ΑΠΟΕΛ Vs Αέλ 2-1

Η ομάδα μας έκανε την υπέρβαση που χρειαζόταν και πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Αν και βρέθηκε άδικα πίσω στο σκορ, ισοφάρισε άμεσα και πριν την ανάπαυλα και στην επανάληψη πέτυχε το χρυσό γκολ. Οι απουσίες ήταν τόσες και τέτοιες που επηρεάσαν τη δυναμική της ομάδας αλλά η θέληση για τη νίκη αποδείχτηκε καθοριστικός παράγοντας.

Από τα πρώτα στάδια του αγώνα έγιναν ξεκάθαροι οι αμυντικοί προσανατολισμοί των φιλοξενούμενων όπως επίσης και η διάθεση των δικών μας να επιτεθούν προκειμένου να φτάσουν στο ζητούμενο.

Με τους Εμπεσίλιο και Ορ να παίρνουν τις περισσότερες πρωτοβουλίες η ομάδα μας κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα αλλά μόλις στο 10 ήρθε το πρώτο απρόοπτο. Ο Μπερτόλιο αισθάνθηκε μια από τις γνωστές ενοχλήσεις του για να γίνει αλλαγή και στη θέση του να περάσει ο Αλωνεύτης.

Στο 14 χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά από κεφαλιά του Ποτέ ενώ ο ίδιος παίκτης ήταν ο πρωταγωνιστής και της δεύτερης μεγάλης ευκαιρίας όταν στο 34 βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Το ίδιο έγινε και στο 39 με τον Αλωνεύτη έτσι έναντι στη ροή του αγώνα και μετά που η ΑΕΛ κατέφυγε σε όλων των ειδών τις καθυστερήσεις πέτυχε γκολ. Στο 43 μετά από εκτέλεση φάουλ ο Λαφράνς έμεινε αδικαιολόγητα αμαρκάριστος και με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 ήταν ότι χειρότερο μπορούσε να συμβεί αλλά στην επόμενη φάση απονεμήθηκε δικαιοσύνη όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Εμπεσίλιο ο Ποτέ σημάδεψε σωστά και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το γκολ πριν την ανάπαυλα έδωσε την ευκαιρία στον ΑΠΟΕΛ να αποκαταστήσει τις ισορροπίες με τρόπο που του επέτρεπε να λειτουργήσει πιο σωστά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η επανάληψη δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας αφού η νευρικότητα ήταν το κύριο χαρακτηριστικό στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να περάσει χωρίς ανεκμετάλλευτο. Η ΑΕΛ στο διάστημα αυτό λειτούργησε πιο καλά σε σχέση με το πρώτο έτσι στο 58 έφτασε κοντά στο γκολ.

Τα δεδομένα ανάγκασαν τον Δώνη να κάνει την πρώτη διορθωτική κίνηση όταν στο 62 ο Εφραίμ πέρασε στη θέση του Φαρίας που δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ουσιαστικό.

Παρόλο που η αλλαγή δεν οδήγησε σε καλύτερη λειτουργία της μεσοεπιθετικής γραμμής μια φάση στο 76 οδήγησε στο γκολ όταν ο Ορ μπήκε στην περιοχή και με έξυπνη κίνηση ανάγκασε τον Γουιλερ να ανατρέψει και τον Δημητρίου να καταλογίζει το πέναλτι.

Ο Μοράις ανάλαβε την εκτέλεση και εύστοχο σουτ έκανε στο 77 το 2-1.

Η τελευταία αλλαγή έγινε ένα λεπτό αργότερο όταν ο Ντε Καμάργκο πέρασε στη θέση του Ορ. Η κίνηση αυτή σε συνδυασμό με την οπισθοχώρηση των παικτών μας έδωσε την ευκαιρία στην ΑΕΛ να κρατήσει περισσότερο την μπάλα.

Το σκηνικό αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χάσουν πολύ καλή ευκαιρία στο 89 όταν η μπάλα πέρασε μόλις έξω μετά από πλασέ του Μέσκα.

Κίτρινες: Εμπεσίλιο, Φαρίας, Ποτέ

Παρασκευάς, Μερκής, Λάγο, Αντωνίου, Ορ (78 Ντε Καμάργκο), Φαρίας (63 Εφραίμ), Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Μπερτόλιο (14΄ Αλωνεύτης), Ποτέ