ΑΠΟΕΛ Vs Ομόνοια 3-2

Η ομάδα μας προσπάθησε να αυτοκτονήσει αλλά δεν τα κατάφερε και ο Τζιμπούρ με τέρμα στις καθυστερήσεις μας έστειλε στο +5 και αγκαλιά με το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Σε έναν ακόμα αγώνα ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε νευρικός και με τραγικά ατομικά λάθη τα οποία όμως δεν στοίχησαν. Ο Απόλλων είναι κλινικά νεκρός και το μόνο που απομένει είναι κάνουμε τα αυτονόητα στη συνέχεια. Η ομάδα μας κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει σωστά μετά που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 με τη γρήγορη ισοφάριση να παίζει καθοριστικό ρόλο. Ήταν ένας αγώνας με φοβερές διακυμάνσεις και πολλά νεύρα που στο τέλος έφερε την πελώρια νίκη.

Το πλάνο του Φινκ

Η ανετοιμότητα του Βινίσιους οδήγησε σε μια σειρά από αλλαγές τον προπονητή μας τόσο σε άτομα όσο και στη δίαταξη αφού προτιμήθηκε μια διάταξη που ήταν πιο κοντά στο 4-2-3-1. Ο Γκόμες επανήλθε στο αρχικό σχήμα για να παρει θεση στον κεντρικό άξονα δίπλα από τον Μοραις ενώ επανήλθε και ο Αλεξάνδρου αφού προτιμήθηκε αντί του Εφραίμ που ηταν βασικός στον τελευταίο αγώνα. Ο Τζιμπούρ ηταν στην κορυφή της επίθεσης με τον Ντε Βινσέτι λιγο πιο πισω ενώ ο Χαραλαμπίδης παρέμεινε στο δεξί άκρο.

Κατα τα αλλά μπροστά από τον Χιώτη ηταν ξ γνώση αμυντική τετράδα των Σερτζιο, Αμορίν, Καρλάο και Ριισε.

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και ηταν η Ομονοια αυτη που εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα δημιουργώντας στο 7 την πρωτη καλή ευκαιρια οταν μετά απο κόρνερ η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι στην κεφάλια του Γκουλον. Έχοντας δυσκολία στο να αναπτυχθεί σωστά η ομάδα μας προσπάθησε με γεμίσματα μεσα στη περιοχή να γίνει απειλητική και στο 12 έγινε η πρωτη καλή φάση οταν ο Οικονομιδης έφτασε κοντά στο αυτογκόλ.

Η συνέχεια είχε σαν κύριο χαρακτηριστικό τα νεύρα και τις διαμαρτυρίες με την Ομονοια να διαμαρτύρεται στο 16 για ανύπαρκτο πέναλτι ενώ στη συνέχεια έμεινε με δέκα παίκτες οταν ο Λουμπιανιτσε δέχτηκε δυο κίτρινες λόγω διαμαρτυριών. Το αριθμητικό πλεονέκτημα βοήθησε την ομάδα μας να κρατήσει περισσότερο την μπάλα και να λειτουργήσει καλυτερα αρχίζοντας να εξασκεί πίεση.

Στο 35 μετά από φάουλ του Χαραλαμπίδη ο Μοραις έπιασε την κεφάλια με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι για να χαθεί η πιο μεγάλη ευκαιρια για την ομάδα μας. Στο επόμενο λεπτό έγινε η φάση που εφερε το γκολ οταν ο Φοφανα σταμάτησε την μπάλα με το χέρι για να υποδειχθεί το πέναλτι από τον Δημητρίου. Η εκτέλεση του Ντε Βινσέτι ηταν άψογη και το 1-0 γεγονός.

Στη συνέχεια η Ομόνοια κατάφερε να αμυνθεί καλά ενώ η ομάδα μας επιβεβαίωσε τη δυσκολία της να αναπτυχθεί από την αριστερή πλευρά κατι που έκανε προβλεπτο το παιχνίδι μας.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο ηταν οτι χειρότερο για την ομάδα μας αφου μπήκε στον αγώνα κυριολεκτικά κοιμισμένη. Η παθητική στάση έφερε μεσα σε δυο λεπτά την πλήρη ανατροπή. Στο 55 ο Ασίς έφυγε πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ, δεν τον πρόλαβε ο τραυματίας Καρλάο και με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Χιώτη.

Το σοκ ηρθε ενα λεπτό μετά όταν ο Χιώτης πούλησε την μπάλα και ο Ασίς και με πλασέ δίνει προβάδισμα στην Ομόνοια. Πρεπει να πούμε οτι προηγήθηκε αναιμικό γύρισμα της μπάλας από τον Κακά.

Η ομάδα μας ξεπέρασε γρήγορα το σοκ αφού μετά από μια μεγάλη ευκαιρια του Χαραλαμπίδη στο 57 στο 59 ηρθε η ισοφάριση οταν ο Αλεξάνδρου με ωραίο πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 2-2.

Η δεύτερη κίνηση του Φινκ έγινε στο 62 με τον Αλωνεύτη να αντικαθιστά τον Αλεξάνδρου που παρά το γκολ δεν μπόρεσε να βοηθήσει οσο θα έπρεπε. Με την πάροδο του χρόνου η Ομόνοια άρχισε να οπισθοχωρεί αλλά κάθε επίθεση της ήταν επικίνδυνη με τον Ασις να κάνει ότι θέλει την άμυνα μας και μόνο όταν έγινε αλλαγή βρήκαμε την ησυχία μας.

Η 8 λεπτή καθυστέρηση έφερε την έκρηξη αφού στο 94 ο Τζιμπούρ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να διαμορφώσει το 3-2. Αξίζει να πούμε ότι στην προηγούμενη φάση ο Χριστοδούλου δεν έδωσε πέναλτι όταν ο Γκουλόν σταμάτησε την μπάλα με το χέρι.

Κίτρινες: Ριισε (4η), Αλεξάνδρου

Χιώτης, Σερτζιο, Ριισε, Αμορίν, Καρλάο (56 Κακά), Μοραις, Γκόμες, Χαραλαμπίδης (84 Εφραίμ), Αλεξάνδρου (62 Αλωνευτης), Ντε Βινσέτι, Τζιμπούρ.