Εθνικός Άχνας Vs ΑΠΟΕΛ 2-3

Η προβληματική απόδοση της ομάδας μας σχεδόν σε όλο τον αγώνα και κυρίως η κακή αμυντική λειτουργία δεν στοίχησαν αφού ήρθε η νίκη που θέλαμε. Παρόλο που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήρθαν τα δυο γκολ που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

Για όσους είναι παρήγορο ήταν ένας αγώνας όπου ο Κρίστιανσεν κατάφερε να ξεκουράσει τον Πιέρο Σωτήριου.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ νωθρά τον αγώνα και το πλήρωσε αφού μετά που ο Εθνικός Άχνας απείλησε σε δυο τουλάχιστον περιπτώσεις, στο 13 πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ήταν μια φάση που ξεκίνησε από εύκολο λάθος μας στο χώρο του κεντρου και στην συνέχεια η Ζελάγια και Χατζηβασίλλης συνδυάστηκαν εύκολα με τον τελευταίο να πλασάρει ανενόχλητος τον Βάντερμαν και την μπαλα να καταλήγει στα δίκτυα.

Η αντίδραση της ομάδας δεν ήταν η καλύτερη δυνατή όσον αφορά τον τροπο παιχνιδιού της αλλά κατάφερε να φτάσει στο ζητούμενο βασιζόμενη στις ατομικές ενέργειες των παικτών. Η βάση για την ανατροπή μπήκε στο 23 όταν μετά από λανθασμένη απόκρουση του Κυπριανού η μπαλα κατέληξε στον Αλωνεύτη ο οποίος με παράλληλη μπαλιά βρήκε τον Ντε Καμάργκο που με πλασέ μεσα στην μικρή περιοχή έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Ο Εφραίμ ήταν πρωταγωνιστής στην επόμενη καλή φάση όταν έφυγε πίσω από την άμυνα του Εθνικού, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μπογκατίνοφ, όμως στη συνέχεια δεν την πρόλαβε, με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία.

Στο 28 χάθηκε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντε Καμάργκο έκανε το σουτ, με τον Κυπριανού όμως να βάζει το πόδι του και να σώζει τον Εθνικό. Η ανατροπή του σκορ ήρθε στο 38 όταν μετά από φάση διάρκειας οι δυο κεντρικοί αμυντικοί μας συνδυάστηκαν και ο Αστιθ με κίνηση και πλασέ επιθετικού έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίκτυα.

Το 1-2 ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να συμβεί για την ομάδα μας πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αφού παρά την προβληματική αμυντική λειτουργία μπορέσαμε να ανατρέψουμε τα εις βάρος μας δεδομένα.

Ο Εθνικός Άχνας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο αφού κράτησε περισσότερο την μπαλα γεγονός που του επέτρεψε να γυροφέρνει έξω από την περιοχή μας. Σταδιακά η ομάδα μας μπόρεσε να ισοζυγίσει αλλά χωρίς να μπορεί να οργανωθεί σωστά. Ο Αρτυματάς είχε τρομερή δυσκολία να ανταποκριθεί στο δεξί άκρο της άμυνας με αποτέλεσμα ο Κιπιάνι να δημιουργεί συνεχώς ρήγματα.

Η πρώτη κίνηση από τον Κρίστιανσεν έγινε στο 69 με τον Μπερτόλιο να αντικαθιστά τον Εφραίμ σε μια προσπάθεια να μπορέσουμε να κρατήσουμε μπαλα με τροπο που να μας κάνει δημιουργικούς.

Αν και αυτό δεν έγινε καταφέραμε να πετύχουμε το γκολ που έδιωξε το άγχος αφού στο 78 εκμεταλλευτήκαμε το λάθος αμυντικού και ο Γιαννιώτας με κοντινό πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3.

Το σκορ δεν πήρε μη αντιπροσωπευτικές διαστάσεις έστω και αν στο 84 κερδίσαμε πέναλτι. Ο Μπερτόλιο που το κέρδισε ανάλαβε την εκτέλεση η οποία όμως ήταν κακή έτσι ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε.

Στις καθυστερήσεις ο Νικολαϊδης είδε πέναλτι σε μια εναέρια μονομαχία και ο Πιντσέλι διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Κίτρινη: Γιαννιώτας

Βάτερμαν, Αρτυματάς, Μερκής, Αστίθ, Ιωάννου, Μοράις, Βινίσιους, Γιαννιώτας, Αλώνεύτης (85 Λάγο), Εφραίμ (70΄ Μπερτόλιο), Ντε Καμάργκο