Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 0-2

Η ψυχή και η ποιότητα του πρωταθλητή φώναξαν παρών και η ομάδα μας κέρδισε τον πρωτο απο τους δυο αγώνες που πρεπει για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Η επικράτηση επί του παραρτήματος ηταν δίκαιη και βασίστηκε στην αποτελεσματικότητα και κλάση των παικτών μας που με δυο γκολ του Γιαννιωτα στο πρωτο ημίχρονο πήραν το ζητούμενο.

Οι κίτρινες των Μοραις και Ντε Βινσέτι ηταν αυτές που χάλασαν το κατα τα αλλα άψογο απόγευμα αφού και οι δυο θα χάσουν τον αγώνα με την ΑΕΚ. O Αργεντινός στην επανεμφάνιση του αποβλήθηκε εκ νέου στις καθυστερήσεις σκορπώντας τον προβληματικό.

Το πλάνο του Κωστή

Με τον Ντε Βινσέτι να παίρνει θεση μάχης μπροστά από τους Μοράις και Αρτύματα παρέταξε τον ΑΠΟΕΛ ο υπηρεσιακός μας προπονητής, αφού έκρινε έτοιμο τον Αργεντινό. Το επιθετικό πλανο του Κωστή συμπληρώθηκε με την επιλογή Βάντερ για τον παίκτη που κάλυψε την απουσία του Εφραίμ αφού ο Βραζιλιάνος πήρε θέση στο αριστερό άκρο με τον Γιαννιώτα να μένει δεξιά και ο Σωτήριου στην κορυφή.

Η τετράδα μπροστά από τον Πάρντο δεν αλλάξε αφού προτιμηθηκαν οι Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου, Μερκή και Αστίθ που ξεκίνησαν και στον τελευταίο αγώνα κυπέλλου.

Οι Σωτηρίου, Μοράις, Βάντερ, Ντε Βινσέτι, Μιλάνοφ και Μερκής βρίσκονται στο όριο και αν δεχτούν Κάρτα χάνουν τον επόμενο αγώνα με την ΑΕΚ

Ο αγώνας

Από την αρχη οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά σε μια προσπάθεια να επιβάλουν του ρυθμό τους και να πετύχουν πρώτες γκολ κατι που δεν έγινε αφού υπήρχε έντονο το στοιχείο της νευρικότητας. Απο τη στιγμη που οι γηπεδούχοι δεν αιφνιδίασαν η ομάδα μας αρχισε να γίνεται απαιτητική με τον Ντε Βινσετι να γίνεται πρωταγωνιστής στη φάση του 18 οταν μπήκε επικίνδυνα στη περιοχή αλλά η τελική του επιλογή ηταν κακή.

Η απάντηση της Ομόνοιας ηταν άμεση και ηταν μια πολύ καλή ευκαιρια με τον Σκέμπρι να πιάνει την κεφάλια και την μπάλα να περνά μόλις έξω.
Η επόμενη φάση έφερε το γκολ για την ομάδα μας οταν μετά από σέντρα του Αλεξάνδρου ο Γιαννιώτας με κεφαλιά βολίδα εστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 0-1 στην πρώτη ουσιαστικά καλή μας φάση ήταν οτι καλύτερο αφού διάμορφωσε τα δεδομένα και το ρυθμό του αγώνα με το μέρος μας.

Το γκολ ανάγκασε τους βρωμισμένους να επιστρατεύσουν τος προκλήσεις και τα φάουλ προκειμενου να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Στο 26 ζήτησαν ανύπαρκτο πέναλτι ενώ λιγο αργότερα μια γενική σύρραξη που επρεπε να οδηγήσει σε κόκκινη του Μαρκασα εφερε και την κίτρινη στον Ντε Βινσετι.

Η καθοριστική φάση βγήκε στο 44 οταν μετα από κλέψιμο της μπάλας ο Σωτηρίου έδωσε την κατάλληλη στιγμη την ασίστ στον Γιαννιωτα ο οποίος με άψογο πλασέ εστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κανει το 0-2.

Το δεύτερο ημίχρονο αρχισε με την ομάδα μας να χάνει μοναδική ευκαιρια στο 49 οταν νεο κλέψιμο της μπάλας του Σωτηρίου έφερε την μπάλα να καταλήγει στον Βαντερ ο οποίος κατάφερε να στείλει την μπάλα έξω αντι στο τέρμα.

Σταδιακά η Ομόνπια κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα κρατώντας περισσοτερο την μπάλα γεγονός που οδήγησε τον Κωστή στο να αποσύρει τον Βαντερ στο 68 και τον Χαραλαμπίδη να περνά στον αγώνα.

Στη συνέχεια κυριάρχησαν τα νεύρα που έφεραν σκληρά φαουλ και κίτρινες με τον Γιαννιωτα να κανει ένα τέτοιο στον Ρομαρικ στο 70 και να αναγκάζει τον Κωστή να τον αποσύρει προληπτικά.

Στα λεπτά που απέμειναν έγινε σωστή διαχείριση από την ομάδα μας ενώ ο Κωστή έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Αλωνευτη και Αμορίν.

Κίτρινες: Ντε Βινσετι (2), Αστίθ, Μοράις, Χαραλαμπίδης, Γιαννιώτας