ΑΠΟΕΛ Vs Αελ 4-2

Η ομάδα μας έκανε το πρώτο βήμα για τη διατήρηση των κεκτημένων αφού σε έναν τελικό που κινδύνεψε να διακοπεί επικράτησε δίκαια της Αελ με 4-2. Αν και μείναμε πίσω στο σκορ μόλις στο 11 μετά από ένα γκολ δώρο στον αντίπαλο οι παίκτες βρήκαν τον τρόπο να επανέλθουν και να φτάσουν στην μεγάλη νίκη. Αυτό έγινε εφικτό λόγω της τρομερής αποτελεσματικότητας του ΑΠΟΕΛ που πριν την ανάπαυλα κατάφερε να πετύχει δυο τέρματα. Στην επανάληψη και πριν συμπληρωθεί το 60 ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-1 γεγονός που οδήγησε στη διακοπή λόγω επεισοδίων που δημιούργησαν οι οπαδοί της Αελ.

Το πλάνο του Μαντούκα

Το 4-2-3-1 είχε τον Τζιμπούρ στην κορυφή της επίθεσης με τον Ντε Βινσέτι να κινείται λίγο πιο πίσω αλλά και να αναγκάζεται στην εξέλιξη του αγώνα να επιστρέφει αρκετά πίσω για να πάρει μπάλα. Η έκπληξη όσον αφορά το αρχικό σχήμα ήταν αυτή που έφερε τον Εφραίμ στο δεξί άκρο ενώ ο Αλωνεύτης επέστρεψε στο αρχικό σχήμα μετά από καιρό.

Ο Λανιγκ όπως αναμενόταν επέστρεψε στο αρχικό σχήμα για να πάρει θέση δίπλα από τον Μοράις ενώ οι τέσσερις μπροστά από τον Χιώτη ήταν οι Σέρτζιο, Κακά, Καρλάο και Ρίισε.

Η Αελ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα καταφέρνοντας να κερδίσει τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες γεγονός που της επέτρεπε να φτάνει με ευκολία μπροστά στα καρέ του Χιώτη. Μια στατική φάση στο 11 έφερε και το γκολ αφού η έξοδος του Χιώτη στο πουθενά επέτρεψε στον Σέμα με μια απλή κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Το γρήγορο γκολ έκανε ακόμα πιο έντονη την αδυναμία της ομάδας μας να οργανωθεί σωστά αφού ήταν κυριολεκτικά κομμένη στα δυο αφού δεν υπήρχαν λύσεις στην πίεση που έβαζε η Αελ με το που έπαιρναν μπάλα οι αμυντικοί μας. Η αντίδραση της ομάδας μας ήταν αναιμική αφού δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα με τρόπο δημιουργικό αλλά μια εκτέλεση φαουλ του Ντε Βινσέτι στο 31 έφερε το 1-1.

Στο λεπτό αυτό ο Αργεντινός από τα 40 μέτρα κρέμασε τον Φεγκρούζ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα. Το γκολ αποτέλεσε την αρχή για την ολική ανατροπή η οποία προτού έρθει χρειάστηκε να δούμε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Χιώτη μετά από πλασέ του Καλό.

Ενάντια στη ροή του αγώνα και στις καθυστερήσεις του αγώνα ήρθε το 2-1 όταν μετά από αντεπίθεση ο Αλωνεύτης έκανε τη σέντρα με την μπάλα να καταλήγει στον Εφραιμ που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο επιφύλαξε ακόμα πιο έντονες συγκινήσεις αφού η ομάδα μας κάνοντας ρεσιτάλ αποτελεσματικότητας ανέβασε μέσα σε λίγα λεπτά το δείκτη του σκορ στο 4-1. Αρχικά στο 53 ο Ντε Βινσέτι έδωσε ασιστ στον Εφραίμ ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε και το 4-1 όταν μετά από τρομερή εκτέλεση φαουλ του Ρίισε η μπάλα καρφώθηκε στα δίκτυα.

Η εξέλιξη ήταν τέτοια που δεν μπορούσαν να την αντέξουν οι Αελιστες με αποτέλεσμα να αρχίσουν τη ρήψη αντικειμένων και το άναμμα φωτιάς στις κερκίδες με τον διαιτητή να αναγκάζεται να διακόψει τον αγώνα.

Η επανέναρξη μετά από 45 λεπτά έκανε το υπόλοιπο του τελικού να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα αφού τα δεδομένα δεν μπορούσαν να ανατραπούν. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ με την Αελ να μειώνει στις καθυστερήσεις σε 4-2.

Χιώτης, Καρλάο, Αμορίν, Ρίισε, Σέρτζιο, Μοράις, Λάνιγκ, Εφραίμ (64΄ Χαραλαμπίδης), Αλωνεύτης (69΄ Γκόμες), Ντε Βινσέντι (89 Aλεξάνδρου), Τζιμπούρ

Κίτρινες: Λάνινγκ, Χιώτης