Απόλλων Vs ΑΠΟΕΛ 0-1

Ο μέτριος σε απόδοση ΑΠΟΕΛ πήρε το ζητούμενο μέσα στο Τσίρειο επικρατώντας δύσκολα με ένα γκολ του Εφραίμ που αποδείχτηκε χρυσό. Η ομάδα υστέρησε σε σχέση με προηγούμενους αγώνες αλλά έστω και με ανορθόδοξο τρόπο μπόρεσε να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ όπως διαμορφώθηκε από το πέμπτο λεπτό.

Ο γηπεδούχος δεν ήταν καλύτερος αλλά έχασε πέναλτι και είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις οπότε, μπορούμε να αισθανόμαστε και τυχεροί.

Το πλάνο του Κετσπάγια

Με μια μη αναμενόμενη επιλογή παρέταξε την ομάδα μας ο Κετσπάγια στο Τσίρειο αφού ο Αλεξάνδρου προτιμήθηκε για το αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Καρλάο ο οποίος επιστρέφει στη φυσική του θέση. Η διάταξη 4-2-3-1 είχε τον Πιέρο Σωτηρίου στην κορυφή της επίθεσης και το γνωστό πλέον δίδυμο των Εφραίμ και Γιαννιώτα στα άκρα. Ο Ντε Βινσέτι όπως και ο Μοράις επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα με τον Αργεντινό σε ρόλο δεύτερου επιθετικού και τον Πορτογάλο δίπλα από τον Βινίσιους.

Το ξεκίνημα δεν μπορούσε να ήταν καλύτερο για την ομάδα αφού μετά που χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι μετά από κεφαλιά του Σωτήριου στην επόμενη φάση ήρθε το γκολ. Αυτό έγινε στο 6 όταν μετά από σέντρα η μπαλα κατέληξε στον Εφραίμ που κατέβασε την μπάλα, με προσποίηση ξεγέλασε τον προσωπικό του αντίπαλο Ζοάο Πέδρο και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 τόσο νωρίς ήταν ότι καλύτερο και για καλή μας τύχη δεν ανατράπηκε νωρίς αφού στο 10 ο Μιλάνοφ χωρίς λόγο ανέτρεψε τον Στογίανοβιτς με τον Νικολαΐδη να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Ντα Σίλβα που ανάλαβε την εκτέλεση του κεραυνοβόλησε το οριζόντιο δοκάρι για να παραμείνει το υπέρ μας σκορ.

Στη συνέχεια ο Απόλλων κατάφερε να κρατήσει περισσότερο την μπαλα αφού οι δικοί μας έδωσαν χώρο, επιδιώκοντας να γίνουν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις. Αυτό δεν έγινε όμως αφού δεν μπορούσαν να βγουν οι σωστές πάσες. Ο Ντε Βινσέτι δεν μπορούσε να γίνει δημιουργικός ενώ ούτε και η αλλαγή πλευρών από τους Εφραίμ και Γιαννιώτα δεν έφερε αποτέλεσμα.

Με την εδαφική υπεροχή του Απόλλωνα να είναι φλύαρη, η ομάδα μας έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ στο 39. Στη φάση αυτή ο Εφραίμ με ωραία ενέργεια έδωσε την μπαλα στον Σωτήριου αυτός στον Ντε Βινσέτι το εξ επαφής πλασέ του οποίου αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από αμυντικό.

Το δεύτερο ημίχρονο αρχισε με ευκαιρια για τον ΑΠΟΕΛ και μάλιστα μεγαλη οταν στο 50 ο Εφραιμ βρέθηκε σε θεση βολής αλλα η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι μετά από ασταθή απόκρουση του Βάλε.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Κετσπάγια εκανε την πρωτη κίνηση απο τον πάγκο σε μια προσπάθεια να δώσει περισσότερη ώθηση στη μεσαία γραμμή. Ο Αρτυματας πέρασε στη θεση του Σωτηρίου με τον Γιαννιωτα να αναλαμβάνει χρέη επιθετικού κορυφής και τον Ντε Βινσετι να μετακινείται στο αριστερο άκρο.

Ο Αρτυματας ηταν ο πρωταγωνιστής στην επόμενη ευκαιρια οταν η κοντινή κεφαλιά του βρήκε σε ετοιμότητα τον Βάλε.

Με την ομάδα μας να δυσκολεύεται να κρατήσει την μπάλα οσο και οπως θα επρεπε στο 72 ηρθε και η δευτερη αλλαγή με τον Βαντερ να αντικαθιστά τον Εφραιμ.

Στα λεπτά που απέμειναν ο Απόλλων εξακολούθησε να έχει την υπεροχή και στις καθυστερήσεις έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν μετά από κεφαλιά του Μάγκλιτσα η μπαλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Κίτρινες: Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου (6η), Μοράις, Μερκής (4η)

Πάρντο, Μερκής, Καρλάο, Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου, Βινίσιους, Μοράις, Ντε Βινσέντι, Γιαννιώτας (89 Αστιθ), Εφραίμ (72΄ Βάντερ), Σωτηρίου (60΄ Αρτυματάς)