Dudelange Vs ΑΠΟΕΛ 0-2

Η ομάδα μας είναι στους 32 του Europa League αφού πέρασε νικηφόρα από το Λουξεμβούργο και σε συνδυασμό με την ήττα της Καραμπάχ, εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του ομίλου. Πρόκειται για μια ακόμα μεγάλη επιτυχία του ΑΠΟΕΛ το οποίο μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την προσιτή κλήρωση.

Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο όταν η ομάδα μας μπόρεσε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ με γκολ-πέναλτι του Μάτιτς ενώ στη συνέχεια έστω και αν είχε ένα νεκρό δημιουργικά εικοσάλεπτο, μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ.

Αυτό έγινε με τον Μερκή όταν στο 42 εκμεταλλεύτηκε το στημένο του Μάτιτς και με κεφαλιά έκανε to 0-2.

Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαμε σοβαρό πρόβλημα μεσοαμυντικά. Ήταν για αυτό που το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Άλεφ να περνά στη θέση του Γκέντσογλου που δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε σωστή διαχείριση έστω και αν στο 65 έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Ιωάννου να αποχωρεί τραυματίας και τον Γιάκολις να τον αντικαθιστά.

Στο 70 ο Τάμαρι έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει όταν σε ξεκάθαρο τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα.

Δυο απερίσκεπτες ενέργειες του Βούρου μέσα σε δυο λεπτά έφεραν διαδοχικές κίτρινες με την ομάδα μας να παίζει από το 83 με δέκα παίκτες. Η Ντούντελανζ δεν τα παράτησε και είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι για δεύτερη φορά.

Στις καθυστερήσεις έμεινε και η Ντούντελανζ με 10 παίκτες.

Κίτρινες: Σάβιτς, Μιχαήλοβιτς, Βούρος (2)

Μπέλετς, Μιχαϊλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου (66 Γιάκολις), Γκέντσογλου (46′ Άλεφ), Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι, Χαλένιους (85 Ντε Βινσέτι)