Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 1-3

Η επίσημη στέψη του 26ου πρωταθλήματος είναι γεγονός. Έστω και με πολύ άγχος η ομάδα μας κέρδισε την Ομόνοια και έφτασε στο ζητούμενο παρόλο που βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Οι παίκτες μας ήταν καλύτεροι και κατάφερα πριν το ημίχρονο να ισοφαρίσουν γεγονός που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο να έρθει η πλήρης ανατροπή στην επανάληψη με τέρματα των Σωτήριου και Βάντερ.

Η ομάδα όπως ήταν φυσικό μπήκε πολύ δυνατά τον αγώνα. Επιχείρησε και κατάφερε να κλείσει την Ομόνοια στα καρέ της επιδιώκοντας το γκολ που θα διευκόλυνε το στόχο αλλά προς απογοήτευση όλων αυτό έγινε από την Ομόνοια.

Εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας μας ο Μαργκάσα μπόρεσε να δώσει έτοιμο γκολ στον Ντάρμπισάιαρ έτσι στο 9 η Ομόνοια πήρε προβάδισμα στο σκορ. Το 0-1 αποσυντόνισε και επηρέασε τους παίκτες του Κρίστιανσεν που χρειάστηκαν χρόνο για να μπορέσουν να αντιδράσουν.

Η κατοχή της μπάλας ήταν ανούσια και μόνο με ατομικές πρωτοβουλίες δημιουργούνταν προϋποθέσεις που δεν ήταν όμως αρκετές. Εκεί που δεν μπορούσαμε να δημιουργήσουμε φάση για γκολ ήρθε η ισοφάριση.

Στο 38 μετά από σουτ του Γιαννιώτα, απέκρουσε ασταθώς ο Παναγή και από κοντά ο Αλωνεύτης έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για να κάνει το 1-1. Το γκολ αποκατέστησε της ισορροπίες και στο διάστημα μέχρι το ημίχρονο η ομάδα μας πίεσε χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού η Ομόνοια αμύνθηκε σωστά.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ομάδα μας να μπαίνει δυνατά και να καταφέρνει στο  51 να φτάσει πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Βινίσιους βρέθηκε σε θε´ση βολής αλλά ο Παναγή απέκρουσε σωτήρια.

Στη εξέλιξη της φάσης ο Εφραίμ ανατράπηκε αντικανονικά από τον Παναγιώτου με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Η απόφαση του Δημήτριου είχε ως αποτέλεσμα να αφηνιάσουν τα αρνιά.

Η ρίψη φωτοβολίδων έφερε τη διακοπή για ένα δεκάλεπτο αλλά με την επανέναρξη ο Πιέρος Σωτήριου στον τελευταίο του αγώνα ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα και έκανε το 1-2.

H  Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει και το γεγονός ότι δώσαμε χώρο έφερε στο 72 την πρώτη αλλαγή με τον Βαντερ να περνά στη θεση του Γιαννιώτα. Πριν γίνει αλλαγή η Ομόνοια πέτυχε γκολ το οποίο δεν μέτρησε στέλνοντας το μήνυμα ότι το τέλος θα ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς.

Στο πρώτο λεπτό της 18λεπτης καθυστέρησης άρχισαν τα προεόρτια ότι ο Βαντερ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3 αφού πλέον ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Κίτρινες: Σωτηρίου (2η), Γιαννιώτας, Μπαράλ

Βάτερμαν, Μερκής, Αστίθ, Λάγο, Μιλάνοφ, Βινίσιους, Μοράις, Εφραίμ (83΄ Μπαράλ), Αλωνεύτης, Γιαννιώτας (72΄ Βάντερ), Σωτηρίου (90+ Ντε Καμάργκο)