Σαλαμίνα Vs ΑΠΟΕΛ 1-4

Η ομάδα μας έκανε το καθήκον της αρχίζοντας με νίκη το φετινό πρωτάθλημα, στέλνοντας το μήνυμα ότι δεν θα κάνει δώρο βαθμούς. Αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ πολύ νωρίς μετά το λάθος του Βάτερμαν, η αντίδραση στη συνέχεια ήταν η καλύτερη δυνατή.

Πρωταγωνιστής της ανατροπής ήταν ο Σαλάι που πέτυχε με εντυπωσιακό τρόπο την ισοφάριση ενώ ήταν και αυτός που κέρδισε το πέναλτι με το οποίο πήραμε προβάδισμα στο σκορ.

Ο Δώνης πήρε ένα ρίσκο χρίζοντας βασικούς και τους τρεις νεοφερμένους αλλά τα οφέλη ήταν πολύ μεγαλύτερα.

Αν και το πρώτο λεπτό αναλώθηκε με την ομάδα μας να κρατά περισσότερο την μπάλα στο έκτο λεπτό ήρθε από το πουθενά το γκολ για τους γηπεδούχους με το οποίο διαμορφώθηκαν απρόσμενα δεδομένα.

Η φάση ξεκίνησε με τον Βάτερμαν να κάνει τραγικό λάθος αφού στην προσπάθεια του να πασάρει στον Μοράις έδωσε ασιστ στον Νταμάχου ο οποίος με εύκολο πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Το 1-0 επέτρεψε στη Νέα Σαλαμίνα να διαχειριστεί τη συνέχεια καλύτερα αφού κατάφερε να αμυνθεί καλά και να κρατήσει την μπαλα μακριά από την περιοχή της. Με αυτά τα δεδομένα η πρώτη τελική μας έγινε στο 24 όταν ο Λάγο βρέθηκε σε πλεονεκτική θεση αλλά η τελική του δεν ήταν σωστή.

Στο 27 αποκαταστάθηκαν οι ισορροπίες όταν ο Σαλάι με μια τρομερή έμπνευση έκανε το 1-1. O νεαρός Ούγγρος από πλάγια θεση έπιασε να φοβερό σε δύναμη σουτ με στόχο την κλειστή γωνία του Βεζελόφσκι, με το οποίο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού η δυσκολία στη τελική πάσα δεν επέτρεψε να λειτουργήσουν οι συνδυασμοί ενώ ο Ντε Καμάργκο ήταν ξεκομμένος από τους υπόλοιπους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα μας να έχει την κατοχή οπότε και την πρωτοβουλία των κινήσεων, η οποία καρποφόρησε με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών. Στο 55 ο συνδυασμός Ζαχίντ και Σαλάι οδήγησε στην ανατροπή του τελευταίου και τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι.

Ο Ντε Καμάργκο που ανέλαβε την εκτέλεση του ήταν εύστοχος και το 1-2 γεγονός. Το ζητούμενο πλέον ήταν η σωστή διαχείριση, ενώ στο 63 ο Δώνης έκανε την πρώτη κίνηση από τον πα´γκο με τον Ορ να περνά στη θεση του Ζαχίντ.

Ο Αυστραλός ήταν αυτός που συμμετείχε στη φάση που τελείωσε τον αγώνα στο 72 όταν με σέντρα έδωσε την ευκαιρία στον Ντε Καμάργκο να στείλει με κεφαλιά την μπαλα στα δίκτυα αυξάνοντας το δείκτη του σκορ στο 1-3.

Έχοντας πλέον προβάδισμα δύο τερμάτων ο Δώνης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που τον χρειάζονταν έτσι οι Ποτέ και Αντώνιου αντικατέστησαν τους Σαλάι και Ντε Καμάργκο αντίστοιχα.

Ο Αφρικανός μάλιστα στο 85 χρίστηκε και σκόρερ όταν μετά από ατομική ενέργεια και σουτ στην κλειστεί γωνία του Βεζελόφσκι διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Κίτρινες: Βατερμαν, Φαρίας

Βάτερμαν, Λάγο, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Φαρίας, Μοράις, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ (63΄ Ορ), Σαλάι (75΄ Ποτέ), Ντε Καμάργκο (79΄ Αντωνίου)