ΑΠΟΕΛ Vs ΑΕΛ 6-0

Πραγματικός οδοστρωτήρας η ομάδας μας συνέτριψε την ΑΕΛ και έστειλε τα πιο ελπιδοφόρα μηνύματα ενόψει της συνέχειας. Με τους Εφραίμ και Καβενάγκι να δείχνουν ασταμάτητοι ο ΑΠΟΕΛ καθάρισε τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο οπου πήρε προβάδισμα με τρία γκολ. Η σοβαρότητα, η αποτελεσματικότητα και η όλη παρουσία των παικτών του Κετσπάγια οδήγησε στην πιο εντυπωσιακή και πειστική νίκη της φετινής χρονιάς

Το πλάνο του Κετσπάγια

Ο προπονητής μας επιφύλαξε μια έκπληξη όσον αφορά το αρχικό σχήμα αφού άφησε στον πάγκο τον Βάντερ επιλέγοντας να παρατάξει στο κέντρο την τριάδα των Μοραις, Αρτυματά και Βινίσιους. Η κίνηση αυτή έφερε και την αλλαγή στο σχηματισμό αφού στο 4-3-3 οι ακραίοι ηταν οι Ντε Βινσέτι και Εφραίμ με τον Καβεναγκι σε ρόλο προωθημένου.

Η αμυντική τετράδα δεν είχε διαφοροποιήσεις αφού οι Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Καρλάο και Αμορίν ηταν μπροστά απο τον Βατερμαν.

Από την αρχή του αγώνα οι δυο ομάδες και κυρίως ο ΑΠΟΕΛ μπήκαν δυνατά και έδειξαν ότι δεν θα ακολουθούσαν αναγνωριστική τακτική. Η ομάδα μας με τους Βινίσιους και Αρτύματα να πιέζουν στο μισό της ΑΕΛ κατάφερε να εξασκήσει την πίεση που έκλεισε τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους και έδειξε ότι θα είχαμε τον πρώτο λόγο.

Ο Ντε Βινσέτι ήταν ο πρωταγωνιστής στην πρώτη μεγάλη φάση όταν στο 6 βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Αιρόσα με την μπαλά να μην καταλήγει στο τέρμα. Η υπεροχή καρποφόρησε στο 14 όταν ο Εφραίμ με ένα ξερό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο τέρμα του ανήμπορου να αντιδράσει Ντεγκρά.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το πρώτο γκολ ήρθε στο 16 και του δεύτερο που ήταν χάρμα οφθαλμών. Ο Εφραίμ ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής αφού εκμεταλλευόμενος το λάθος του Σαμπού έπιασε ένα άψογο σουτ στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας της Αελ.

Το 0-2 μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα έδωσε στην ομάδα μας το τεράστιο προβάδισμα που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο υπόλοιπο του αγώνα. Αν και ο ρυθμός της ομάδας μας έπεσε στα επόμενα λεπτά ήρθε και το τρίτο γκολ πριν την ανάπαυλα που αποτέλειωσε τους Λεμεσιανούς.

Αυτό έγινε στο 37 όταν μετά από τραγικό λάθος από τον Ντεγκρά που έδωσε τη μπάλα στον Καβενάγκι, ο Αργεντινός με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Βάντερ να περνά στη θέση του Εφραίμ αφού ο δαιμονισμένος έκανε όλα όσα έπρεπε και το ζητούμενο ήταν να πάρει ανάσες.

Η ΑΕΛ ουσιαστικά παραδόθηκε αφού είχε παθητικό ρόλο κάτι που επιβεβαιώθηκε στη συνέχεια όταν ήρθαν άλλα δυο γκολ. Στο 55 ο  Καβενάγκι με δεύτερο προσωπικό γκολ με πλασέ μέσα από την περιοχή αφού προηγουμένως κοντρόλαρε ωραία και άδειασε με προσποίηση τον Σαμπού.

Το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου όταν στο 55 έγινε το 5-0 εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Βινίσιους κει με κοντινό πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στον Κετσπάγια να κάνει διαχείριση ενόψει της συνέχειας έτσι ο Μακρίδης πέρασε στη θεση του Βινίσιους ενώ λίγο αργότερα ο Αλωνεύτης αντικατέστησε τον Ντε Βινσέτι.

Στις καθυστερήσεις ο Καβεναγκι εκανε το χατ τρικ οταν με πέναλτι που κέρδισε ο Αρτυματας διαμόρφωσε το τελικό 6-0

Κίτρινες: Ντε Βινσέτι

Βάτερμαν, Καρλάο, Αμορίν, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Μοράις, Βινίσιους (59′ Μακρίδης), Ντε Βινσέντι (70′ Αλωνεύτης), Εφραίμ (46΄ Βάντερ), Καβενάγκι.