Ο Σάντος έκανε το θαύμα

Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Πορτογαλία στο Παρίσι, καθώς νίκησε 1-0 την Γαλλία στον τελικό του Euro 2016, χάρη σε τρομερό γκολ του Έντερ στο 109′.

Ο Φερνάντο Σάντος πέρασε τον επιθετικό της Λιλ στο ματς στο 79′ και άλλαξε το ματς, έκανε επικίνδυνους του Ίβηρες επιθετικά και στο 109′ με τρομερή προσπάθεια και μακρινό σουτ “εκτέλεσε” τον Ουγκό Λορίς.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν ο μεγάλος άτυχος, καθώς τραυματίστηκε στο 8′ και τελικά στο 24′ αντικαταστάθηκε, καθώς το πρόβλημα στο αριστερό γόνατο από το χτύπημα του Ντιμιτρί Παγέτ δεν ήταν ασήμαντο.

Παρά την απουσία του μεγάλου αρχηγού η Πορτογαλία τα κατάφερε, κυρίως λόγω της τρομερής εμφάνισης του Ρουί Πατρίσιο. Ο τερματοφύλακας της Σπόρτινγκ Λισαβόνας ήταν καταπληκτικός, έκανε πολλές εξαιρετικές επεμβάσεις και ήταν απλά ο καλύτερος του τελικού.

Η Γαλλία δεν πήρε βοήθειες από Παγέτ, ο Γκριεζμάν ήταν καλός, αλλά τον σταμάτησε δύο φορές ο Ρουί Πατρίσιο, ενώ ο καλύτερος των “μπλε” ήταν ο Μουσά Σισοκό.

Στις καθυστερήσεις οι διοργανωτές είχαν δοκάρι με τον Ζινιάκ και τελικά έπαθαν ότι και η Πορτογαλία από την Ελλάδα το 2004, έχασαν το Euro στον τελικό στην πατρίδα τους.

Η Πορτογαλία λοιπόν έγινε η δέκατη χώρα στην Ευρώπη που κατακτά την κορυφή και έχει μία κατάκτηση μαζί με Ελλάδα, Ιταλία, Ολλανδία, Δανία, Σοβιετική Ένωση και Τσεχοσλοβακία. Τρεις κατακτήσεις έχουν Ισπανία και Γερμανία, στις δύο έμεινε η Γαλλία.

Πορτογαλία – Γαλλία 1-0

Σκόρερ: 109′ Έντερ

Γήπεδο: “Stade de France”, Παρίσι

Διαιτητής: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)

Με την ταχύτητα του Νανί δημιουργήθηκε η πρώτη ευκαιρία του τελικού, καθώς από την μπαλιά του Σέντρικ στο 4ο λεπτό βγήκε στην… πλάτη της γαλλικής άμυνας, κοντρόλαρε με το στήθος, αλλά το σουτ στην κίνηση ήταν άστοχο.

Άστοχα ήταν και τα πρώτα σουτ των Γάλλων, στο 6′ του Μουσά Σισοκό και στο 7′ του Γκριεζμάν, όμως ένα λεπτό αργότερα έγινε η φάση του τελικού και δυστυχώς πρόκειται για τραυματισμό.

Ο Ντιμιτρί Παγέτ στο 8′ τραυμάτισε τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε μία διεκδίκηση της μπάλας. Ο αρχηγός των Πορτογάλων έδειχνε να πονάει στο αριστερό γόνατο. Επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν πάταγε καλά. Στο 17′ έκατσε στο έδαφος και άρχισε να κλαίει, για να βγει εκτός για νέα ιατρική βοήθεια. Επέστρεψε με το γόνατο δεμένο, αλλά άντεξε μέχρι το 24. Ζήτησε αλλαγή, έκατσε στο έδαφος και βγήκε με φορείο, για να μπει στην θέση του ο Ρικάρντο Κουαρέσμα.

Ο καλύτερος παίκτης του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Μουσά Σισοκό, με τρομερές ενέργειες και τρεις συνολικά χαμένες ευκαιρίες, αλλά η καλύτερη ήταν στο 10′ από τον Αντουάν Γκριεζμάν, του οποίου την κεφαλιά από την σέντρα του Παγέτ απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ρουί Πατρίσιο.

Ο Ντιμιτρί Παγέτ δεν ήταν καλός και ανάγκασε τον Ντιντιέ Ντεσάμπ να κάνει νωρίς την πρώτη του αλλαγή, περνώντας στην θέση του τον Κίνγκσλεϊ Κομάν στο 58ο λεπτό, ενώ στο ίδιο λεπτό έγινε η πρώτη καλή φάση του δευτέρου ημιχρόνου, από μπαλιά του Κομάν, με τον Ρουί Πατρίσιο να μπλοκάρει το σουτ του Γκριεζμάν.

Ξανά πρωταγωνιστές ήταν οι Κομάν και Γκριεζμάν στο 66′, σε μια πραγματικά σπουδαία γαλλική ευκαιρία, με τον άσο της Μπάγερν να κάνει την σέντρα από αριστερά και αυτόν την Ατλέτικο να παίρνει την κεφαλιά από κοντά, αλλά να αστοχεί.

Ο Ολιβιέ Ζιρού έγινε για πρώτη φορά απειλητικός στο 75′, όταν μετά από νέα μπαλιά του Κομάν μέσα από την περιοχή έπιασε αριστερό σουτ στην κίνηση και ο Ρουί Πατρίσιο έκανε μία ακόμη μεγάλη απόκρουση. Λίγο αργότερα ο Ζιρού αντικαταστάθηκε από τον Ζινιάκ και ο Σάντος έκανε πιο επιθετική την Πορτογαλία περνώντας στο ματς τον στράικερ της Λιλ, Έντερ, αντί του Ρενάτο Σάντσες.

Στο 80′ ήταν η σειρά του Ουγκό Λορίς να δείξει τις δυνατότητές του, καθώς απέκρουσε την σέντρα-σουτ του Νανί και εν συνεχεία μπλόκαρε μετά το γυριστό του Ρικάρντο Κουαρέσμα, ενώ στο 82′ απείλησε ξανά ο Νανί, καθώς με την είσοδο του Έντερ έφυγε από την κορυφή της επίθεσης και γύρισε πιο πίσω, εκεί που του αρέσει να παίζει.

Ο Μουσά Σισοκό στο 84′ έπιασε εντυπωσιακό μακρινό σουτ, αλλά ο Ρουί Πατρίσιο ξανά απέκρουσε, ενώ στο 92′ έγινε μια μεγάλη φάση. Ο Ζινιάκ “χόρεψε” τον Πέπε στην περιοχή, ξεμαρκαρίστηκε και πλάσαρε από κοντά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι, έτσι η κανονική διάρκεια του τελικού ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Η μοναδική καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης ήρθε στο 104′ για τους Ίβηρες από εκτέλεση κόρνερ του Ρικάρντο Κουαρέσμα, με τον Έντερ να παίρνει την κεφαλιά, τον Λορίς να αποκρούει και τον Νανί από κοντά μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

Στο 108′ έχασε τρομερή ευκαιρία η Πορτογαλία, με τον Ραφαέλ Γκερέιρο να εκτελεί φάουλ λίγο εκτός περιοχής και την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Ουγκό Λορίς. Ο διαιτητής μάλιστα έδωσε φάουλ για χέρι του Κοσιελνί, αλλά το χέρι το είχε κάνει ο Έντερ.

Ένα μόλις λεπτό αργότερα ο Έντερ ένα φανταστικό γκολ άνοιξε το σκορ στον τελικό. Στο 109′ λοιπόν ήρε την μπάλα αρκετά μέτρα εκτός περιοχής, ο Κοσιελνί δεν κατάφερε να του την πάρει, ο επιθετικός της Λιλ ελευθερώθηκε και σούταρε από μακριά, κάνοντας το 1-0. “Εκτέλεσε” τον Λορίς, τρομερό γκολ από τον 28άχρονο που αποδείχθηκε η “χρυσή αλλαγή” του Φερνάντο Σάντος.