ΑΠΟΕΛ Vs Απόλλωνας 5-1

Ένας εκκωφαντικός ΑΠΟΕΛ πέτυχε την πιο σημαντική νίκη του πρωταθλήματος η οποία ήρθε με τρόπο που μας δίνει πολύ περισσότερα από τρεις βαθμούς. Ο Απόλλωνας ήταν το φαβορί αλλά η καρδιά του πρωταθλητή έστειλε το πιο ηχηρό μήνυμα.

Η τρομερή έμπνευση του Τραμεντσάνι όσον αφορά την τακτική και πρόσωπα που επέλεξε ήταν καταλυτική ενώ η αποφασιστικότητα των παικτών έβγαζε μάτια. Ο Τάμαρι ήταν για ακόμα μια φορά καταλυτικός αφού πέτυχε δυο τέρματα και κέρδισε ένα πέναλτι.

Από το πρώτο λεπτό ήταν φανερό ότι οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη αφού σε κάθε τους κίνηση έβγαζαν τρομερή ενέργεια. Η τακτική του Τραμεντσάνι με το 3-5-2 και τους Νατέλ με Τάμαρι στην επίθεση έδωσε άλλη πνοή και έκανε τρομερή δύσκολη την αναχαίτιση των επιθετικών μας προσπαθειών.

Αυτό έγινε ξεκάθαρο μόλις στο 6 όταν ο Τάμαρι σε μια από τις γνωστές του επελάσεις ανατράπηκε αντικανονικά από τον Κυριάκου με τον Δημητρίου να καταλογίζει τον πέναλτι. Η εκτέλεση του Μοράις δεν ήταν καλή και ο Βάλε απέκρουσε αλλά στην επιστροφή ο Τάμαρι με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 1-0 τόσο νωρίς ήταν ότι καλύτερο για την ομάδα μας αφού μπόρεσε να φέρει τον αγώνα στα μέτρα της ενώ έβαλε και αφόρητη ψυχολογική πίεση στους Λεμεσιανούς.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει και κράτησε περισσότερο την μπάλα με την ομάδα μας να δίνει χώρο και να αμύνεται στο δικό της μισό. Οι αντεπιθέσεις μας μύριζαν γκολ και στο 28 ο Ζαχίντ ήταν πρωταγωνιστής μιας πολύ καλής ευκαιρίας.

Ίσως η πιο καθοριστική φάση του αγώνα έγινε στο 42 όταν ο Ζαχίντ ανατράπηκε αντικανονικά από τον Βάλε ενώ ετοιμαζόταν να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Ο διαιτητής σωστά καταλόγισε το πέναλτι και τη δεύτερη κίτρινη στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Ο Κίσσας πέρασε στον αγώνα αλλά αυτή τη φορά η εκτέλεση του Μοράις ήταν άψογη και το 2-0 γεγονός.

Η χαλάρωση από πλευράς μας και μια ολιγωρία στο δεύτερο λεπτό της οκτάλεπτης καθυστέρησης επέτρεψαν  στον Μάρκοβιτς να μειώσει σε 2-1.

Το πρώτο ημίχρονο όμως ολοκληρώθηκε με το τρομερό γκολ του Νατέλ όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ είδε την μπάλα να αναπτύσσει τρομερή ταχύτητα και να καταλήγει στα δίκτυα για να γίνει το 3-1.

O Απόλλωνας ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο σε μια τελευταία προσπάθεια για να μπει ξανά στο παιχνίδι με ένα γρήγορο γκολ. Από τη στιγμή που δεν τα κατάφερε στο 58 όταν ο Κάζου απέκρουσε σωτήρια, ήρθε το γκολ για τον τιμωρό.

Στο 61 λοιπόν μετά από κλέψιμο του Ντε Βινσέτι και ασιστ στον Τάμαρι έγινε το 4-1 με τον Ιορδανό να πλασάρει εύστοχα τον Κίσσα.

Με τον αγώνα να έχει ουσιαστικά κριθεί το ζητούμενο ήταν η σωστή διαχείριση έτσι ο Τραμεντσάνι έκανε στο 66 δυο κινήσεις με τους  Γκέντσογλου και Μπάλογκ να αντικαθιστούν τους Ζαχίντ και Νατέλ αντίστοιχα.

Το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου για την ομάδα μας και συντριβής για τον Απόλλωνα στο 69 όταν ο Τάμαρι μπήκε με εντυπωσιακό τρόπο στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έδωσε ασίστ στον Νσούε που με πλασέ έστειλε την μπάλα δίκτυα.

Το πελώριο  5-1 έμελλε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Μοράις, Νσούε, Μπάλογκ

Βάτερμαν, Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Νσούε, Καζού, Μοράις, Ζαχίντ (67΄ Γκέντσογλου), Ντε Βινσέντι (80 Αρτυματάς), Νατέλ (67΄ Μπάλογκ), Τάμαρι