ΑΠΟΕΛ Vs Άεκ 1-1

Η ομάδα μας δεν παρουσιάστηκε έτοιμη για έναν τόσο σημαντικό αγώνα και είδε την πιο μαχητική και λαβωμένη ΑΕΚ να φεύγει από την έδρα μας με το βαθμό της ισοπαλίας. Για να είμαστε πιο σωστοί ήταν ο ΑΠΟΕΛ που κατάφερε με δυσκολία να ισοφαρίσει αφού το επιπόλαιο και κακό πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν στο σκορ.

Ο ΑΠΟΕΛ φάνηκε να ξεκινά καλά τον αγώνα αλλά πολύ νωρίς η ΑΕΚ κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία της αλλά και να κρατά την μπάλα στο χώρο του κέντρου. Κάποιες προϋποθέσεις για την ομάδα μας δεν οδήγησαν σε κατι αξιόλογο ενώ με την παροδο του χρόνου επιβεβαιώθηκε οτι η δεξιά μας πλευρά είχε σοβαρά θέματα.

Στο 18 η Αεκ εκανε την πρωτη αναγκαστική αλλαγή με τον Γιωργαλλιδη να αντικαθιστά τον Μινιο. Στο 21 ηρθε η πρώτη σοβαρή προειδοποίηση όταν ενα τραγικό λάθος του Αρτυματά εφερε την Αεκ σε θέση βολής αλλα ο Φλοριάν αστόχησε. Ο Τετε ηταν ο επόμενος που έγινε αλλαγή λίγο αργότερα αλλα ούτε αυτό η ηταν ικανό να βοηθήσει τον ΑΠΟΕΛ που ηταν επιπόλαιος και το πλήρωσε.

Στο 36 σε μια φάση όπου δεν φαινόταν ικανή να φέρει το μοιραίο ο Ορτιθ από αριστερά έκανε την εύκολη σέντρα και ο Μερκής έδιωξε την μπάλα η οποία χτύπησε στο σώμα του Φλοριάν και κατέληξε στα δίκτυα. Το 0-1 αποσυντόνισε περισσότερο την ομάδα μας που δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά αφου οι Αλωνευτης κι Εφραιμ ηταν καλά κλεισμένοι με αποτέλεσμα η μπάλα να μην μπορει να φτάσει στους επιθετικούς.

Χωρίς καθαρό μυαλό και με το 4-4-2 να μην αποδίδει είχαμε την ευκαιρία να παμε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο αποτέλεσμα αλλά στις καθυστερήσεις η κοντινή κεφάλια του Σωτηρίου ηταν άστοχη αν και ο Γιωργαλλιδης ηταν εξουδετερωμένος.

Η Αεκ ηταν αυτη που έχασε την πρώτη ευκαιρια στην επανάληψη οταν στο 49΄ μετά απο σουτ του Τρισκόφσκι, ο Βάτερμαν απέκρουσε ασταθώς, με την μπάλα να φτάνει στον Ορτίθ, ο οποίος από πλεονεκτική θέση, αποφάσισε να πασάρει αντί να σουτάρει.

Η απάντηση μας ηταν η τρομερή ευκαιρια του Ντε Καμαργκο στο 52 οταν βρέθηκε σε θεση βολής αλλα ο Γιωργαλλιδης απεκρουσε σωτηρία το σουτ του. Στο 56 έγινε η πρωτη κίνηση από τον πάγκο με τον Μπερτολιο να περνά στη θεση του Αρτυματά και τον σχηματισμό να προσαρμόζεται με τρεις αμυντικούς.

Στο 59 χάθηκε νέα καλή ευκαιρία οταν ο Γιωργαλλιδης έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μοραις. Παρά το ότι ο Μπερτόλιο ήταν ιδιαίτερα κινητικός η ομάδα μας δυσκολευόταν να γίνει απειλητική αφού τα γεμίσματα προς την περιοχή αποκρούονταν εύκολα από τους αμυντικούς.

Αυτό οδήγησε στην είσοδο του Μπαράλ στο 71 αντί του Ντε Καμάργκο ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση. Στο 75 και μετά αδράνεια της άμυνα της ΑΕΚ η μπαλα κατέληξε στον Σωτήριου που με πλασέ την έστειλε στα δίκτυα.

Στο διάστημα που έμεινε η ομάδα μας προσπάθησαν αλλά δεν είχαν καθαρό μυαλό ετσι κάποιες καλές προϋποθέσεις έμειναν τέτοιες.

Κίτρινη: Μερκής, Σωτηρίου

Βάτερμαν, Αρτυματάς (57΄ Μπερτόλιο), Μερκής, Αστίθ, Ιωάννου. Μοράις, Βινίσιους, Εφραίμ, Αλωνεύτης (81΄ Γιαννιώτας), Ντε Καμάργκο (71΄ Μπαράλ), Σωτηρίου