ΑΠΟΕΛ Vs Lyon 1-0 (4-3)

Δεν είναι ψέμα ούτε όνειρο. Ο ΑΠΟΕΛ τους Γιοβάνοβιτς, του Χιώτη και των άλλων παιδιών έκανε το παγκόσμιο ποδοσφαιρικό στερέωμα να απορεί και να μας θαυμάζει. Λίγοι το πίστεψαν αλλά αυτοί που το έκαναν ήταν αρκετοί. Το γκολ του Μαντούκα στο έννατο λεπτό δεν ήταν αρκετό και έπρεπε να πάμε στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Χιώτης μας πήρε απότο χέρι και αποκρούοντας τα δυο τελευταία πεάνλτι των Λακασέτ και Μπαστός έστειλε τον ΑΠΟΕΛ στους 8 του Champions League.Ούτε ότι στο 115 μείναμε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαντούκα δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει την ομάδα μας.. Το τι έγινε στο ΓΣΠ το επόμενο δευτερόλεπτο δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια. Όλοι έγιναν κουβάρι και η νύχτα έγινε μέρα.

Τα γιατί του 4-4-2 υπερίσχησαν των γιατί του 4-5-1 έτσι ο Γιοβάνοβιτς  παρέτάξε την ομάδα μας με επιθετικό δίδυμο τους Σολάρι και Αλμέιδα σε μια εμφανή προσπάθεια να χτυπήσει την Λυών εκεί που πονά. Δυστυχώς ένα γκολ δεν είναι αρκετό γεγονός που μαζί με τις απουσίες έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην διαμόρφωση της εντεκάδας. Κατά τα άλλα δεν υπήρξαν εκπλήξεις αφού οι Μοράις και Σόουζα θα είναι στο κέντρο με τους Χαραλαμπίδη και Μαντούκα στα δυο άκρα. Η αμυντική τετράδα δεν είχε εκπλήξεις αφού στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Ζόρζε και Ολιβεϊρα με τους Πουρσαϊτίδη και Μποαβεντούρα στα δύο άκρα.

Το ξεκίνημα δεν μπορούσε να ήταν καλύτερο για την ομάδα μας αφού μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο καταφέραμε να πάρουμε προβάδισμα στο σκορ. Στο 9 ο Χαραλαμπίδης έκανε μια κούρσα από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Μαντούκα που με πλάσε τράνταξε τα δίκτυα. Το 1-0 στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση της ομάδας μας ήταν το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα αφού έφερε τον αγώνα στα ισα.

Με την πάροδο του χρόνου η Λυών ισορόπησε και κατάφερε να ελέγξει το χώρο του κέντρου και ενώ στα αρχικά στάδια είχε αμυντικούς προσανατολισμούς αναγκάστηκε να αλλάξει τακτική.

Η κατοχή της μπάλας έφερε στο 38 την κλασική ευκαιρία όταν η γυριστή κεφαλιά του Έντερσον πέρασε μόλις έξω. Στο διάστημα αυτό η ομάδα μας δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα αφού οι Μοράις και Σόουζα πιέστηκαν και δεν μπόρεσαν να μοιράσουν παιχνίδι.Το βάρος έπεσε στον Χαραλαμπίδη ο οποίος πήρε αρκετές πρωτοβουλίες ενώ η πιο καλή μας στιγμή ήταν στο 42 όταν ο Γιόρις απέκρουσε το σουτ του Σολάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Λυών να έχει την εδαφική υπεροχή και την ομάδα μας να προσπαθεί να κερδίσει την μάχη του κέντρου. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε για την ομάδα μας όταν μετά από φαουλ του Σόουζα η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι με κεφαλιά αμυντικού. Σταδιακά η Λυών άρχισε να πιέζει και να φτιάχνει με απαιτήσεις μπροστά στα καρέ του Χιώτη. Δυο φάσεις με τον Αλμείδα και τον Σολάρι ήταν αυτές που δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να τελειώσουμε τον αγώνα αλλά είμασταν άτυχοι.

Ο Γιοβάνοβιτς είκοσι λεπτά πριν το τέλος φρέσκαρε την ομάδα βάζοντας τους Μαρσίνιο και Τρισκόφσκι στη θέση των Χαραλαμπίδης και Σολάρι αντίστοιχα.

Παρά τις καλές προϋποθέσεις για γκολ ο αγώνας έληξε στο 1-0 και αναπόφευκτα πήγαμε στην παράταση. Η κούραση μετά από κάποια φάση ήταν έντονη ενώ ο Αλμείδα λίγο έλειψε να γίνει ο μοιραίος αφού σε κάποιες φάσεις δεν είχε καθαρό μυαλό γεγονός που απέτρεψε την ομάδα από το να σκοράρει.

Στη ρωσική ρουλέτα ο Χιώτης ήταν πραγματικός φύλακας άγγελος και ο ΑΠΟΕΛ έγραψε ιστορία.