Porto Vs ΑΠΟΕΛ 1-1

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψει κάποιος το μεγαλείο του να είσαι ΑΠΟΕΛ και να ζεις όσα ζούμε. Η αρμάδα του Γιοβάνοβιτς έμεινε για 3η συνεχόμενη αγωνιστική αήττητη και στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Το 1-1 μέσα στο Ντραγκάο ήταν επιστέγασμα μιας μυαλωμένης εμφάνισης μέσα από την οποία η ομάδα μας πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε. Είναι τόσο εξωφρενικά αυτά που ζούμε που είμαστε αναγκασμένοι να σταθούμε και στις δυο ευκαιρίες που χάθηκαν και ιδιαίτερα αυτή του Ατόρνο στις καθυστερήσεις. Με φοβερή αγωνιστική πειθαρχία η ομάδα μας αντέδρασε σωστά αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ γεγονός που της επέτρεψε να αντιδράσει άμεσα. Στο δεύτερο ημίχρονο αν και η Πόρτο είχε την κατοχή της μπάλας αμυνθήκαμε σωστά και κρατήσαμε δίκαια και χωρίς μεγάλη δυσκολία την ισοπαλία. Η εντεκάδα που επέλεξε ο Γιοβάνοβιτς είχε μια δόση έκπληξης αφού προτίμησε να αρχίσει τον αγώνα με διάταξη 4-4-2 έχοντας παρτενέρ του Αλμείδα τον Τρισκόφσκι. Αυτό έφερε στα δυο άκρα τους Χαραλάμπιδη και Μαντούκα ενώ ο Κακά προτιμήθηκε τελικά αντί του Ζόρζε ο οποίος κρίθηκε ανέτοιμος και έμεινε εκτός αποστολής. Τις υπόλοιπες θέσεις πήραν οι συνήθεις ύποπτοι με τους Πίντο και Μοράις να καλύπτουν το κεντρικό άξονα και τους Μποαβεντούρα – Πουρσαϊτίδη στα δυο άκρα.

Από την αρχή του αγώνα επιβεβαιώθηκε ότι η Πόρτο θα επιχειρούσε έχοντας την κατοχή της μπάλας μα μας πιέσει σε μία προσπάθεια να αιφνιδιάσει το συντομότερο δυνατό. Παρόλο που η πίεση δεν ήταν ιδιαίτερα έντονη οι γηπεδούχοι ευτύχησαν σχετικά νωρίς να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Στο 13’ μετά από εκτέλεση φαουλ του Χούλκ ο Χιώτης δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας και παρά το ότι το σουτ δεν ήταν δυνατό η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα.

Το 1-0 ήταν μια απρόσμενη εξέλιξη αφού η Πόρτο απρόσμενα εξαργύρωσε πολύ νωρίς την εδαφική της υπεροχή αλλά η ομάδα μας είχε την απάντηση η οποία μάλιστα ήταν άμεση. Έτσι στο 18’ ο Αλμέιδα έγινε κάτοχος της μπάλας και μετά από προσωπική προσπάθεια έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής το οποίο κατέληξε στη δεξιά γωνία του τέρματος του Χέλτον, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Το 1-1 ήταν γεγονός και είχε σαν αποτέλεσμα να αποκατασταθούν άμεσα οι ισορροπίες ανάμεσα στις δυο ομάδες. Η Πόρτο συνέχισε να είναι η ομάδα που κρατούσε περισσότερο την μπάλα και συνέχισε να επιδιώκει το γκολ αλλά ο Χιώτης έστω και 1-2 ασταθείς αποκρούσεις δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας του. Από την άλλη η ομάδα μας αρκέστηκε στις ξαφνικές αντεπιθέσεις με τον Αλμέιδα να είναι ο παίκτης που δημιουργούσε τους μεγαλύτερους κινδύνους. Στο 30΄φτάσαμε κοντά στο γκολ μετά από μια στατική φάση όταν η κεφαλιά του Ομιβέϊρα πέρασε μόλις έξω. Στην μοναδική αξιόλογη φάση της Πόρτο πριν την ανάπαυλα στο 42 ο Χιώτης απέκρουσε την κεφαλιά του Κλέπερ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Πόρτο να μπαίνει πολύ δυνατά και να προσπαθεί να εξασκήσει την πίεση που θα έφερνε το γκολ. Στο 51′ ο Γιοβάνοβιτς αναγκάστηκε να αποσύρει τον Χιώτη που έδειξε από το πρώτο ημίχρονο να μην ξεπερνά το πρόβλημα που αντιμετώπισε μετά από σύγκρουση του με τον Κλέπερ. Ο Πάρντο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε στις πρώτες επαφές του με την μπάλα να έχει την κατάλληλη ψυχολογία για να ανταπεξέλθει.

Για ένα περίπου δεκάλεπτο η Πόρτο κατάφερε να κρατήσει την μπάλα με σχετική ευκολία αφού το πρέσιγκ και τα μαρκαρίσματα της ομάδας μας δεν ήταν αποτελεσματικά. Παρόλα αυτά ένα κλέψιμο της μπάλας από τον Μοράις στο 62 έφερε στην εξέλιξη της φάσης τον Πορτογάλο σε θέση βολής αλλά ο Χέλτον απέκρουσε δύσκολα.

Με τον Μαντούκα να δυσκολεύεται να δώσει λύσεις και να κρατήσει μπάλα στο 70′ ήρθε η δεύτερη αλλαγή με τον Γιάχιτς να τον αντικαθιστά σε μια προσπάθεια να βελτιωθεί η μεσοαμυντική λειτουργία της ομάδας. Έγινε και αυτό αφού οι διάδρομοι προς της εστία του Πάρντο έκλεισαν με τον Χούλκ και τον Μπελούτσι που πέρασε στον αγώνα να κρατούν την μπάλα αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν.

Η κατοχή της μπάλας από πλευράς Πορτογάλων δεν είχε ουσιαστικό αποτέλεσμα αφού η μεσοαμυντική λειτουργία της ομάδας μας ήταν για σεμινάριο ενώ στις αντεπιθέσεις ήμασταν πολύ επικίνδυνοι. Τα μακρινά σουτ του Χούλκ ήταν ακίνδυνα έτσι η αγωνία χτύπησε κόκκινο στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο τους λεπτό ο Ατόρνο βρέθηκε φάτσα με το γκολ αλλά ο Χέλτον έδιωξε σε κόρνερ σωτήρια.

Το τελικό σφύριγμα του καρτάκια Γκοτιέρ βρήκε τους απανταχού ΑΠΟΕΛίστες να πανηγυρίζουν ένα ακόμα σπουδαίο επίτευγμα.

Κίτρινες: Πίντο, Τρισκόφσκι, Κακά

Χιώτης (51′ Πάρντο), Πουρσαϊτίδης, Μποαβεντούρα, Κακά, Ολιβεϊρα, Πίντο, Μοράις, Χαραλαμπίδης, Μαντούκα (70′ Γιάχιτς), Τρισκόφσκι (90′ Ατόρνο), Αλμείδα