόγω του σκορ και τον κκελη το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση αφού ούτε εμείς μπορέσαμε να λειτουργήσουμε σωστά στην κόντρα.

Αυτό ανάγκασε τον Δώνη να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο με αλλαγή όταν ο Αλωνεύτης πέρασε στη θέση του Σάλλαι που δεν μπόρεσε να λειτουργήσει σωστά.

Ο κοντός έκανε αισθητή την παρουσία του όταν στο 55 βρέθηκε σε θέση βολή αλλά η ελάχιστη καθυστέρηση στο να πλασάρει έδωσε την ευκαιρία στον Αρτύματα να διώξει σωτήρια σε κόρνερ.

Αυτό που δεν έγινε σε εκείνη τη φάση καρποφόρησε στο 58 όταν μετά από σέντρα του Ποτέ ο Εμπεσίλιο εκμεταλλεύτηκε τη λανθασμένη απόκρουση του Αρτύματα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 2-0 ήταν το επιστέγασμα της αποτελεσματικότητας και έξυπνης τακτικής του ΑΠΟΕΛ το οποίο μάλιστα έπρεπε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις όταν στο επόμενο λεπτό ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Ποτέ ως οφσαιτ.

Ο Τράττις προσπάθησε στο 77 να βάλει στο παιχνίδι την ανόρθωση όταν ανακάλυψε πέναλτι σε μια φάση που ο Καρλάο μπλέχτηκε με τον Ντουλγκαο αλλά ο Πέρεθ αποδείχτηκε τεράστιος αποκρούοντας την εκτέλεση του Βίκτορ.

Η είσοδος του Ντε Καμάργκο στο 83 έφερε το κερασάκι στην τούρτα αφού λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Βραζιλιάνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.