Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 1-2

To psofa on the sofa είναι λίγο για να περιγράψει ότι έχει συμβεί σήμερα στο ΓΣΠ. Η ομάδα μας ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πήρε έστω και αν χρειάστηκε να περιμένει μέχρι τις καθυστερήσεις. Το γκολ του τεράστιου Μαντούκα μας βάζει και πάλι σε τροχιά τίτλου αφού η ισοπαλία της Αελ μας έφερε στο -2 από την κορυφή. Η ομάδα κατάφερε να νικήσει κούραση και απουσίες αντιδρώντας σωστά μετά την ισοφάριση. Ο Γιοβάνοβιτς λίγο πολύ παρέταξε τους αναμενόμενους έντεκα αφού ο Σολωμού ο πιο φρέσκος Σολωμού προτιμήθηκε στο δεξί άκρο της άμυνας ενώ ο Αλεξάνδρου που ξεπέρασε το πρόβλημα κάλυψε το αριστερό άκρο της άμυνας. Κακά και Μοράις ήταν στο κέντρο της άμυνας ενώ λίγο πιο μπροστά τους οι Πίντο και Σόουζα. Η διάταξη 4-5-1 είχε τον Μαρσίνιο σε ρόλο οργανωτή στον κεντρικό άξονα και στηρίγματα στα δυο άκρα τους Χαραλαμπίδη και Μαντούκα και τον Αλμέιδα στην κορυφή.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχαν αναγνωριστικό χαρακτήρα με την μπάλα να κινείται περισσότερο στο χώρο του κέντρου. Παρά την επιφυλακτικότητα και δυο ομάδων ο Αλμέιδα ήταν αυτός που βρέθηκε σε θέση βολής  στο 5 αλλά το σουτ του κατέληξε πάνω στον Γιωργάλλιδη.

Η Ομόνοια σε αντίθεση με τον προηγούμενο αγώνα δεν κλείστηκε στα καρέ της και με τον Χριστοφή προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα από αριστερή πλευρά χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν το Χιώτη με οργανωμένη επίθεση. Η πρώτη καλή ευκαιρία για το παράρτημα ήρθε στο 23 όταν η απευθείας εκτέλεση φαουλ του Μαρκάσα ανάγκασε τον Χιώτη να αποκρούσει δύσκολα σε κόρνερ.

Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός και ο Μαρσίνιο δυσκολευόταν να πάρει πρωτοβουλίες που θα μας επέτρεπαν να γίνουν απειλητικοί. Στην πορεία ο Γιοβάνοβιτς επιχείρησε τη γνωστή εσωτερική αλλαγή με τους Μαντούκα και Χαραλαμπίδη να αλλάζουν πλευρές.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 0-0 μίλησε η κλάση του Αλμέιδα ο οποίος έκανε μια μαγική προσποίηση πάνω στον Καρυπίδη και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Σόουζα ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα η οποία χτύπησε και στον Μαρκάσα.

Το 0-1 ήταν η καλύτερη εξέλιξη για την ομάδα μας αφού χωρίς να απειλήσει κατάφερε να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο με προβάδισμα στο σκορ. Η Ομόνοια ξεκίνησε πιο καλά την επανάληψη καταφέρνοντας να κρατήσει την μπάλα περισσότερο αλλά ήταν ο Αλμέιδα που έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 53 όταν βρέθηκε μόνος του αλλά έχασε τον έλεγχο της.

Η απάντηση της Ομόνοιας ήρθε άμεσα όταν στο 55 κέρδισαν φαουλ και ο Χριστοφή με ένα βολές εκτός περιοχής δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Χιώτη. Το 1-1 αποκατέστησε τις ισορροπίες και ανάγκασε τον Γιοβάνοβιτς να κάνει λίγο μετά τις κινήσεις από τον πάγκο έτσι στο 73 οι Σολάρι και Ατόρνο πέρασαν στη θέση των Χαραλαμπίδη και Μαρσίνιο.

Ο αγώνας έδειχνε να πηγαίνει στην ισοπαλία αλλά στο τέλος μίλησε η θέληση των παικτών μας να φτάσουν στη νίκη αλλά και η κλάση του Μαντούκα. Ο Βραζιλιάνος τα έκανε όλα στη φάση του 93 όταν έδωσε στον Σολωμού και στη συνέχεια βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας και με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 1-2 ήταν το τελικό σκορ αφού με τη σέντρα ο Μούσκος σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

Κίτρινες: Σόουζα, Μοράις, Χαραλαμπίδης

Χιώτης, Κακά, Μοράις, Σολωμού, Αλεξάνδρου, Πίντο, Σόουζα, Μαρσίνιο (74′ Ατόρνο), Μαντούκα, Χαραλαμπίδης (74′ Σολάρι), Αΐλτον (90′ Σατσιάς).