ΑΠΟΕΛ Vs Σαλαμίνα 6-1

Η ομάδα μας μεγαλώνει το σερί νικών αφού επικράτησε δίκαια της μαχητικής Σαλαμίνας αφού στο δεύτερο ημίχρονο μπόρεσε να εξαργυρώσει την υπεροχή της και να πετύχει τα καθοριστικά τέρματα που έκριναν τον αγώνα. Το γρήγορο γκολ του Σωτήριου δεν έπαιξε τον καταλυτικό ρόλο που θα θέλαμε αφού οι γηποεδούχοι ισοφάρισαν νωρίς αλλά στην επανάληψη o ΑΠΟΕΛ ήταν καταιγιστικός.

Το πλανο του Κετσπάγια

Ο Κετσπάγια εμπιστεύτηκε τους ίδιους έντεκα που ξεκίνησαν τον αγώνα και στο Τσίρειο με τους Σωτηρίου και Ντε Βινσέτι επιθετικό δίδυμο. Στο 4-4-2 οι Γιαννιώτας και Εφραίμ ήταν στα δυο άκρα της μεσαίας γραμμής με τους Βινίσιους και Μοραίς να διατηρούν το γνωστό τους ρόλο. Οι Μερκής και Καρλάο ήταν στο κέντρο τη άμυνας αφού ο Αμορίν έμεινε στον πάγκο κάτι που έφερε τους Σερζιο και Μιλάνοφ στα δυο άκρα.

Το ξεκίνημα ήταν το καλύτερο δυνατό για την ομάδα μας αφού παρά την αμυντικογενή τακτική της Σαλάμινας μόλις στο 7 πήραμε προβάδισμα στο σκορ. Ο Μιλάνοφ ήταν ο πρωταγωνιστής αφού παίρνοντας την μπάλα από αριστερά έκανε μια κούρσα προς το δεξί άκρο και την κατάλληλη στιγμή έστειλε μια συστημένη σέντρα στο κεφάλι του Σωτηρίου που με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Το γρήγορο γκολ δεν έπαιξε τον καθοριστικό ρόλο που θα έπρεπε αφού πέντε λεπτά αργότερα ο Πάρντο αναγκάστηκε να ανατρέχει τον Τζουρτζουριτς μετά που από λανθασμένη πασα του έδωσε την μπαλα.

Ο Μακριές ήταν εύστοχος στην εκτέλεση και το 1-1 έστειλε το πρώτο σαφέστατο μήνυμα από πλευράς των Σαλαμιναίων.

Η γρήγορη ισοφάριση σε συνδυασμό με ορισμένες λάθος αποφάσεις του Τσούκκα δημιούργησαν πολλά νεύρα στους παίκτες του Κετσπάγια γεγονός που έκανε πιο δύσκολη την προσπάθεια να αντιδράσουν σωστά. Παρόλα αυτά δημιουργήθηκαν ευκαιρίες με πιο χαρακτηριστική αυτή του Ντε Βινσέτι στο 38 όταν η μακρινή αλλά δυνατή κεφαλιά του δεν ήταν εύστοχη.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε καλά για την ομάδα μας γεγονός που ανάγκασε τον Κετσπάγια να κάνει στο 54 την πρώτη αλλαγή με τον Βαντερ να περνά στη θέση του Εφραίμ. Η δεύτερη αλλαγή στο 61 συνέπεσε και με το γκολ που θέλαμε αφού στο λεπτό εκείνο ο Καβενάγκι αντικατέστησε τον Σωτηρίου που στη φάση που προηγήθηκε κέρδισε φάουλ σε πλεονεκτική θέση.

Ο Ντε Βινσέτι που ανέλαβε την εκτέλεση του με άψογη εκτέλεση έστειλε την μπαλα στα δίκτυα του Μιχαήλ για να κάνει το 2-1. Ο αγώνας κρίθηκε στο 67 όταν ήρθε και το τρίτο γκολ το οποίο είχε την υπογραφή του Γιαννιώτα. Ο Ελλαδίτης μέσος με ωραία ενέργειεα από αριστερά έστειλε την κατάλληλη στιγμή την παράλληλη μπαλιά και ο επερχόμενος Βαντερ με πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να κάνει το 3-1.

Το γκολ του Βραζιλιάνου απελευθέρωσε τους παίκτες μας και δυο λεπτά αργότερα χάθηκε σπουδαία ευκαιρία όταν η μπαλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά από φοβερό σουτ του Βραζιλιάνου.

Όταν στο 72 η Σαλαμίνα έμεινε με δεκα λόγω αποβολής του Γκόμες με δεύτερη κίτρινη έγινε ακόμα πιο ξεκάθαρο ότι το υπόλοιπο του αγώνα θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το σκορ μάλιστα πήρε διαστάσεις στο 77 όταν ο Βινίσιους εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ντε Βινσέτι και με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-1.

Ο παικταράς έπρεπε να σημειώσει το γκολ του έτσι στο 79 το σκορ πήρε ίσως και αφύσικες διαστάσεις αφού ο Αργεντινός με άψογο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Με τη Σαλαμίνα να μην μπορεί και τους παίκτες μας να μην σταματούν στο 86 ο Ντε Βινσέτι με κοντινό πλασέ έκανε το 6-1.

Κίτρινες: Μοράις, Πάρντο, Σερτζιο

Πάρντο, Καρλάο, Μερκής, Μιλάνοφ (78 Στίλιτς), Σέρτζιο, Βινίσιους, Μοράις, Εφραίμ (54΄ Βάντερ), Γιαννιώτα, Ντε Βινσέντι, Σωτηρίου (61΄ Καβενάγκι)