Ο Πετεβίνος στηρίζει Κετσπάγια!

Μετά την μπόρα έρχεται η λιακάδα. Σε μια κίνηση που δεν μπορεί να έχει άλλη ερμηνεία από στήριξη στον Τιμούρ Κετσπάγια, το γραφείο τύπου με ανάρτηση του στο facebook παραθέτει ίσως για πρώτα φορά διάφορα στατιστικά που αφορούν τον φετινό ΑΠΟΕΛ. Στο πιο ουσιαστικό γίνεται αναφορά στον αριθμό παικτών που έχουν ξεπεράσει τα 1000 λεπτά συμμετοχών ενώ γίνεται και η αντίστοιχη σύγκριση με προηγούμενες χρονιές.

Ο Κετσπάγια κατηγορείται μεταξύ άλλων και για το ότι έχει μικρύνει το ρόστερ της ομάδας με το να στηρίζεται σε συγκεκριμένους παίκτες, παραγνωρίζοντας άλλους κάτι του οποίο ανατρέπεται από το εξής στατιστικό:

Με 5 αγώνες να υπολείπονται, 17 ποδοσφαιριστές έχουν ξεπεράσει το φράγμα των 1000 λεπτών στο πρωτάθλημα. Το 2014-15 το είχαν ξεπεράσει 15 ποδοσφαιριστές, το 2013-14 μόλις 13 ποδοσφαιριστές, το 2012-13 ήταν 15 ποδοσφαιριστές και το 2011-12 πάλι 17 ποδοσφαιριστές. Φέτος αναμένεται να ξεπεραστεί ο αριθμός 17 αφού δύο ποδοσφαιριστές βρίσκονται στα 924 και 921 λεπτά αντίστοιχα.

Τα υπόλοιπα στατιστικά που παραθέτει το γραφείο τύπου είναι τα ακόλουθα:

1) Ο ΑΠΟΕΛ θα πετύχει φέτος ιστορικό ρεκόρ αφού θα ξεπεράσει το όριο των 54 αγώνων που πέτυχε την περίοδο 11-12. Φέτος δεδομένα θα αγωνιστεί σε 55 αγώνες (1 Super Cup, 12 Ευρώπη, 36 Πρωτάθλημα, 6 κύπελλο)

2) Έχει ήδη συντρίψει το ρεκόρ σκοραρίσματος από την χρονιά που ξεκίνησαν να διεξάγονται τα play-offs.

3) Υπολείπεται 8 γκολ για να ισοφαρίσει την ιστορική επίδοση σκοραρίσματος (89 γκολ) σε μια περίοδο, που διατηρείται από το 1967.

4) Το φράγμα των 2000 λεπτών ετοιμάζεται να ξεπεράσει ο Tomas De Vincenti. Ο Αργεντινός πέτυχε φέτος 14 γκολ και μοίρασε πολλές ασίστ αγωνιζόμενος ακόμα και με σπασμένο χέρι.

5) Τις 2000 λεπτά ξεπέρασαν ήδη οι Vinicius και Morais.