ΑΠΟΕΛ Vs Εθνικός Άχνας 7-1

Με πρωταγωνιστή τον Νσούε η ομάδα μας ξεπέρασε σε έναν ακόμα αγώνα το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ αφού με δυο γκολ του αμυντικού μας μπόρεσε να ανατρέψει τα δεδομένα και να φτάσει στη νίκη. Οι παίκτες του Δώνης παρουσιάστηκαν επιπόλαιοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με δυσκολίες στο να λειτουργήσουν σωστά στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν αποτελεσματικός και σοβαρός με την έκταση του σκορ να παίρνει τις προβλεπόμενες διαστάσεις.

Ο αγώνας

Από την αρχή έγινε αντιληπτό ότι η ομάδα μας θα είχε την κατοχή και ο Εθνικός Άχνας θα επιχειρούσε να αμυνθεί προκειμένου να διατηρήσει το μηδέν όσο περισσότερο μπορούσε. Το σκηνικό αυτό έφερε μια καλή ευκαιρία στο 9 μετά από κεφαλιά του Ντε Καμάργκο. Παράλληλα φάνηκε ότι τα παιδαρέλια των φιλοξενούμενων θα πουλούσαν πολύ ακριβά το τομάρι τους αφού έπαιζαν με πάθος και αποτελεσματική αμυντική διάταξη.

Ο τρόπος ανάπτυξης μας ήταν προβλεπτός και εύκολα διαχειρίσιμος αφού υπήρχε μεγάλη εξάρτηση στις πρωτοβουλίες του Αλωνεύτη με τους Σαλάι και Εμπεσίλιο να μην μπορούν να είναι ουσιαστικοί.

Στο 20 η άμυνα μας πιάστηκε στον ύπνο με τον Πέρεθ να αναγκάζεται να παραχωρήσει πέναλτι με τον Ισπανό όμως να αποκρούσει την εκτέλεση αλλά στην επιστροφή ο Ηλία πρόλαβε τον Πολιάκοφ και με πλασέ έκανε το 0-1.

Το σοκ ήταν ισχυρό και παράλληλα έφερε την αφύπνιση των παικτών οι οποίοι επιδίωξαν το γκολ με τον Ζαχίντ να παίρνει πρωτοβουλίες. Αφού χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντε Καμάργκο στο 23 όταν ο Μπογκατίνοφ έδιωξε σε κόρνερ στο 35 ήρθε η ισοφάριση.

Μετά από κόρνερ ο Νσουε με προβολή έστειλε με το γόνατο την μπάλα στα δίκτυα. Το 1-1 αποκατέστησε τις ισορροπίες και αν οι παίκτες ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι ίσως να πετύχαιναν και δεύτερο. Η τριπλή ευκαιρία όμως στο 38 δεν έφερε το ζητούμενο έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς την ανατροπή.

Το δεύτερο ημίχρονο έφερε σχετικά νωρίς την ανατροπή γεγονός που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο να έρθει πιο εύκολα η νίκη. Στο 53 μετά από πάσα του Ζαχίντ και κόντρα σε αμυντικό η μπάλα κατέληξε στον Ντε Καμάργκο που με εξαιρετικό γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 2-1.

O Εθνικός Άχνας συνέχισε να είναι επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του ενώ στο 63 ο Δώνης έκανε την πρώτη κίνηση με τον Ντελατόρε να περνά στη θέση του Αλωνεύτη και τη διάταξη να αλλάζει σε 4-4-2.

Ο αγώνας κρίθηκε στο 67 όταν ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-1 όταν μετά από κόρνερ ο Νσούε έπιασε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα να αποκρούει προσωρινά αλλά ο Ισπανός με πλάσε να την στέλνει στα δίκτυα.

Ο Εθνικός Άχνας είχε πλέον παθητικό ρόλο έτσι το σκορ άρχισε να παίρνει διαστάσεις αφού στο 74 ο Ζαχίντ έκανε με κοντινό πλασέ το 4-1 ενώ στο 79 ο Μοράις με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Μακρής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1.

Στους σκόρερ έμελλε να μπει και ο Φαρίας! Ο Αργεντινός που πέρασε ως αλλαγή στο 80 με κοντινή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ αλλά το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90 με τον Ντελατόρε να “κλέβει” το χατ τρικ από τον Νσούε όταν μετά από σουτ του Ισπανού η μπάλα χτύπησε στον Βραζιλιάνο και κατέληξε στα δίκτυα αλλάζοντας ελαφρός πορεία.