Ερμής Vs ΑΠΟΕΛ 1-1

Ο κλασικά αδιόρθωτος ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας αφού δεν έδειξε ικανός να διατηρηθεί περισσότερο από μια αγωνιστική στην κορυφή. Οι παίκτες του Κρίστιανσεν παρουσιάστηκαν νωθροί και χωρίς την απαιτούμενη διάθεση και συγκέντρωση που θα τους επέτρεπε να κάμψουν την αντίσταση μιας ομάδας που το μόνο που είχε να προτάξει ήταν πάθος και καλή αμυντική λειτουργία.

Ο Ερμής πέτυχε ένα γκολ πολύ νωρίς αλλά στη συνέχεια η αντίδραση της ομάδας μας δεν ήταν η καλύτερη δυνατή έστω και αν χάθηκαν ευκαιρίες. Η ισοφάριση ήρθε στο 79′ στη συνέχεια χάθηκαν ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ το οποίο δεν ήρθε όμως ποτέ.

Το νωθρό ξεκίνημα για την ομάδα μας είχε αντίκτυπο ο οποίος ήταν ο χειρότερος δυνατός αφού στο 9 ο Ερμής πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ήταν μια φάση οπού το ελεύθερο του Βαντερμαν βρήκε στον ύπνο την άμυνα μας και ειδικότερα τον Καρλάο ο οποίος έχασε τον Μασίνουα που βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα μας και με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το γρήγορο 1-0 έδωσε στους γηπεδούχους την επιπλέον ώθηση προκειμένου να πιστέψουν ότι μπορούσαν να έχουν βαθμολογικό κέρδος ενώ η ομάδα μας έδειχνε να μην μπορεί να βάλει την ένταση που απαιτούσε ο αγώνας και η πιθανή ανατροπή.

Σταδιακά και με τον Εφραίμ να αναλαμβάνει ὀλο το βάρος ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε φάσεις για γκολ με την πρώτη να γίνεται στο 19 όταν μετά από υποδειγματική αντεπίθεση η μπαλα κατέληξε στον Μπερτόλιο ο οποίος δεν πρόλαβε να την σπρώξει στα δίκτυα.

Ο Ερμής με ξεκάθαρα αμυντικούς προσανατολισμούς πλέον αμυνόταν στο δικό του μισό και τους δικούς μας να προσπαθούν να δημιουργήσουν ρήγματα αλλά αυτό να αποδεικνύεται δύσκολο αφού έλειπαν και οι βοήθειες από τον Γιαννιώτα. Η πιο ξεκάθαρη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 41 όταν η μπαλα κατέληξε στον Εφραίμ που έπιασε το σουτ αλλά ο Νουρεντινόσκι απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με ξεκάθαρη ευκαιρία για την ομάδα μας όταν μετά από σέντρα του Εφραίμ ο Γιαννιώτας έπιασε τη γυριστή κεφαλιά με την μπαλα να περνά εξω. Στο 58 χάθηκε νέα ξεκάθαρη ευκαιρία όταν ο Σωτήριου βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του ήταν κακό αφού σταμάτησε στο πόδι του Νουρεντινόσκι.

Η αδυναμία να πιέσουμε και να φτάσουμε στο γκολ έφερε δυο κινήσεις στο 61 με τους Βαντερ και Ντε Καμάργκο να αντικαθιστούν τους Αλεξάνδρου και Γιαννιώτα αντίστοιχα. Με διάταξη 3-5-2 oι παίκτες του Κρίστιανσεν επιχείρησαν να αποτρέψουν την ήττα. Η νέα ευκαιρία έγινε στο 73 όταν το πλασέ του Μπερτόλιο σταμάτησε σε αμυντικό ενώ στο 75 ο Ορλάντι πέρασε στη θεση του Βινίσιους.

Η προσπάθεια έφερε αποτέλεσμα στο 78 όταν μετά από σέντρα του Εφραίμ ο Μπερτόλιο καλά τοποθετημένος με κεφαλιά έστειλε την μπαλα στα δίκτυα. Το 1-1 αναπτέρωσε τις ελπίδες αλλά πλέον η μάχη με το χρόνο ήταν άνιση. Στο 84 σταθήκαμε άτυχοι αφού το τρομερό σουτ του Βαντερ σταμάτησε στο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις χάθηκε ακόμα μια ξεκάθαρη ευκαιρία όταν ο Σωτηρίου βρέθηκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά σημάδεψε την μπαλα πάνω στο σώμα του. Ο Τράττος έβαλε το λυθαράκι του αφού και πάλι στις καθυστερήσεις υπήρξε χέρι από αμυντικό του Ερμή αλλά ο κκέλης δεν έδωσε το πέναλτι.

Κίτρινη: Καρλάο, Μιλάνοφ, Μπερτόλιο (4η)

Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου (61΄ Βάντερ), Μοράις, Βινίσιους (76΄ Ορλάντι), Μπερτόλιο, Γιαννιώτας (61΄ Ντε Καμάργκο), Εφραίμ, Σωτηρίου