Δόξα Vs ΑΠΟΕΛ 0-2

Μπορεί η απόδοση να μην ήταν αυτή που θέλαμε αλλά αυτό που σίγουρα έχει μεγαλύτερη σημασία είναι ότι η ομάδα μας ξεπέρασε και το ύπουλο εμπόδιο της Δόξας. Τα γκολ των δυο επιθετικών μας σε κομβικά σημεία του αγώνα ήταν αυτά που έκαναν τη διαφορά αφού κατά τα άλλα ήταν ένας αγώνας που θα ξεχαστεί σε λίγες ώρες.

Ήταν μάλιστα δυο γκολ άψογα σε εκτέλεση με τον Ντε Καμάργκο να σκοράρει με γυριστό σουτ στο 32 και τον Σωτήριου να πετάγεται στα ουράνια στο 79 και με κεφαλιά να πετυχαίνει το 2-0.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που κράτησε από την αρχή περισσότερο την μπάλα αλλά όχι τόσο και με τρόπο που θα του επέτρεπε να εξασκήσει πίεση και να γίνει απειλητικός. Τα πρώτα δέκα λεπτά φάνηκε να έχουν περισσότερο αναγνωριστικό χαρακτήρα αλλά και μετά την παρέλευση τους φάνηκε ότι ήταν εξαιρετικά δύσκολο να διασπάσουμε την αντίπαλη άμυνα.

Οι Εφραίμ και Αλωνεύτης από τα άκρα και κυρίως ο δεύτερος δυσκολεύονταν να πάρουν πρωτοβουλίες και να δημιουργήσουν φάσεις ενώ μια κεφαλιά του Σωτηρίου στο 13 δεν ανησύχησε τον Νέγκρι.

Από την άλλη η Δόξα είδε το αμυντικό της πλάνο να δουλεύει άψογα ενώ επιθετικά αν και δεν δημιούργησε τελική φάση που να μας αγχώσει έδειχνε ότι μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στο χώρο του κέντρου.

Όλα αυτά μέχρι το 32 όταν προέκυψε ουσιαστική αλλαγή δεδομένων. Αυτό έγινε εφικτό γιατί ο Ντε Καμάργκο με άψογη κίνηση έπιασε ένα γυριστό βολέ με το οποίο έστειλε την μπαλά στα δίκτυα της Δόξας.

Το 0-1 ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να συμβεί αφού στην πρώτη ουσιαστικά αξιόλογη φάση πετύχαμε το ζητούμενο. Η συνέχεια είχε λιγότερο άγχος αλλά όχι και διαφορετική εικόνα για την ομάδα μας.

Η Δόξα δεν ανοίχτηκε προκειμένου να βρούμε την άμυνα τους σε ανισορροπία έτσι η λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε κάτι άλλο που να χρίζει αναφοράς πέραν από τη φάση στο 45 όταν ο Ντε Καμάργκο σέρβιρε στον Σωτήριου του οποίου το πλασέ ήταν άστοχο.

Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το δεύτερο ημίχρονο γεγονός που ανάγκασε τον Κρίστιανσεν να κάνει στο 57 την πρώτη αλλαγή με τον Βαντερ να αντικαθιστά τον Αλωνεύτη. Στη φάση πριν την αλλαγή ο Στάθης βρέθηκε σε θεση βολής αλλά το πλασέ του ήταν απελπιστικά άστοχο..

Το θετικό ήταν ότι η αμυντική λειτουργία της ομάδας μας ήταν καλή γεγονός που δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν φαση. Προκειμένου να διασφαλιστεί αυτό στο 74 ο Ορλάντι πέρασε στη θεση του Ντε Καμαργκο έτσι ώστε να υπάρχει ακόμα ένας παίκτης στο κέντρο.

Όλα όμως κρίθηκαν στο 79 όταν η σέντρα ακρίβειας του Μιλάνοφ έδωσε την ευκαιρία στο Σωτήριου να πιάσει μια άψογη κεφαλιά και να στείλει την μπαλα στα δίκτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Βάτερμαν, Μερκής, Ιωάννου, Λάγο, Μιλάνοφ, Μοράις, Βινίσιους, Αλωνεύτης (57΄ Βάντερ), Εφραίμ (80΄ Γιαννιώτας), Ντε Καμάργκο (74΄ Ορλάντι), Σωτηρίου