ΑΠΟΕΛ Vs Partizan 2-0

Το πρώτο και πιο αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στον 4ο προκριματικό έγινε. Η ομάδα μας παίζοντας έξυπνα και με την τεράστια βοήθεια του κόσμου ξεπέρασε τις όποιες δυσκολίες και με δυο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε τη φιλόδοξη Παρτιζάν. Τα πράγματα δεν ήταν καθόλου εύκολα και χρειάστηκαν δυο σωτήριες αποκρούσεις του Χιώτη στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η ομάδα μας δεν μπόρεσε να επιτεθεί σωστά. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δούλεψαν καλύτερα και σε αυτό βοήθησε το γρήγορο τέρμα του Μιροσάβλιεβιτς. Το καλύτερο ήρθε λίγο πριν το τέλος όταν μια κεφαλιά βολίδα του Ζεβλάκοφ έφερε και το δεύτερο γκολ και την έκρηξη χαράς και ενθουσιασμού στο κατάμεστο ΓΣΠ.

Ο αρχιτέκτονας της επιτυχίας είδε το πλάνο του να υλοποιείται στο έπακρο αφού μπορεί στην αρχή να κινδυνέψαμε αλλά στη συνέχεια μπορέσαμε να κρατήσουμε την Παρτιζάν εκτός της περιοχής μας. Το αρχικό σχήμα ήταν το αναμενόμενο αφού με διάταξη 4-5-1 και τον Μιροσάβλιεβιτς στην κορυφή προσπαθήσαμε να διασφαλίσουμε το μηδέν παθητικό. Η απόκρουση του Χιώτη στο 7′ έδειξε πόσο επικίνδυνοι είναι οι Σέρβοι ενώ στη συνέχεια ισορροπήσαμε και προσπαθήσαμε να απειλήσουμε. Με τον Μίρο στενά μαρκαρισμένο η μπάλα δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα στα καρέ του αντιπάλου και σαν αποτέλεσμα δεν μπορούσαμε να απειλήσουμε.

Η επανάληψη είχε εντελώς διαφορετική εικόνα αφού η ομάδα μπήκε πιο απαιτητικά και ευτύχησε στην πρώτη καλή φάση στο 49′ να πετύχει το γκολ που θέλαμε. Μετά από εκτέλεση φαουλ του Μπίδη ο Μιροσάβλιεβιτς καλά τοποθετημένος στην καρδιά της περιοχής με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Το γκολ ήταν αυτό που θέλαμε για να ηρεμήσουν οι παίκτες και να μπορέσουν να εξασκήσουν ακόμα μεγαλύτερη πίεση. Αυτό δεν έγινε άμεσα αφού το υπέρ μας σκορ σε συνδυασμό με την κούραση οδήγησε σε υποχώρηση στο δικό μας μισό του γηπέδου. Οι αλλαγές στο 73′ με τους Σατσιά και Ζεβλάκοφ να παίρνουν στη θέση των Μιχάηλ και Πίντο βοήθησαν σε μεγάλο βαθμό αφού η ομάδα πήρε και πάλι στροφές.

Το ΑΠΟΕΛ έγινε και πάλι απαιτητικό πίεσε και μια ακόμα στημένη φάση έμελλε να σημαδέψει τον αγώνα. Αυτό έγινε στο 84′ όταν μετά από κόρνερ του Μπίδη ο Ζεβλάκοφ σωστά τοποθετημένος με κεφαλιά κάρφωσε τον Μπόζοβιτς. Το 2-0 ήταν κάτι περισσότερο από το αναμενόμενο υπό τις περιστάσεις έστω και αν λίγο μετά χάθηκε ακόμα μια καλή ευκαιρία με τον Μίρο.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε παίκτες και οπαδούς να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη αποτέλεσμα της σωστής τακτικής αλλά και της αποτελεσματικότητας της ομάδας μας. Το ραντεβού πλέον σε μια εβδομάδα στο Βελιγράδι αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία ενώ είναι χιλιάδες αυτοί που θέλουν να βρεθούν στο πλευρό των παικτών μας.

Από την ομάδα μας δεν υστέρησε κανένας αλλά ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για τους Χιώτη, Κόντη, Μοράις, Μίρο και Μπίδη οι οποίοι με τον τρόπο τους συνέβαλαν στα μέγιστα για να έρθει η νίκη.

Χιώτης, Πουρσαϊτίδης, Χατζί, Κόντης, Μπρούσερ, Μιχαήλ (73′ Σατσιάς), Μοράις, Πίντο (73′ Ζεβλάκοφ), Χαραλαμπίδης, Κοσόφσκι (82′ Αλεξάνδρου), Μιροσάβλιεβιτς