Σαλαμίνα Vs ΑΠΟΕΛ 0-1

Ισχυρές βάσεις πρόκρισης έβαλε μέσα στο Αμμόχωστος η ομάδα αφού μετά από καλή εμφάνιση κέρδισε την Σαλαμίνα με 0-1. Το γκολ του Μοράις στις αρχές του δευτέρου ημίχρονου ήταν όλα τα λεφτά αφού οι ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου με πρωταγωνιστή τον Καβενάγκι δεν έγιναν γκολ.

Ο ΑΠΟΕΛ αργά αλλά σταθερά δείχνει να κάνει βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση και το ζητούμενο είναι να υπάρξει ακόμα καλύτερη συνέχεια.

Το πλάνο του Κετσπάγια

Στο 4-2-3-1 του προπονητή μας ο Καβενάγκι ήταν στην κορυφή της επίθεσης με τους Ντε Βινσέτι και Βάντερ να κινούνται στα δυο άκρα και τον Στίλιτς στον κεντρικό άξονα, ενώ οι Μόραις και Βινίσιους ήταν λίγο πιο πίσω σε ρολο αμυντικών χαφ. Οι εκτιμήσεις που ήθελαν τον Πάρντο βασικό επιβεβαιώθηκαν ενώ η αμυντική τετράδα ήταν η ίδια όπως του αγώνα πρωταθλήματος με τους Μιλάνοφ, Αλεξάνδρου, Αμορίν και Αντωνιάδη.

Η Σαλαμίνα έδειξε από την αρχή ότι η έγνοια της θα ήταν να διαφυλάξει το μηδέν παθητικό γεγονός που βοήθησε την ομάδα μας να πάρει από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η κατοχή της μπάλας είχε σαν αποτέλεσμα να δημιουργηθούν ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Καβενάγκι.

Η πρώτη έγινε στο 13 όταν ο Αργεντινός βρέθηκε σε θεση βοής αλλά ο κεραυνός του είδε την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι. Η απάντηση της Σαλαμίνας ήρθε από το πουθενά με ένα μακρινό σουτ του Τζούρτζουριτς με την μπαλα να σταματά και σε αυτή την περίπτωση στο κάθετο δοκάρι του Πάρντο.

Η επόμενη ξεκάθαρη ευκαιρία για την ομάδα μας ήρθε στο 34 όταν η έξυπνη μπαλιά του Στιλιτς έφερε και πάλι τον Καβενάγκι σε πλεονεκτική θεση αλλά το πλασέ του δεν ήταν αυτό που έπρεπε με αποτέλεσμα να αποκρούσει εύκολα ο Μιχαήλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να παρουσιάζεται πιο νωθρός και με ακόμα μεγαλύτερη δυσκολία στο να διασπάσει την άμυνα της Σαλαμίνας. Αυτό έφερε σχετικά νωρίς την πρώτη κίνηση από τον Κετσπάγια αφού στο 59 ο Γιαννιώτης αντικατέστησε τον Βάντερ.

Η κίνηση συνέπεσε και με το γκολ αφού δυο λεπτά αργότερα η ομάδα μας πήρε προβάδισμα στο σκορ. Στο 61 μετά από σέντρα του Γιαννιώτα η μπαλα κατέληξε στον Μοράις που με δυνατό σουτ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Το γκολ δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα αφού η Σαλαμίνα εξακολούθησε να δυσκολεύεται αφάνταστα να πάρει την μπαλα στην περιοχή μας, αποτέλεσμα και της πολύ καλής μεσοαμυντικής λειτουργίας μας.

Στο 68 ο Κέτσπάγια έκανε και τη δεύτερη κίνηση θέλοντας να δώσει ουσιαστικότερα στηρίγματα στον Καβενάγκι, έτσι ο Σωτήριου πέρασε στη θεση του Βάντερ. Η εικόνα όμως του αγώνα δεν άλλαξε αφού και οι παίκτες μας έδειξαν να είναι ευχαριστημένοι με το 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Ντε Βινσέτι

Πάρντο, Μιλάνοφ, Αμορίν, Αντωνιάδης, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους, Στίλιτς (68΄ Σωτηρίου), Ντε Βινσέντι, Βάντερ (59΄ Γιαννιώτας), Καβενάγκι (89 Σέρτζιο)