ΑΠΟΕΛ Vs Viitorul 4-0

Την πιο κατάλληλη και καθοριστική στιγμή ο Θρύλος όρθωσε ανάστημα και πήρε το ζητούμενο με τον πιο εμφαντικό τρόπο. Υπό την καθοδήγηση του Δώνη οι παίκτες λύγισαν τον άξιο αντίπαλο τους στην παράταση σκοράροντας τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο της.

Η αρχή έγινε με το γκολ του αυτοκράτορα Καρλάο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ενώ στη συνέχεια οι προσπάθειες δεν έφεραν ουσιαστικό αποτέλεσμα αλλά οι Ρουμάνοι αρχισαν να λιώνουν στο καμίνι.

Η έκρηξη ήρθε στα πρώτα λεπτά της ημίωρης παράτασης με τον Μερκή που Πέρασε στον αγώνα να μας δίνει σκορ πρόκρισης.

Ο αγώνας

Η ομάδα μας παρά τη διάθεση να μπει δυνατά και να επιβάλει το ρυθμό της, στην πράξη ξεκίνησε νευρικά τον αγώνα γεγονός που λιγο έλειψε να φέρει τη ψυχρολουσία οταν μόλις στο 3 μια αδράνεια της άμυνας εφερε σε θεση βολής τον Κομαν με το σουτ του να σταματά στο δοκάρι.

Ο Μπερτολιο ηταν ονπαικτης στον οποίο έπεσε το βάρος στο οργανωτικό κομμάτι, το πρόβλημα ομως ηταν οτι δεν είχε βοήθειες από τα άκρα και κυριως απο τα αριστερά με αποτελεσμα να κοπούμε στα δυο. Στο 18 η Βιτορουλ έφτασε κοντά στο γκολ στέλνοντας εκ νέου προειδοποίηση αλλά ο Ρουεδα ηταν σωστά τοποθετημένος και απεκρουσε με προβολή.

Η πρωτη αξιόλογη φάση για την ομάδα μας έγινε στο 28 οταν ο τερματοφύλακας έδιωξε σωτηρία σε κόρνερ το πλασέ του Ντε Καμαργκο. Ο Βραζιλιάνος ηταν ο πρωταγωνιστής και στη φάση στο 30 κέρδισε την μπάλα, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ με την μπάλα να περνά μακριά από την εστία.

Η αδυναμία της ομάδας μας να εξασκήσει πίεση ηταν εμφανής αφού η Βιτορουλ αμύνονταν σωστά στο δικο της μισό ενώ υπήρχε πρόβλημα και με την μεσοαμυντικη μας λειτουργία αφού ο Μοραις δυσκολευόταν στα μαρκαρίσματα.

Το δεύτερο ημίχρονο αρχισε με ευκαιρια οταν στο 49 μετα απο σέντρα σουτ του Αλωνεύτη ο τερματοφύλακας έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Μια στημένη φάση στο 53 εφερε το γκολ που δεν έδειχνε να  έρχεται με αλλο τροπο ετσι μετα απο κόρνερ του Αλωνεύτη ο Καρλαο με κεφάλια εστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 1-0 ηταν αυτο που χρειαζόταν η ομάδα μας για να πιστέψει ακόμα περιςςοτερο ενώ στο 55 έγινε και η πρωτη κίνηση από τον Δώνη με τον Εμπεσιλιο να αντικαθιστά τον Αλωνεύτη. Η αλλαγή εφερε τον Μπερτολιο στο αριστερο άκρο και τον Ολλανδό να κινείται περιςςοτερο στον κεντρικό διάδρομο.

Η ομάδα μας πίεσε και επιδίωξε το γκολ με τον Εμπεσιλιο να βγάζει δυο πολύ καλές φασεις αλλά ηταν άστοχες. Η δευτερη αλλαγή ηταν αναγκαστική οταν στο 81 ο Καρλαο παραχώρησε τη θεση του στον Μερκή.

Το γκολ δεν ερχόταν ετσι λιγο πριν το τέλος ο Εφραιμ περασε στη θεση του Βαντερ αλλά  το σκορ δεν άλλαξε ετσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Με την έναρξη της ημίωρης ηρθε η έκρηξη. Στο 93 μετά από φάση διαρκείας ο Μερκής που προωθήθηκε βρέθηκε σε θεση βολής και με σουτ εστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κανει το 2-0. Το σκορ πρόκρισης ηταν πλεον γεγονός και πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ηρθε και το τρίτο!

Στο 94 μετα από σέντρα του Λάγο ο Ντε Καμαργκο με ασύλληπτη κεφάλια εστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το ζητούμενο πλεον ηταν η σωστή διαχείριση του υπέρ μας σκορ και παρά την πίεση των Ρουμανων το πρωτο ημίχρονο της ημίωρης έκλεισε οπως επρεπε.

Ο αγώνας ουσιαστικά τελειωσε πριν την ανάπαυλα όταν ο Ντε Καμάργκο, έκανε το πλασέ με τον Ριμνιτσεάνου να αποκρούει και στην επαναφορά, ο Εφραίμ, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.