Σαλαμίνα Vs ΑΠΟΕΛ 0-1

Με τη ψυχή στο στόμα η ομάδα μας πέτυχε τη νίκη που ήθελε για να δώσει ένα τέλος στο αρνητικό σερί αποτελεσμάτων. Το γρήγορο γκολ του Τζιμπούρ αποδείχτηκε χρυσό αλλά η απόδοση της ομάδας μας ήταν για ακόμα μια φορά τέτοια που εξακολουθεί να υπάρχει προβληματισμός. Παρά την νευρική απόδοση χάθηκαν αρκετές ξεκάθαρες ευκαιρίες για την ομάδα μας χωρίς αυτό να είναι παρήγορο. Το πλάνο του Φινκ

Ξάφνιασε με κάποιες επιλογές του ο προπονητής μας αφού στο 4-2-3-1 προτίμησε τους Χαραλαμπίδη και Αλεξάνδρου στα δυο άκρα της μεσαίας γραμμής ενάντια των εκτιμήσεων αρκετών που έχριζαν ως φαβορί τους Εφραίμ και Σιέρινταν. Από την άλλη επιβεβαιώθηκε η εκτίμηση ότι ο Λάνιγκ θα βρισκόταν στο αρχικό σχήμα αφού πήρε θέση με τον Μοράις στον κεντρικό άξονα ενώ ο Ντε Βινσέτι είχε ρόλο δεύτερου επιθετικού πίσω από τον Τζιμπούρ.

Όσον αφορά την αμυντική τετράδα οι Ρίισε και Σέρτζιο ήταν στα δυο άκρα με τους Κακά και Αμορίν στα σέντερ μπακ.

Το ξεκίνημα δεν μπορούσε να ήταν καλύτερο αφού στην πρώτη ουσιαστικά φάση που δημιουργήσαμε ήρθε το γκολ όταν στο 4 το γέμισαμ του Μοράις έδωσε την ευκαιρία στον Ρίισε να στείλει την κεφαλιά-ασίστ στον Τζιμπούρ που με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Το 0-1 τόσο νωρίς ήταν ότι καλύτερο για την ομάδα μας η οποία όμως δεν κατάφερε να χτίσει πάνω σε αυτό αφού ήταν η Σαλαμίνα αυτή που κράτησε περισσότερο την μπάλα προσπαθώντας να αντιδράσει, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει απειλητική.

Ακόμα και με αυτά τα δεδομένα και χωρίς να έχουμε καλό ρυθμό φτάσαμε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ αλλά στο 22 χάθηκε πέναλτι όταν ο Τζιμπούρ το κέρδισε αλλά ο Στράους έπεσε στη σωστή γωνιά αποκρούοντας σωτήρια. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στην επιστροφή η μπάλα κατέληξε πάλι στον Αλγερινό ο οποίος υπό την πίεση αμυντικού σούταρε έξω.

Οι ξεκάθαρες ευκαιρίες είχαν συνέχεια με τον Αλεξάνδρου να είναι ο πρωταγωνιστής στη φάση του 30 όταν από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να πλασάρει στο τέρμα.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο αφού η ομάδα μας δυσκολεύτηκε ακόμα περισσότερο να πάρει την μπάλα με καλές προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας αφού η νευρικότητα και η αδυναμία να κρατήσουμε την μπάλα με τρόπο δημιουργικό ήταν το κύριο χαρακτηριστικό στις κινήσεις των παικτών. Παρά την προβληματική απόδοση που επέτρεψε στη Σαλαμίνα να μείνει στο παιχνίδι χάθηκε μια μοναδική ευκαιρία στο 58 όταν μετά από αντεπίθεση ο Ντε Βινσέτι βρέθηκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά δεν μπόρεσε να κοντρολάρει σωστά την μπάλα.

Τα δεδομένα ανάγκασαν τον Φινκ να προχωρήσει στην πρώτη αλλαγή όταν στο 60 ο Εφραίμ πέρασε στη θέση του Χαραλαμπίδη. Με την πάροδο του χρόνου

Μια λανθασμένη απόκρουση της μπάλας από τον Κακά έφερε την Σαλαμίνα κοντά στο γκολ στο 69 αλλά για καλή μας τύχη ο Λαμπρόπουλος δεν μπόρεσε να απειλήσει. Με την κατάσταση να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο ο Φινκ έκανε τη δεύτερη κίνηση από τον πάγκο στο 75 με τον Νάφιου να αντικαθιστά τον αρνητικό Ντε Βινσέτι.

Δυο λεπτά αργότερα ο Αλεξάνδρου αποχώρησε τραυματίας με θλάση και τον Σιέρινταν να περνά στη θέση του.

Στο 79 χάθηκε νεα μοναδική ευκαιρία όταν ο Τζιμπούρ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα μέσα από τα πόδια του τερματοφύλακα αλλά μόλις έξω αντί στο τέρμα.

Στο 80 ήταν σειρά της Σαλαμίνας να χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από απαράδεκτη έξοδο του Πάρντο γλυτώσαμε το γκολ λόγω μιας κακής σέντρας.

Στα τελευταία λεπτά ο ξεκάθαρος στόχος ήταν να αποφύγουμε το σοκ της ισοφάρισης κάτι που έγινε εφικτό έστω και αν κάποιες αντεπιθέσεις της Σαλαμίνας βρήκαν την αμυντική μας γραμμή αδιάβαστη.

Κίτρινες: Ντε Βινσέτι, Πάρντο

Πάρντο, Σέρτζιο, Ρίισε, Κακά, Αμορίν, Μοράις, Λάνιγκ, Χαραλαμπίδης (60 Εφραίμ), Αλεξάνδρου (79 Σιέριταν), Ντε Βινσέντι (75 Νάφιου), Τζιμπούρ.