ΑΠΟΕΛ Vs Απόλλων 1-1

Αυτή τη φορά δεν τα καταφέραμε αφού ο πιο μαχητικός Απόλλωνας μας έφερε μια ανάσα από την ήττα αλλά στο τέλος ο Χαραλαμπίδης μας γλύτωσε από τα χειρότερα. Το ΑΠΟΕΛ ήταν κατώτερο των περιστάσεων και σε έναν ακόμα αγώνα ήταν τραγικό στο πρώτο ημίχρονο. Η διαφορά σε σχέση με προηγούμενους αγώνες ήταν ότι ούτε στην επανάληψη μπορέσαμε να αντιδράσουμε σωστά έστω και αν οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν μετά από ένα σημείο και μετά με δέκα παίκτες αλλά και χωρίς το Σαγκοι που αποχώρησε τραυματίας. Με αυτά τα δεδομένα όλοι δηλώνουν ευχαριστημένοι με το βαθμό της ισοπαλίας αλλά υπάρχουν και αυτοί που προβληματίζονται με την εικόνα της ομάδας σε σχέση και με τη συνέχεια.

Η εντεκάδα είχε αλλαγές ως αποτέλεσμα των τραυματισμών αλλά και της απόφασης του Γιοβάνοβιτς να ξεκουράσει τους Μοραις και Μιχαήλ. Η έκπληξη αφορούσε την επάνοδο του Ζεβλάκοφ στην εντεκάδα και τον Μίρο να παίρνει θέση λίγο πιο πίσω του. Δυστυχώς τίποτα δεν δούλεψε σωστά στο πρώτο ημίχρονο αφού από την αρχή Απόλλων κέρδισε την μάχη του κέντρου και τις μονομαχίες.

Ο Σατσιάς δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στο ρόλο του συνδετικού κρίκου μεταξύ των δυο γραμμών, ο Κοσόφσκι ήταν θεατής ενώ ο Ζεβλάκοφ δεν τροφοδοτήθηκε καθόλου με αποτέλεσμα να αναλώνεται σε ανούσιες ενέργειες. Οι φιλοξενούμενοι πέραν του ότι έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία τους ήταν πολύ γρήγοροι στις αντεπιθέσεις και κατάφεραν σε μια από αυτές στο 20′ να κάνουν το 0-1 με τον Μπαγκούρα.

Το γκολ πρόσθεσε ακόμα περισσότερο άγχος στους παίκτες μας οι οποίοι δεν μπορούσαν με τίποτε να οργανωθούν σωστά ενώ ούτε η αμυντική γραμμή ενέπνεε εμπιστοσύνη. Ο Απόλλωνας ήταν και πάλι η ομάδα που εκμεταλλευόμενη λάθη έφτασε κοντά στο γκολ και όλα έδειχναν να πηγαίνουν στραβά.

Εκεί που συνήθως το δεύτερο ημίχρονο επενεργεί θετικά για την ομάδα μας αυτή τη φορά τα πράγματα δεν λειτούργησαν όπως θα θέλαμε. Η είσοδος του Μοράις στη θέση του Ζεβλάκοφ έβαλε μια τάξη στη μεσαία γραμμή αλλά δεν μπόρεσε να δώσει την επιθετικότητα που θέλαμε. Ο τραυματισμός του Σαγκοι έφερε ανακούφιση και αισιοδοξία μόνο προσωρινά αφού ο Απόλλωνας απέδειξε σύντομα ότι ήταν πολύ σκληρό καρύδι.

Αυτό ανάγκασε τον Γιοβάνοβιτς να αποσύρει και τον Σατσιά και να περάσει στη θέση του τον Παπαθανασίου ενώ είκοσι λεπτά πριν το τέλος ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα παίκτες μετά από αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε ο Μπαγκούρα. Προηγουμένως ο Χιώτης μας γλύτωσε από δεύτερα τέρμα όταν απέκρουσε σωτήρια σουτ του Αβραάμ.

Η τελευταία κίνηση από τον πάγκο ήταν η είσοδος του Μπρέσκα στη θέση του Πουρσαϊτίδη η οποία επίσης δε βοήθησε αφού ότι έκανε ο Σλοβάκος ήταν λάθος. Παρόλα αυτά η επιμονή έφερε στο 80′ την ισοφάριση με ωραίο πλασέ του Χαραλαμπίδη. Το γκολ δημιούργησε ένταση αφού οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ένα φάουλ που προηγήθηκε δύο φάσεις πριν σημειωθεί το γκολ. Οι οπαδοί των μπλε έβριζαν τον Καπιτανή ο οποίος διέκοψε δύο φορές τον αγώνα και στο τέλος προστέθηκαν εφτά λεπτά καθυστερήσεων. Στο διάστημα αυτό παρόλο που δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο χάσαμε μια καλή ευκαιρία στο τελευταίο λεπτά με τον Μίρο.

Κίτρινες: Μπρούσερ, Ηλία, Ζόρζε

ΑΠΟΕΛ
Χιώτης, Πουρσαϊτίδης (72′ Μπρέσκα), Ηλία, Πάολο Ζόρζε, Μπρούερς, Σατσιάς (67′ Παπαθανασίου), Πίντο, Κοσόφσκι, Χαραλαμπίδης, Μιροσάβλιεβιτς, Ζεβλάκοφ (46′ Μοραίς)

Δηλώσεις Γιοβάνοβιτς:
«Δεν είναι το αποτέλεσμα που περιμέναμε. Γνωρίζαμε μετά το παιχνίδι με την ΑΕΛ ότι ήταν πολύ σημαντικό να κερδίσουμε τον Απόλλωνα, όμως με βάση την εξέλιξη του αγώνα, πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι που πήραμε τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, ενώ εμείς σε κανένα σημείο δεν μπήκαμε στο ρυθμό του παιχνίδιού. Θα έλεγα ότι ήταν μονόλογος και ο Απόλλωνας δικαιούταν και άλλα γκολ. Στο β’ ημίχρονο ισορροπήσαμε το παιχνίδι, κρατήσαμε μπάλα, αλλά δεν κάναμε πολλά πράγματα όσον αφορά τις ευκαιρίες, είτε πριν την αποβολή, είτε μετά. Βάση της εικόνας είμαι ικανοποιημένος από την ισοπαλία, όσο και αν αυτό δεν είναι το αποτέλεσμα που περιμέναμε. Αυτό είναι όμως το ποδόσφαιρο. Πρέπει να ξεχάσουμε το παιχνίδι αυτό, γιατί μας περιμένει μας γεμάτη βδομάδα στην συνέχεια, όπου πρέπει να παρουσιαστούμε καλύτεροι».