Αστέρας Vs ΑΠΟΕΛ 2-0

Η ομάδα μας στον πιο σημαντικό αγώνα της στη φάση των ομίλων του  Europa League προδώθηκε από τα αμυντικά της λάθη και έφυγε ηττημενη από το Θεόδωρος Κολοκοτρώνης. O ΑΠΟΕΛ ήταν κατώτερο των προσδοκιών αφού ένα καλό 20λεπτο δεν αρκεί σε τέτοιους αγώνες.

Η ήττα θέτει οριστικό τέλος στην προσπάθεια για κατάληψη της δεύτερη θέσης και παράλληλα αποτελεί πληγή στο ευρωπαϊκό προφίλ του ΑΠΟΕΛ. Πλέον το ζητούμενο είναι η αποφυγή της τελευταίας θέσης στον ομίλο.

Τα όσα έγινε από μερικούς οπαδούς μας με το άναμμα και τη ρήψη φωτοβολίδων αμαύαρωσαν τον αγώνα και το χειρότερο είναι η τιμωρία που θα έρθει από την UEFA.

Το πλάνο του Κετσπάγια

Ο προπονητής μας έκρινε ότι έπρεπε να παρατάξει ένα σχήμα που θα διασφάλιζει την καλή μεσοαμυντική λειτουργία και τη συνεχή κίνηση σε όλο το γήπεδο. Αυτό έφερε την μεγάλη έκπληξη με τον Πιατκόφσκι να ξεκινά τον αγώνα αντί του Πιατκόφσκι. Στο 4-1-4-1 ο Μοράις ήταν μπροστά από την αμυντική τετράδα των Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Αστίθ και Καρλάο.

Μπροστά από τον Πορτογάλο ήταν οι Αρτυματάς, Στίλιτς, Βινίσιους και Βάντερ με τους δύο τελευταίους να καλύπτουν τα δυο άκρα με τον Πιατκόφσκι να είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Στην πρώτη ουσιστικά επίθεση ο Αστέρας πέτυχε γκολ γεγονός που έπαιξε καιοριστικό ρόλο στην εξέλικη του αγώνα. Ήταν μια φάση όπου το λανθασμένο διώξιμο του Αντωνιάδη έφερε τον Μπερτόλιο σε θέση βολής ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το1-0 ήταν ότι χειρότερο αφού το πλάνο της ομάδας μας ήταν βασισμένο στο να μην δεχτούμε πρώτοι γκολ. Παρά τη ψυχρολουσία οι παίκτες του Κετσπάγια ανασυντάχθηκαν και για ένα 15λεπτο είχαν πολύ καλό ρυθμό καταφέρνοντας να κλείσουν τον Αστέρα στην περιοχή του.

Ηταν το δίαστημα όπου δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις για την ισοφάριση με πιο καλή στιγμή αυτή στο 17 όταν το σουτ του Στίλιτς σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Σταδιακά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ισορροπήσουν καταφέροντας να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία τους αλλά και να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις δικές τους φάσεις για γκολ.

Ο αγώνας κρίθησε ουσιαστικά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν η αμυντική μας γραμμη έμεινε και πάλι εκτεθειμένη όταν μετά από σέντρα ο Γιάννου βρέθηκε μόνος στην καρδιά της άμυνας μας και με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 2-0.

Με αυτά τα δεδομένα η είσοδος του Καβενάγκι στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δεν μπορούσε να διορθώσει την κατάσταση αφού κανένας δεν πίστευε στην ανατροπή. Παρά το ότι η ομάδα μας δεν μπορούσε να οργανωθεί σωστά στο 55 ο Αρτυματάς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Η δεύτερη κίνηση από τον Κετσπάγια έγινε στο 64 με τον Αλεξάνδρου να αντικαθιστά τον Αντωνιάδη του οποίου η απόδοση για ακόμα μια φορά προβλημάτισε.

Η θλιβερή μειοψηφία των οπαδών μας εγκλημάτισε για δεύτερη φορά αφού στο 70 ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα λόγω ρήψης φωτοβολίδας μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά από 14λεπτή διακοπή ο διαιτητής αποφάσισε να επαναρχίσει ο αγώνας κάτι που έγινε με τον Αστέρα να ελέγχει και τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Κίτρινες: Αντωνιάδης, Αρτυματάς

Βάτερμαν, Αστίθ, Αμορίν, Αντωνιάδης (64 Αλεξάνδρου), Σέρτζιο, Βινίσιους,, Μοράις, Αρτυματάς (76 Χαραλαμπίδης), Στίλιτς, Βάντερ, Πιατκόφσκι (46΄ Καβενάγκι)