Έτσι πήρε το Χ η Σπάρτα

Η Σπάρτα απέκτησε προβάδισμα για τη δεύτερη θεση αλλά είμαστε αναγκασμένοι να το παλέψουμε μέχρι τελικής πτώσης. Η απόδοση των Τσέχων στη Γερμανία πάντως έστειλε ανησυχητικά μηνύματα…

Στο πρώτο ημίχρονο η Σάλκε πήρε το προβάδισμα, η Σπάρτα έκανε την ανατροπή και οι μπλε κατάφεραν στο τέλος να σώσουν τουλάχιστον τον βαθμό. Το ματς ήταν ανοιχτό από το ξεκίνημα, με τους Τσέχους να είναι πολύ επικίνδυνοι στην αντεπίθεση και να απειλούν πρώτοι στο 4′ με τον Κονατέ.

Το γκολ, όμως, ήρθε για την Σάλκε, όταν μετά από σέντρα του Αϊχάν ο Ντι Σάντο με κεφαλιά έκαεν το 1-0! Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα με το γκολ, με τους Ματεγιόφσκι και Κρέιτσι να προκαλούν αρκετά προβλήματα στην άμυνα των μπλε. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόνο με στημένα και χωρίς σημαντικές ευκαιρίες το 1-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους Τσέχους να φτάνουν στην ισοφάριση με τον Φατάι στο 50′. Το ματς άνοιξε αμέσως και στο 53′ οι Γερμανοί έφτασαν μία ανάσα από το 2-1, όμως ο Τσούπο-Μότινγκ είδε την προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι! Ο Μπράιτενραϊτερ έκανε αλλαγές, όμως εκείνοι που βρήκαν το γκολ ήταν οι φιλοξενούμενοι με τον Λάφατα στο 63′! Οι μπλε χρειάστηκαν λίγο χρόνο, όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Σανέ στο 73′, με τον πιτσιρικά να χάνει και τις τελευταίες στο 83′ και στο 86′, με το 2-2, όμως, να μένει μέχρι το τέλος.